reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový procesor CRUSOE je konečně tady (4)

28.1.2000, Jindřich Šaršon, zpráva
Nový procesor CRUSOE je konečně tady (4)
Crusoe podrobněji - technologie LongRun, využití Crusoe, dotazy čtenářů
Takže jak jsem slíbil, v tomto posledním dílu o procesoru Crusoe bych rád dokončil povídání o jeho revolučních vlastnostech, dozvíte se také něco o tom, jaké bude uplatnění tohoto nového procesoru a také bych odpověděl na několik dotazů, které mně přišly od vás, čtenářů.

Technologie LongRun
Už od začátku byl procesor Crusoe vyzdvihován jako procesor, který má velmi malou spotřebu energie. Nemalý díl na této vlastnosti má speciální šetřící technologie LongRun. Pokud si spustíte nějaký program na měření výkonu systému (například ve Task manager ve WindowsNT) a přepnete se na záložku "Performance", zjistíte, že zatížení procesoru je v běžných aplikacích (Word) zhruba 10%, někdy i menší. V té chvíli by stačilo, aby procesor běžel na mnohem menší frekvenci a tím pádem odebíral méně energie. Změnu frekvence procesoru za běhu nedokáží procesory od Intelu ani AMD (i když Intel se v posledních verzích Mobile Pentium III o cosi podobného snaží), ovšem Crusoe je na tom podstatně lépe. Technologie LongRun, která je zabudovaná do CodeMorphing software dokáže sledovat aktuální vytíženost procesoru a podle toho plynule měnit nejen pracovní kmitočet, ale i pracovní napětí procesoru (v rozmezí 1,2V - 1,6V). Rychlost přepínání je nepostřehnutelná, ve chvíli, kdy je výkon potřeba, automaticky se zvýší. Pokud si uvědomíme, kolik času procesor "profláká" čekáním na pomalého uživatele, který většinou nedělá nic jiného než že zhruba 2x za sekundu stiskne klávesu, může dojít k opravdu značné úspoře. Procesor Mobile Pentium III má odběr 4-10W, Crusoe při provádění velmi náročných aplikací (např. přehrávání DVD) cca 1,6W, přehrávání MP3 - 1W a při běžném provozu (psaní a pod) ještě méně.

Uplatnění procesoru
padsmlHlavní uplatnění procesorů plánuje Transmeta pro mobilní počítače. Jednak to jsou tradiční notebooky, u kterých bude díky nízké spotřebě procesoru prodloužen běh na baterii zhruba na den nepřetržitého provozu, což již je velmi slušné. Druhá oblast je z hlediska nasycenosti ještě zajímavější. Malá, lehká zařízení na připojení k internetu, která si sice nedáte do kapsy, ale na druhou stranu budou mít sympatické rozměry A4 a v podstatě budou vypadat jako jeden velký displej. Výhoda těchto zařízení poháněných procesorem Crusoe oproti jiným jednoúčelovým přenosným internetovým prohlížečům bude zřejmá - na tomto zařízení spustíte libovolný program z PC, takže nebude problém s upgrade prohlížeče a podobně. Pro tyto WebPady firma Transmeta připravila speciální verzi Linuxu, která bude mít oproti běžné verzi zdokonalenou podporu řízení úspory energie. Sázka na Linux se mi v současné době jeví trochu riskantně, protože pro Linux v podstatě neexistuje solidní prohlížeč webovských stránek. Kdo někdy používal Netscape pod Linuxem, asi ví, o čem mluvím. Nezbývá, než doufat, že se projekt Mozilla (nástupce Netscape Navigatoru) podaří dokončit dříve, než se tato zařízení dostanou na trh. Ovšem i pokud se to nepodaří, nic nebude bránit použití Windows či jiného operačního systému.
Několik dní po oficiálním uvedení procesoru se již přihlásilo několik výrobců, kteří slíbili představení prvních WebPadů s procesorem Crusoe v polovině roku 2000. Cena těchto výrobků by se měla pohybovat okolo $600-$1000, což je dle mého názoru cena poměrně příznivá.

Otázky čtenářů
V průběhu psaní seriálu mi přišlo několik dotazů, které by mohly zajímat i ostatní čtenáře. Proto bych je zde rád zodpověděl.

Plánuje se použití Crusoe i ve stolních počítačích?
Dle mých informací se k ničemu podobnému Transmeta nechystá. Je to poměrně pochopitelné - trh stolních počítačů je již obsazen Intelem a AMD a propasovat se mezi ně by nebylo určitě nic jednoduchého, zejména díky nekompatibilitě se současnými základními deskami (procesor je zapouzdřen ve 474 pinové BGA patici). Navíc výkon Crusoea není ve srovnání s nejlepšími procesory od AMD či Intelu nikterak závratný.

Jak je to doopravdy s rychlostí Crusoe?
Bohužel se nám zatím procesor nedostal do ruky a podobně na tom jsou i zahraniční zpravodajské servery. Nezbývá, než věřit testům Transmety (podrobný dokument způsobu testování včetně výsledků si můžete přečíst zde a zde. Z toho, co bylo vidět při přímém přenosu z tiskové konference při uvedení Crusoe (záznam si můžete prohlédnou zde), procesor zvládá plynulé hraní populární hry Quake III, takže zase takové ořezávátko to asi nebude.

Kolik Crusoe stojí?
Cena tohoto procesoru je poměrně příznivá, TM3120, který je určen hlavně pro přenosné internetové prohlížeče začíná cenou $65 za 333MHz verzi, za 400MHz pak zaplatíte $89.
Rychlejší TM5400 pak pořídíte dle frekvence (500MHz-700MHz) za $119-$329.

Závěr
Do uvedení prvních zařízení, které bude pohánět procesor od Transmety zbývá ještě několik měsíců. Teprve tehdy se ukáže, jak byly reálné testy výkonnosti, malé spotřeby energie a podobně. Také to bude velká zkouška pro Linux, se kterým Transmeta 100% počítá. Vždyť má ve svém týmu pro Linux člověka nejpovolanějšího - autora linuxového jádra Linuse Torvaldse.

Dle Transmeta
reklama