www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce?

NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce?
, , aktualita
Zatímco informace o zrychlování karet AMD Radeon RX 5600 XT jsou zcela reálné, údaje o Ampere GA103 a GA104 od NVIDIE můžeme brát zatím s velkou rezervou. I když je zmiňuje server VideoCardz jako obecně důvěryhodný zdroj.
K oblíbeným
reklama
Nové zprávy spojené se světem grafických karet zahrnují také Intel DG2 druhé generace, který by měla údajně pro Intel vyrábět společnost TSMC. Jenomže tuto informaci přináší přímo server Adored.tv, jehož reputace jako důvěryhodného zdroje už byla zcela zničena tím, čím nás zásobil v minulém a předminulém roce o produktech firmy AMD. Takže téma Intelu jako zákazníka pro TSMC necháme raději spát a podíváme se na to, co se dozvídáme o čipech Ampere od NVIDIE, a to konkrétně GA103 a GA104. 
 
 
Zatím ale jde stále jen o nepotvrzené informace, i když to vypadá, že přicházejí od dvou různých zdrojů. Jedním je server MyDrivers a druhým je jistý KittyCorgi, který v podstatě stejné informace sdílel na Twitteru už dříve, přičemž na MyDrivers se na ně neodkazuje. Buď to bylo opomenuto, anebo jde o skutečně o dva nezávislé zdroje. My se na tyto informace ale podíváme už jen kvůli tomu, že jde o vůbec první přesnější údaje o tom, co by si NVIDIA mohla pod herními GPU Ampere chystat. 
 
Máme tu tak dvě konkrétní GPU, a ti GA103 a GA104, přičemž první by mohlo být spíše pro hi-end karty včetně (pozdější?) nástupkyně modelu RTX 2080 Ti, zatímco druhé už může zajímat daleko větší počet lidí jako GPU nejspíše pro GeForce RTX 3070 a 3080. Alespoň to by vyplývalo z označení, i když je tu jeden zádrhel, a sice to, že namísto GA103 bychom očekávali spíše GA102 jako GPU pro hi-end, takže i tento čip by mohl být určen pro víceméně běžné karty. Nicméně NVIDIA dosud jen málokdy použila označení GPU s lichým číslem na konci (naposled to bylo slabé GP107 generace Pascal). 
 
Informace jsou takové, že GPU GA103 má dostat 60 jednotek SM (Streaming Multiprocessor) generace Ampere a GA104 by jich pak mělo mít 48. Pokud by měla být pravda, že nástupkyně karty RTX 2080 (Super) dostane 60 SM (čili 3840 CUDA), mohli bychom se těšit na slušnou porci výkonu navíc, ostatně RTX 2080 Super má ve výbavě 48 SM a vedle toho je ve hře také výrazné navýšení výkonu samotné architektury Ampere s přepracovanými jádry RT, o nichž se mluví jako o "RT CORE ADVANCED". 
 
Nakonec tu máme údaj o 320bitové sběrnici pro RTX 3080, což by znamenalo nejspíše 10 GB paměti GDDR6 a výrazný nárůst celkové paměťové propustnosti oproti 256bitové sběrnici i za předpokladu nenavýšené propustnosti na pin. Dá se říci, že nic z toho není nepravděpodobné a ve skutečnosti jde o reálně přípustné specifikace.
 
Za několik měsíců se tak budeme moci vrátit a uvidíme, zda byly tyto fámy pravdivé. Nyní víme jen to, že NVIDIA samotná by mohla generaci Ampere blíže představit v březnu na GTC 2020. Dosud ale vůbec nepotvrdila, že Ampere bude určena i pro herní karty GeForce, takže na jakékoliv závěry je ještě brzy. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek