www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nové i staré GeForce konečně zlevňují

Nové i staré GeForce konečně zlevňují
, , aktualita
Po rozpačitém nástupu nových GeForce na trh, alespoň z hlediska jejich cen v obchodech, se ledy konečně začínají bořit. Znamená to pokles cen starých i nových modelů GeForce, a to často velice výrazný.
K oblíbeným
reklama
Ještě včera nebylo patrné, že by se ceny grafických karet GeForce s nástupem nové generace nějak měnily, ale dnes už je vše jinak. Mohli jsme si stěžovat na to, že ceny starých karet se nesnižují a že nová generace oproti nim nenabízí v podstatě žádné zlepšení, co se týče poměru výkonu a ceny. Situace se ale vyvíjí a my můžeme doufat, že aktuální pokles cen je pouze začátek toho, co bude následovat.

Když se zaměříme na starší herní generaci, čili karty GeForce GTX 970, 980 a 980 Ti, ve všech případech lze zaznamenat sestup cen. V případě nejslabších GTX 970 (budeme vždy porovnávat aktuální ceny s částkami na konci května) je to cca 1000 Kč, ovšem lze zaznamenat i sestup o 3000 Kč, jako v případě EVGA GeForce GTX 970. Nicméně důležité je především to, že GTX 970 se už běžně dají koupit pod 8000 Kč s daní.

V případě karet GeForce GTX 980 je to ještě daleko veselejší. Mezi nejlevnější modely na trhu patří MSI GTX 980 4GD5T OC, jejíž cena se nedávno propadla z 13.500 Kč na 10.500 Kč a ani u jiných není výjimkou pokles ceny o 2 až 3 tisíce. U těchto karet se navíc projevuje to, že zlevňují zpravidla největší a nejznámější tuzemské eshopy. A pak tu máme také GTX 980 Ti, které se dají sehnat už za nějakých 14 tisíc korun s daní. Pro takovou Gigabyte GV-N98TWF3-6GD to znamená propad z téměř 18 tisíc, takže jako obvykle platí: čím vyšší cena, tím větší sleva a lze říci, že za ještě nedávnou cenu karty GTX 980 si budeme moci pořídit GTX 980 Ti. Otázka je, zda ji i tak někdo bude chtít.

A jak je to s novými kartami? GeForce GTX 1070 je na trhu k dispozici jako horká novinka na rozdíl od již částečně zabydlené GTX 1080, a tak se zatím vůbec nedá mluvit o nějakém vývoji jejích cen. Prostor tu pro to ale bezpochyby bude vzhledem k tomu, že Founder's Edition (stanovená cena 449 USD) stojí na našem trhu stejně jako nereferenční verze (379 USD), nebo spíše ještě o něco více, ale přinejhorším jde o stokoruny. Těžko říci, zda si přilepšují výrobci karet nebo obchodníci, každopádně lze zákazníkům doporučit, aby s koupí těchto karet nespěchali, pokud se tedy nechtějí mermomocí zbavit svých 13 tisíc korun (v tom nejlepším případě). To navíc v případě, že se jim vůbec podaří některou z těchto karet sehnat.

GeForce GTX 1080 už jsou na trhu delší dobu, a tak už se ceny začaly měnit k lepšímu. Nereferenční verze karet začaly více zlevňovat než Founder's Edition, ale stále to není rozdíl, který by reflektoval 100dolarovou mezeru mezi NVIDIÍ stanovenými cenami (600 a 700 USD). Takovou Palit GeForce GTX 1080 JetStream obchody ještě ani nezačaly opravdu prodávat a už se její cena propadla z 22.900 na 18.300 Kč, čili o celých 4600 Kč! Výrazně se také snížila cena modelu MSI GTX 1080 ARMOR 8G OC nebo Palit GeForce GTX 1080 GameRock. Jenomže tyto nereferenční verze také ještě nejsou v prodeji, a tak zbývají vesměs referenční karty jako MSI GTX 1080 Founder's Edition. Ale i u té se už začal projevovat pokles cen, a to z původních 20.500 Kč na 19.500 Kč.
reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek