www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nové napájecí schema pro Ryzen 3000 zvyšuje turbo až o 250 MHz

Nové napájecí schema pro Ryzen 3000 zvyšuje turbo až o 250 MHz
, , aktualita
Vývojář procesorů Ryzen a autor DRAM Calculatoru pro tytéž procesory známý pod přezdívkou 1usmus si připravil nové napájecí schema (Power Plan) pro nové procesory Ryzen 3000. A je velice zajímavé. 
K oblíbeným
reklama
Toto schema v novém článku rozebírá server techPowerUp, který provedl také příslušné testy a ty vypadají velice slibně. Nové napájecí schema by se mělo uplatnit zvláště v případě vícejádrových procesorů Ryzen 9, čili modelů 3900X a 3950X a uživatel si od něj může slibovat 200 až 250 MHz navíc v případě nejvyššího turba. 
 
 
To ostatně dobře ukazuje úvodní graf, dle nějž si v testech serveru techPowerUp procesor Ryzen 9 3900X držel v průměru o 200 MHz vyšší maximální frekvenci. Z dalšího grafu je přitom celkem jasné, díky čemu bylo dosaženo výrazně vyššího taktu. 
 
 
Už známe problematiku preferovaných či privilegovaných jader, která se dotýká jak AMD, tak Intelu. Jádra v jednom procesoru nemusí být a v praxi nebývají stejně kvalitní, takže některé zvládne vyšší takty a jiné nižší. Procesor o svých lepších jádrech dobře ví, což platí i pro operační systém, jenomže jak je vidět z grafu, v případě originálního schematu napájení AMD byla nejvíce využívána ta nejslabší jádra. Pokud tedy nové schema toto napravilo, pak není divu, že bylo ve výsledku dosaženo vyšších taktů. 
 
 
1usmus přitom slibuje, že lepších taktů se dočkají i procesory Ryzen 3000 s méně jádry a že se pokusí zajistit, aby dané schema bylo nasazeno oficiálně. 
 
 
Nicméně ať už AMD dané schema nabídne oficiálně, nebo ne, je to vcelku jedno, neboť každý si je může stáhnout už nyní. Jen je třeba předem vstoupit do nastavení BIOSu desky a ujistit se, že máte aktivovány následující volby: 
  • Global C-state Control = Enabled
  • Power Supply Idle Control = Low Current Idle
  • CPPC = Enabled
  • CPPC Preferred Cores = Enabled
  • AMD Cool'n'Quiet = Enabled
  • PPC Adjustment = PState 0
A pokud snad některé jako AMD Cool'n'Quiet nebo PPC Adjustment v nastavení nenajdete, pak to není třeba řešit. 
 
Je také třeba poznamenat, že nová verze Windows 10 chystaná jako letošní podzimní update by měla být schopna ona preferovaná jádra také využít, čili je možné, že toto napájecí schema nástupem Windows 10 19H2 ztratí význam. Nicméně alespoň je vidět, o co nás prostá neschopnost softwaru využít nabízených možností hardwaru dokáže připravit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář