www.svethardware.cz
>
>

Nový povrch Vantablack je nezměřitelně černý

Nový povrch Vantablack je nezměřitelně černý
, , aktualita
Světově nejčernější materiál, který byl kdy vyroben, je nyní ještě černější. Společnost Surrey Nanosystems nyní oznámila, že její povrchová úprava Vantablack už neodráží ani tolik světla, aby to mohl zachytit spektrometr.
K oblíbeným
reklama
Společnost Surrey Nanosystems se pochlubila svým materiálem Vantablack (Vertically Aligned Nanotube Array Black) před třemi lety a oznámila, že ten dokáže pohltit 99,965 procent dopadajícího světla. Z označení tohoto materiálu je přitom zřejmý princip. Jde o hustý "porost" vertikálně orientovaných nanotrubiček, které jsou jako obvykle vyrobeny z uhlíku, který tak slouží jako fotonová past. Světlo dopadnuvší na tento materiál je tak pohlceno a dříve jen jeho cca 0,4 promile dokázaly uniknout. Nyní už je ale k dispozici nová verze Vantablack, u které nejde ani spektrometrem zjistit, kolik světla se odrazí pryč.

Vantablack je materiál tvořený chemickou cestou, s jejíž pomocí se na objektu nechá v komoře za vysokých teplot kolem 500 °C vyrůst povrch z uhlíkových nanotrubiček. Ty mají asi 20nm průměr a délku mezi 14 a 50 mikrony. Kvůli tomu, že Vantablack téměř neodráží světlo, je pouhým okem zcela nemožné vidět kontury objektu, na které byl nanesen. Jak ukazuje následující video, vše, co můžeme vidět, je leda silueta na světlejším pozadí.


Vedle vylepšeného Vantablack firma Surrey Nanosystems vytvořila také superčernou barvu, která je daleko dostupnější, neboť se může prodávat klasicky ve spreji. Jde o Vantablack S-VIS, která také obsahuje mimo jiného materiálu i krátké uhlíkové nanotrubičky, ale ty pochopitelně pak nejsou tak pěkně uspořádány. Nicméně i tak dokáže tato barva pohltit 99,77 procent dopadajícího světla. Doufejme jen, že nikoho nenapadne si touto barvou nastříkat své auto.

To nás ale přivádí k myšlence ohledně praktického využití takových barev a povrchových materiálů. Ty se mohou velice dobře hodit při výrobě citlivých vědeckých přístrojů a zvláště těch, které slouží k zachytávání obrazu, kde mohou předejít nežádoucím odrazům světla.


A vedle toho je Vantablack používána také řemeslníky a umělci, jak ukazují třeba tyto hodinky.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14? MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14?
MSI uvádí nový Radeon RX 580 ARMOR, na čemž by nebylo nic divného i s přihlédnutím k tomu, že se na trh dostaly již dvě takto označené karty. Podivné je to, že tato novinka je chystaná právě nyní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá
Společnost Asus je aktuálně na pátém místě mezi světově největšími výrobci počítačů, a tak má jistě dobrý přehled o tom, jak si Intel vede s uspokojováním poptávky po svých procesorech. Jak to tedy aktuálně vypadá? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář