reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Novinka od Diamondu – Rio 500

, , zpráva
Firma Diamond Multimedia představila kapesní MP3 přehrávač Rio500 se spoustou zajímavých možností.
Rio 500Kdo z uživatelů výpočetní techniky nemá na svém harddisku či CD MP3 soubory, ať hodí kamenem. To si před nějakou dobou nejspíš řekla firma Diamond Multimedia, když začínala s výrobou svých kapesních MP3 přehrávačů menších než běžný walkman. Splnila tak sen uživatelům, kteří by chtěli poslouchat své oblíbené skladby i jinak, než prostřednictvím počítače. Každá novinka má však dětské vady, a tak si myslím, že do současné doby tyto přehrávače zatím nedosáhly kvalit, které vám nabídne běžný walkman. Ale vývoj jde neúprosně kupředu a tak se z hraček pro nadšence postupně stávají solidní přístroje pro běžné použití. Dvě hlavní nevýhody přenosných MP3 přehrávačů byly a jsou (kromě ceny): nedostatečná kapacita paměti přístroje, který dokázal pojmout necelou hodinu hudby v plné kvalitě a také zdlouhavé nahrávání souborů do přehrávače, které trvalo okolo 10 minut. Jak je na tom Rio500 napoví již parametry přístroje:

Technické parametry:
  • Rozměry: 9,1cm x 6,2cm x 1,9 cm
  • Váha: 80 g
  • Paměť: 64 MB Flash + 32 MB rozšiřující SmartMedia karta
  • Napájení: 1 AA baterie (tužková)
  • Rozhraní: USB

Jedná se tedy o malý, lehký a co se týče designu i zajímavě vypadající přístroj. Ovšem hlavní výhodu tohoto přehrávače vidím v tom, že se snaží redukovat nevýhody popsané výše. Jednak je to zabudovanou 64 MB Flash pamětí, která je dvojnásobná oproti předchozímu modelu Rio 300, ale i oproti většině podobných přístrojů. Konečně je možné do paměti uložit celé album v běžné kvalitě (128 Kbs). Se SmartMedia kartou, kterou můžeme k Riu dokoupit, se nám celková kapacita zvýší až na 96 MB, což stačí na uložení 2 alb či chcete-li zhruba 2 hodin hudby.

Druhou výhodu vidím v zabudovaném USB rozhraní. Oproti paralelnímu rozhraní, kterým byl vybaven Rio 300 se přenosová rychlost mezi počítačem a přehrávačem zvýšila zhruba 5x. Na zaplnění 64 MB paměti si počkáme 2 minuty, což je již doba poměrně únosná. Pro “dobíjení” přehrávače dostaneme software Rio Audio Manager, který umožní vytvářet MP3 soubory z audio CD, generovat playlisty, stahovat hudbu z internetu a podobně.

Samotná práce s přehrávačem je velmi jednoduchá. K dispozici jsou běžné funkce známé z diskmanů, navíc se zobrazuje název skladby a další informace o MP3 souboru. Barvu hudby můžeme upravit jednoduchým equalizérem (regulace bas, výšek). Rio vydrží hrát na jednu baterii až 13 hodin, což je o něco více, než zvládnou lepší walkmany.

Cena byla stanovena na $269,95 a v přímém prodeji je zatím k dispozici pouze v USA. Ovšem nezoufejte - Rio je možné objednat přes web na domovské stránce firmy. K mání je také SmartMedia karta za $59,95 (16 MB) nebo $99,95 (32 MB).
reklama
reklama
reklama