www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nové napájecí schema pro Ryzen 3000 zvyšuje turbo až o 250 MHz

Nové napájecí schema pro Ryzen 3000 zvyšuje turbo až o 250 MHz
, , aktualita
Vývojář procesorů Ryzen a autor DRAM Calculatoru pro tytéž procesory známý pod přezdívkou 1usmus si připravil nové napájecí schema (Power Plan) pro nové procesory Ryzen 3000. A je velice zajímavé. 
K oblíbeným
reklama
Toto schema v novém článku rozebírá server techPowerUp, který provedl také příslušné testy a ty vypadají velice slibně. Nové napájecí schema by se mělo uplatnit zvláště v případě vícejádrových procesorů Ryzen 9, čili modelů 3900X a 3950X a uživatel si od něj může slibovat 200 až 250 MHz navíc v případě nejvyššího turba. 
 
 
To ostatně dobře ukazuje úvodní graf, dle nějž si v testech serveru techPowerUp procesor Ryzen 9 3900X držel v průměru o 200 MHz vyšší maximální frekvenci. Z dalšího grafu je přitom celkem jasné, díky čemu bylo dosaženo výrazně vyššího taktu. 
 
 
Už známe problematiku preferovaných či privilegovaných jader, která se dotýká jak AMD, tak Intelu. Jádra v jednom procesoru nemusí být a v praxi nebývají stejně kvalitní, takže některé zvládne vyšší takty a jiné nižší. Procesor o svých lepších jádrech dobře ví, což platí i pro operační systém, jenomže jak je vidět z grafu, v případě originálního schematu napájení AMD byla nejvíce využívána ta nejslabší jádra. Pokud tedy nové schema toto napravilo, pak není divu, že bylo ve výsledku dosaženo vyšších taktů. 
 
 
1usmus přitom slibuje, že lepších taktů se dočkají i procesory Ryzen 3000 s méně jádry a že se pokusí zajistit, aby dané schema bylo nasazeno oficiálně. 
 
 
Nicméně ať už AMD dané schema nabídne oficiálně, nebo ne, je to vcelku jedno, neboť každý si je může stáhnout už nyní. Jen je třeba předem vstoupit do nastavení BIOSu desky a ujistit se, že máte aktivovány následující volby: 
  • Global C-state Control = Enabled
  • Power Supply Idle Control = Low Current Idle
  • CPPC = Enabled
  • CPPC Preferred Cores = Enabled
  • AMD Cool'n'Quiet = Enabled
  • PPC Adjustment = PState 0
A pokud snad některé jako AMD Cool'n'Quiet nebo PPC Adjustment v nastavení nenajdete, pak to není třeba řešit. 
 
Je také třeba poznamenat, že nová verze Windows 10 chystaná jako letošní podzimní update by měla být schopna ona preferovaná jádra také využít, čili je možné, že toto napájecí schema nástupem Windows 10 19H2 ztratí význam. Nicméně alespoň je vidět, o co nás prostá neschopnost softwaru využít nabízených možností hardwaru dokáže připravit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře
Řada analytiků dle serveru Tom's Hardware poukazuje na to, že akvizice firmy Arm společností NVIDIA přinutí mnohé firmy k tomu, aby se zaměřily raději na otevřenou architekturu RISC-V. A společnost SiFive tak přichází z dobře načasovaným prohlášením. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600 EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600
Rozlišení 3840 x 1600 se označuje jako UWQHD+, neboť jde o mírně rozšířené 3440 x 1440, jimž disponuje řada nových a převážně herních ultraširokoúhlých modelů. Nový FlexScan EV3895 je však určen především pro práci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek