www.svethardware.cz
>
>
>

Novozélanďané už brzy poprvé vypustí svou raketu do vesmíru

Novozélanďané už brzy poprvé vypustí svou raketu do vesmíru
, , aktualita
I 3D tisk se uplatnil při stavbě rakety Electron firmou Rocket Lab. Ta se chystá ji vůbec poprvé vypustit do vesmíru 21. května, takže už tuto neděli. Půjde tak o první test, který napoví, jakou má Rocket Lab před sebou budoucnost.reklama
Raketa Electron bude do vesmíru startovat z Nového Zélandu a ukáže, jestli budeme moci už brzy počítat s další firmou, která bude na zakázku vysílat satelity na oběžnou dráhu. Nicméně její řešení se se světovými vesmírnými agenturami nebo SpaceX rozhodně nemůže rovnat, protože jde o slabší rakety vhodné pro vynášení malých satelitů.

Rocket Lab tuto zkoušku nazvali prostě "It's a Test" a pokud se podaří, půjde o vůbec první novozélandskou raketu, která se podívala tak vysoko. Jde také o test nejen samotné rakety, ale o celé nové infrastruktury, jak prozradil zakladatel firmy Peter Beck. Ten tak očekává, že se zkouška neobejde bez problémů. Rocket Lab mají sice základnu doma, ze které se bude startovat, ale hlavní sídlo firmy je v Los Angeles, díky čemuž nad touto zkouškou bude dohlížet i americká Federal Aviation Administration (FAA). Ta 15. května udělila licenci na tři testovací lety Electronu, a to z východního pobřeží severního ostrovu Nového Zélandu. První zkouška ale nemusí proběhnout nutně v neděli, neboť v tu se pouze otevře celkem desetidenní startovací okénko.

Druhý pokus proběhne bez ohledu na výsledek toho prvního někdy v létě, tedy našem létě. Rocket Lab se ale chtějí z prvního pokusu poučit a i když bude veskrze úspěšný, následovat bude několikaměsíční analýza nasbíraných dat, díky nimž se odhalí případné slabiny, nebo navrhnou vylepšení.
druhý stupeň Electronu


Electron je dvoustupňová raketa navržená pro tekuté palivo a pohání ji motory Rutherford částečně vytvořené 3D tiskem, které jsou vybavené elektrickými turbopumpami, prvními svého druhu. Samotná raketa je vytvořena z uhlíkového kompozitu a měla by být schopna do výšky 500 kilometrů nad zem vynést náklad 150 kilogramů. To přijde na 5,5 milionů dolarů.

První let rakety ale žádný komerční náklad pochopitelně nezahrnuje. Namísto toho bude druhý stupeň vybavený různými měřicími nástroji a bude naveden na eliptickou oběžnou dráhu do výšky 300 až 500 kilometrů se sklonem 83 ° vůči rovníku. Beck přitom udává, že raketa bude komunikovat na více než 20.000 kanálech, aby mohla pozemní stanice zásobit daty.

Cílem Rocket Lab je začít s komerčními lety ještě v tomto roce a již má své potenciální zákazníky.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu
Společnost LG na začátku tohoto roku předvedla několik svých robotů a dva z nich byli určeni pro použití na letištích. Nyní se LG rozhodlo nasadit své roboty na letiště v jihokorejském Soulu, aby pomáhali cestujícím. 
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii
18letý mladík si hrál s objednávacím systémem jízdenek maďarského dopravce BKK v Budapešti. Mohl si koupit lístek za libovolnou cenu. Chybu okamžitě nahlásil, nicméně místo díků na něj ráno zaklepala policie a podrobila výslechu. 
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Microsoft otočil, Malování tu zůstane Microsoft otočil, Malování tu zůstane
Včera se objevila zpráva o konci oblíbeného i nenáviděného Malování ve Windows, čili aplikaci MS Paint. Ta měla zmizet s nástupem velké podzimní aktualizace systému Windows 10, ale Microsoft se zřejmě poddal vlně odporu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký
Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, se v interview pro EE Times rozpovídal o budoucích procesorových architekturách Zen 2 a Zen 3, které představují také přechod na 7nm technologie. To znamená i využití EUV. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk zjistil, že jeho velkolepé plány na vyslání lidí na Mars jsou přeci jen až moc ambiciózní a oznámil, že budou přepracovány, aby odpovídaly realitě. Dotkne se to i připravované rakety, jejíchž 42 motorů bylo poněkud příliš. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  9 komentářů