www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nové napájecí schema pro Ryzen 3000 zvyšuje turbo až o 250 MHz

Nové napájecí schema pro Ryzen 3000 zvyšuje turbo až o 250 MHz
, , aktualita
Vývojář procesorů Ryzen a autor DRAM Calculatoru pro tytéž procesory známý pod přezdívkou 1usmus si připravil nové napájecí schema (Power Plan) pro nové procesory Ryzen 3000. A je velice zajímavé. 
K oblíbeným
reklama
Toto schema v novém článku rozebírá server techPowerUp, který provedl také příslušné testy a ty vypadají velice slibně. Nové napájecí schema by se mělo uplatnit zvláště v případě vícejádrových procesorů Ryzen 9, čili modelů 3900X a 3950X a uživatel si od něj může slibovat 200 až 250 MHz navíc v případě nejvyššího turba. 
 
 
To ostatně dobře ukazuje úvodní graf, dle nějž si v testech serveru techPowerUp procesor Ryzen 9 3900X držel v průměru o 200 MHz vyšší maximální frekvenci. Z dalšího grafu je přitom celkem jasné, díky čemu bylo dosaženo výrazně vyššího taktu. 
 
 
Už známe problematiku preferovaných či privilegovaných jader, která se dotýká jak AMD, tak Intelu. Jádra v jednom procesoru nemusí být a v praxi nebývají stejně kvalitní, takže některé zvládne vyšší takty a jiné nižší. Procesor o svých lepších jádrech dobře ví, což platí i pro operační systém, jenomže jak je vidět z grafu, v případě originálního schematu napájení AMD byla nejvíce využívána ta nejslabší jádra. Pokud tedy nové schema toto napravilo, pak není divu, že bylo ve výsledku dosaženo vyšších taktů. 
 
 
1usmus přitom slibuje, že lepších taktů se dočkají i procesory Ryzen 3000 s méně jádry a že se pokusí zajistit, aby dané schema bylo nasazeno oficiálně. 
 
 
Nicméně ať už AMD dané schema nabídne oficiálně, nebo ne, je to vcelku jedno, neboť každý si je může stáhnout už nyní. Jen je třeba předem vstoupit do nastavení BIOSu desky a ujistit se, že máte aktivovány následující volby: 
  • Global C-state Control = Enabled
  • Power Supply Idle Control = Low Current Idle
  • CPPC = Enabled
  • CPPC Preferred Cores = Enabled
  • AMD Cool'n'Quiet = Enabled
  • PPC Adjustment = PState 0
A pokud snad některé jako AMD Cool'n'Quiet nebo PPC Adjustment v nastavení nenajdete, pak to není třeba řešit. 
 
Je také třeba poznamenat, že nová verze Windows 10 chystaná jako letošní podzimní update by měla být schopna ona preferovaná jádra také využít, čili je možné, že toto napájecí schema nástupem Windows 10 19H2 ztratí význam. Nicméně alespoň je vidět, o co nás prostá neschopnost softwaru využít nabízených možností hardwaru dokáže připravit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře