www.svethardware.cz
>
>

NTU vyvinulo perovskitový solární panel s nebývalou 18,1% účinností

NTU vyvinulo perovskitový solární panel s nebývalou 18,1% účinností
, , aktualita
Také na Nanyang Technological University, Singapore (NTU Singapore) se věnují vývoji perovskitových solárních panelů, které vypadají být slibným zdrojem elektrické energie do budoucna. Jejich verze dosáhla 18,1% účinnosti.
K oblíbeným
reklama
V posledních měsících to začíná vypadat, že by se perovskitové solární panely skutečně mohly stát použitelnou metodou pro výrobu elektrické energie. Svou účinností se začínají blížit klasickým křemíkovým solárním panelům (přitom ještě před pár lety byly opravdu velmi neefektivní), mohou být ohebné a dokonce i částečně průhledné, což je umožňuje použít i tam, kde to s klasickým panely není možné. Slibně vypadají i hybridní panely kombinující křemíkové a perovskitové panely v jednom. Na Nanyang Technological University, Singapore (NTU Singapore) se prozatím věnují čistě perovskitovým panelům a podařilo se jim dosáhnout rekordní efektivity na panelu větším než 10 cm2.
 
Perovskitový solární panel od NTU
 
Problémem je totiž to, že mnoho dosavadních perovskitových panelů, které byly testovány jen v laboratoři, má velmi malou plochu do 1 cm2. To je kvůli tomu, že je jejich výroba na větší ploše hodně problematická. Různé defekty a problémy s uniformitou se navíc projevují i na nižší efektivitě, která by na papíře (a pochopitelně i ve skutečném životě) nevypadala zdaleka tak dobře.
 
NTU nicméně použilo jinou metodu, tzv. tepelné odpařování, které se používá např. při výrobě obrazovek typu OLED. Je to tedy metoda, která je schopná bez potíží vytvořit i větší plochy a navíc se dnes už běžně používá. Testovací vzorek měl plochu 21 cm2 a jeho účinnost dosahovala rekordních 18,1 % pro takto "velký" panel. Další vývoj těchto vědců směřuje právě k vývoji hybridních (tandemových) panelů, které budou kombinovat křemíkové a perovskitové verze. Každá je totiž citlivá na jiné světlo a mohou tak snadno spolupracovat dohromady za účelem významného zvýšení efektivity.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Trump mluvil o COVIDu: Facebook mu smazal video, Twitter zakázal tweetovat Trump mluvil o COVIDu: Facebook mu smazal video, Twitter zakázal tweetovat
Americký prezident Donald Trump má další problém se sociálními sítěmi. Jeho výroky na adresu imunity dětí ve sdíleném videu se nesetkaly s porozuměním a Facebook mu toto video smazal, Twitter zase vydal zákaz tweetování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Konfigurace Intel Alder Lake: jednoduché to nebude Konfigurace Intel Alder Lake: jednoduché to nebude
Server Coreboot ukázal obsah souboru se všemi možnými konfiguracemi procesorů Intel Alder Lake-S a Alder Lake-P. Vypadá to, že nám Intel svou nabídku dokáže znepřehlednit, za což bude moci především nová hybridní architektura. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Vermeer se ukázal: vzorek Ryzen 9 4950X/5950X s takty až 4,8 GHz AMD Vermeer se ukázal: vzorek Ryzen 9 4950X/5950X s takty až 4,8 GHz
Igor Wallossek se podělil o nové informace o chystaných procesorech generace Zen 3 a konkrétně o modelech Ryzen. Objevily se totiž inženýrské vzorky, které ukazují na turbo až 4,8 GHz. A to může být časem jen vyšší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrzuje, Tiger Lake dorazí za necelý měsíc, promluví i Raja Koduri Intel potvrzuje, Tiger Lake dorazí za necelý měsíc, promluví i Raja Koduri
Vypuštění či alespoň představení procesorů Tiger Lake na začátku září bylo očekávané, ale dosud ne potvrzené. Nyní tu už ale máme přímo od Intelu potvrzení, že pozvánky pro média na blížící se virtuální událost se opravdu týkají těchto CPU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další oběť ransomwaru od Maze s 10 TB ukradených dat: Canon USA Další oběť ransomwaru od Maze s 10 TB ukradených dat: Canon USA
Společnost Canon má teď trochu těžké období. Ze serverů cloudové služby image.canon kvůli chybě zmizely fotky uživatelů, nyní je celé její americké zastoupení terčem útoku vyděračského softwaru, tzv. ransomwaru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala