www.svethardware.cz
>
>

Nový rychlostní rekord Internetu činí 178 Tb/s

Nový rychlostní rekord Internetu činí 178 Tb/s
, , aktualita
Využívání optických vláken dovoluje dosažení velmi vysokých přenosových rychlostí. Inženýři z Velké Británie a Japonska nyní dosáhli stěží uvěřitelné rychlosti 178 terabitů za sekundu (22,25 TB/s).
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme si povídali o rekordní rychlosti dosažené pomocí optických vláken. Tehdy šlo o 44 Tb/s. Nový výsledek ale ty předchozí značně překonává včetně toho posledního se 150 Tb/s. Inženýři z UCL a společností Xtera a KDDI Research pod vedením Lidie Galdino dokázali v laboratořích UCL dosáhnout ještě vyšších hodnot. Rekord totiž pokořili dosažením 178 Tb/s (22,25 TB/s). To znamená, že celá knihovna Netflixu by byla stažena v řádu jednotek sekund (dle autorů i méně než za sekundu). K dosažení takového výsledku přispělo několik faktů.
 
Lidia Galdino
Lidia Galdino, zdroj: ucl.ac.uk
 
Předně nebylo použito standardní šířky pásma 4,5 THz ani poslední dobou stále častějších 9 THz, ale dokonce až 16,8 THz. Dále bylo využito technologie Geometric Shaping (GS), která pracuje s různými kombinacemi fáze, jasu i polarizace. Výhodou je, že dosažení vysokých rychlostí je poměrně levnou záležitostí. Není třeba měnit optické kabely, neboť to funguje i se stávajícími, je ale nutné vyměnit zesilovače signálu, které se montují každých cca 40 až 100 km. Ty sice nejsou levné, ale cenově jde o přijatelnější řešení než překopání kabeláže (samotné kabely jsou sice levnou položkou, ale jejich instalace nikoli). Autoři ještě připomínají, že nejrychlejší dnešní komerčně používaná optická spojení mezi datovými centry dosahují asi 35 Tb/s. 

Zdroj: ucl.ac.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek