www.svethardware.cz
>
>

Nový rychlostní rekord Internetu činí 178 Tb/s

Nový rychlostní rekord Internetu činí 178 Tb/s
, , aktualita
Využívání optických vláken dovoluje dosažení velmi vysokých přenosových rychlostí. Inženýři z Velké Británie a Japonska nyní dosáhli stěží uvěřitelné rychlosti 178 terabitů za sekundu (22,25 TB/s).
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme si povídali o rekordní rychlosti dosažené pomocí optických vláken. Tehdy šlo o 44 Tb/s. Nový výsledek ale ty předchozí značně překonává včetně toho posledního se 150 Tb/s. Inženýři z UCL a společností Xtera a KDDI Research pod vedením Lidie Galdino dokázali v laboratořích UCL dosáhnout ještě vyšších hodnot. Rekord totiž pokořili dosažením 178 Tb/s (22,25 TB/s). To znamená, že celá knihovna Netflixu by byla stažena v řádu jednotek sekund (dle autorů i méně než za sekundu). K dosažení takového výsledku přispělo několik faktů.
 
Lidia Galdino
Lidia Galdino, zdroj: ucl.ac.uk
 
Předně nebylo použito standardní šířky pásma 4,5 THz ani poslední dobou stále častějších 9 THz, ale dokonce až 16,8 THz. Dále bylo využito technologie Geometric Shaping (GS), která pracuje s různými kombinacemi fáze, jasu i polarizace. Výhodou je, že dosažení vysokých rychlostí je poměrně levnou záležitostí. Není třeba měnit optické kabely, neboť to funguje i se stávajícími, je ale nutné vyměnit zesilovače signálu, které se montují každých cca 40 až 100 km. Ty sice nejsou levné, ale cenově jde o přijatelnější řešení než překopání kabeláže (samotné kabely jsou sice levnou položkou, ale jejich instalace nikoli). Autoři ještě připomínají, že nejrychlejší dnešní komerčně používaná optická spojení mezi datovými centry dosahují asi 35 Tb/s. 

Zdroj: ucl.ac.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
15.1.2021, aktualita, Jan Vítek