reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

NVIDIA 3D Stereo 2/2: pohled do třetí dimenze

, , , článek
NVIDIA 3D Stereo 2/2: pohled do třetí dimenze
Nedávno jsme se účastnili akce pro novináře společnosti NVIDIA, kde se nejvíce pozornosti dostalo technologii pro prostorový pohled pomocí brýlí, čemuž se budeme věnovat v dnešním článku. Navíc si popíšeme základní metody stereoskopické projekce.
NVIDIA 3D Stereo 2/2: pohled do třetí dimenze
Roku 2007 se na americkém trhu objevily první High Definition LCD televize s vysokou obnovovací frekvencí až 120 Hz. Mezi první průkopníky na trhu patřily společnosti JVC, Mitsubishi a Sony. Jejich nejlevnější modely však disponovaly určitými přednostmi, ale také zásadními nevýhodami.

Vše vycházelo z levné TN technologie s relativně rychlou dobu odezvy v jednotkách ms (údaj Gray–to–Gray) a papírově vysokým dynamickým kontrastem. Bohužel v některých případech nedocházelo k odstranění rozmazaných pohybů. To hlavně kvůli technologickým limitům použitého výrobního procesu TN. Největším fajnšmekrům to samozřejmě nestačilo - vhodnou alternativou se ukázaly 3D projektory.


- Plánovaný vývoj, jenž se pomalu a jistě stává realitou -

Proč o tom vlastně píšeme? Hardwarově řešené brýle totiž zakrývají jednotlivé očnice. Jestli jste pozorně četli předcházející kapitolu, asi chápete, že právě vysoká obnovovací frekvence eliminuje nepříjemné vlivy, jako je vyvolání bolestí hlavy nebo epilepsie. Běžný film můžete nelegálně stáhnout na Peer-to-peer sítích, ale ten v 3D uvidíte pouze v kině, nebo při použití speciálního HW. Ostatně ten už je k dostání na pultech českých obchodů.


- Společnost LG Electronics postupně přechází z překonané TN technologie na IPS panely -

Konkurence nikdy nespí a dobře je to patrné například u zmíněné LG Electronics. Její TruMotion 240/480 Hz je odpovědí na Motionflow 100/200 Hz od Sony. A určitě bychom našli další podobné příklady. Nenechte se ovšem zmást vysokou obnovovací frekvencí. Uvažovaná korporace vyvinula vlastní metodu s využitím rychlého TN panelu s dobou odezvy cca 4 ms. Aby se zamaskovalo případné rozmazání, blikne na vás podsvícení panelu 480x za sekundu. Tím dojde k vytvoření efektu 480Hz displeje.


- Širokoúhlý 22" monitor Samsung 2233RZ pro 2D/3D projekci -

První 2D/3D monitor od Samsungu jsme mohli vidět na mezinárodní přehlídce CES 2009 (Consumer Electronics Show) v Las Vegas. Jeho stávající uživatelé si mohou nastavit klávesovou zkratku, pomocí níž budou moci snadno přepínat mezi dvojrozměrným a trojrozměrným zobrazením. Samotné nativní rozlišení displeje činí 1 680×1 050 pixelů, jas uvádí společnost 300 cd/m2 a dynamický kontrastní poměř až 20 000:1. Doba odezvy (GtG) je 3 ms pro 3D obraz, respektive 5 ms pro 2D. Typycká spotřeba nepřesahuje 50 W. Prodává se společně s celým kompletem (3D brýle a příslušenství) zhruba za 14800 Kč.


- ViewSonic FuHzion VX2265wm -

Alternativou k Samsungu je v zahraničí panel FuHzion VX2265wm z X série výrobce ViewSonic. Ostatně na aktuální nabídku zejména profesionálních produktů v oblasti zobrazovacích panelů můžete nahlédnout přes tento odkaz. K udávaným parametrům uvedeného 22" LCD monitoru patří nativní rozlišení 1 680×1 050 obrazových bodů, svítivost 300 cd/m2, statický kontrastní poměr 1 000:1 a doba odezvy 3 ms pro GtG. Více informací lze dohledat přímo v oficiální technické specifikaci. Dostupnost v České republice se nám dohledat nepodařila.


- Předváděcí 32" LCD TV Zalman TriMon 3D ZM–M320W společně s herní peckou Guitar Hero -

Zatím se točí vesměs vše kolem herních titulů, nicméně náznaky produkce 3D (filmového) obsahu jsou na Internetu pozorovatelné stále častěji. Abychom se vrátili ještě k TV s podporou 3D zobrazení, nedávno jsme vás informovali o plánovaném uvedení 12,1" displeje společnosti NEC. Sice jde o poměrně malý panel, který ve vašem obývacím pokoji moc nezaujme, ale jedná se o první významný krůček v tomto segmentu. Něco podobného jsem zmiňovali také v souvislosti s Philipsem.

Na obrázku výše je zachycen předváděcí model 32" LCD TV Zalman TriMon 3D ZM–M320W (nativní rozlišení 1 366×768 px, statický kontrast 700:1, jas 400 cd/m2 a pozorovací úhly 178°/90° pro 2D/3D zobrazení) společně s herní peckou Guitar Hero (a neznámým mladíkem). Jelikož je cílová skupina uvažované značky hlavně v Asii, produkce je směřována zejména na tamní trhy (představení na Computexu 2008) a my si ještě nějaký ten čas musíme počkat. Dále se podíváme na praktické využití technologie GeForce 3D Vision v konkrétních hrách.
reklama
reklama
reklama