reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností

17.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Kyberšikana a agrese ve virtuálním světě je zejména na sociálních sítích velkým problémem. Zejména mladší uživatelé mohou takové útoky brát až příliš vážně, což se může projevit i na skutečných psychických problémech. Aby k něčemu takovému nedocházelo, sítě se samy snaží vyvíjet systémy, které by závadné příspěvky rozpoznávaly. Dokonalé to ale není ani zdaleka. Přidávají se ale i univerzity, např. tým z Binghamton University, jehož nový algoritmus využívajícího strojového učení dokáže agresivní uživatele poznat s 90% úspěšností. Cílem výzkumu bylo najít behaviorální rozdíly mezi normálními uživateli sociální sítě Twitter a pak těmi, kteří se vyjadřovali agresivně, nebo se snažili šikanovat jiné.
 
Twitter logo
 
Sbírali data z profilů i to, koho uživatelé sledují a kdo sleduje je. Na příspěvky použili vyspělé algoritmy pro porozumění přirozenému jazyku a výsledkem bylo naučení systému na rozpoznávání kyberšikany a kyberagrese. Např. rasistické narážky se mnohdy dají provádět i běžnou mluvou bez sprostých slov, která by jinak byla snadno odhalitelná, což detekci tohoto typu šikany značně komplikuje. Podle výsledků výzkumu se to algoritmu dařilo v již zmíněných 90 % případů, je zde ale jeden problém. Jde pochopitelně o reaktivní systém, takže řeší již vyřčené a napáchané škody na psychickém zdraví napadených už neodčiní, přestože budou účty útočníků zabanovány a příspěvky smazány. Alespoň však zabrání (mnohdy však jen dočasně) další eskalaci celé záležitosti.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama