www.svethardware.cz
>
>

Nový rychlostní rekord Internetu činí 178 Tb/s

Nový rychlostní rekord Internetu činí 178 Tb/s
, , aktualita
Využívání optických vláken dovoluje dosažení velmi vysokých přenosových rychlostí. Inženýři z Velké Británie a Japonska nyní dosáhli stěží uvěřitelné rychlosti 178 terabitů za sekundu (22,25 TB/s).
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme si povídali o rekordní rychlosti dosažené pomocí optických vláken. Tehdy šlo o 44 Tb/s. Nový výsledek ale ty předchozí značně překonává včetně toho posledního se 150 Tb/s. Inženýři z UCL a společností Xtera a KDDI Research pod vedením Lidie Galdino dokázali v laboratořích UCL dosáhnout ještě vyšších hodnot. Rekord totiž pokořili dosažením 178 Tb/s (22,25 TB/s). To znamená, že celá knihovna Netflixu by byla stažena v řádu jednotek sekund (dle autorů i méně než za sekundu). K dosažení takového výsledku přispělo několik faktů.
 
Lidia Galdino
Lidia Galdino, zdroj: ucl.ac.uk
 
Předně nebylo použito standardní šířky pásma 4,5 THz ani poslední dobou stále častějších 9 THz, ale dokonce až 16,8 THz. Dále bylo využito technologie Geometric Shaping (GS), která pracuje s různými kombinacemi fáze, jasu i polarizace. Výhodou je, že dosažení vysokých rychlostí je poměrně levnou záležitostí. Není třeba měnit optické kabely, neboť to funguje i se stávajícími, je ale nutné vyměnit zesilovače signálu, které se montují každých cca 40 až 100 km. Ty sice nejsou levné, ale cenově jde o přijatelnější řešení než překopání kabeláže (samotné kabely jsou sice levnou položkou, ale jejich instalace nikoli). Autoři ještě připomínají, že nejrychlejší dnešní komerčně používaná optická spojení mezi datovými centry dosahují asi 35 Tb/s. 

Zdroj: ucl.ac.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci
Windows 10 i starší verze systému obsahují významnou chybu zabezpečení, o které poprvé informoval Google. Vzhledem k tomu, že chybu údajně aktivně zneužívají hackeři, se rozhodl dát Microsoftu na vyřešení pouze týden. Oprava nejspíš přijde až 10. listopadu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K
Výrobce DJI příští týden uvede na trh nový kompaktní dron, který v nabídce nahradí aktuální Mavic Mini. Ponese jednodušší název DJI Mini 2 a jeho parametry, design či cenu známe v předstihu již nyní.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře