reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nVidia a Havok: GPU nVidie budou akcelerovat fyzikální výpočty

22.3.2006, Milan Šurkala, aktualita
nVidia a Havok: GPU nVidie budou akcelerovat fyzikální výpočty
Havok FX je API, které simuluje interakci mezi tisíci pevnými tělesy, přičemž umožňuje použít realistické zobrazení trosek, tekutin, oblečení, kouře a dalších "blbůstek". Havok FX poběží na grafických kartách GeForce 6 a 7, přičemž doporučeným...
Havok FX je API, které simuluje interakci mezi tisíci pevnými tělesy, přičemž umožňuje použít realistické zobrazení trosek, tekutin, oblečení, kouře a dalších "blbůstek". Havok FX poběží na grafických kartách GeForce 6 a 7, přičemž doporučeným minimem je GeForce 7600. SLI je vítané, celé jedno GPU pak může počítat fyzikální výpočty.Kalkulace pomocí GPU způsobuje podstatně menší zatížení CPU. Tomu je přenechána herní fyzika, kdežto Havok FX si ponechává fyzikální výpočty vizuálních efektů. Na dvou GeForce 7900GTX v SLI jsou fyzikální výpočty zpracovány desetkrát rychleji než na Pentium Extreme Edition 955.

Havok FX ještě není hotov, ale technologie by se měla ujmout lépe než Ageia PhysX PPU, což je přídavná karta a také něco stojí. Grafickou kartu GeForce 6 nebo GeForce 7 má mnohem více lidí a Havok FX má být prostý chyb a skvěle odladěný až přijde jeho čas.

Technologie by měla teoreticky fungovat na všech kartách s Shader Model 3.0, takže ji patrně budou podporovat i Radeon X1x00. Na druhou stranu se člověk okrade o kus grafického výkonu, který zase doplní větší dostupný výkon CPU. Ovšem, kdyby bylo možné koupit ke stávající grafice nějakou levnější, třeba GeForce 7300GS a té přenechat fyzikální výpočty, stále by dosahovala většího výpočetního výkonu než zmíněné Pentium a to za zlomek ceny, asi 2000Kč (karta Ageia PhysX stojí cca 7000Kč).

Zdroj: www.techreport.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama