www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce?

NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce?
, , aktualita
Zatímco informace o zrychlování karet AMD Radeon RX 5600 XT jsou zcela reálné, údaje o Ampere GA103 a GA104 od NVIDIE můžeme brát zatím s velkou rezervou. I když je zmiňuje server VideoCardz jako obecně důvěryhodný zdroj.
K oblíbeným
reklama
Nové zprávy spojené se světem grafických karet zahrnují také Intel DG2 druhé generace, který by měla údajně pro Intel vyrábět společnost TSMC. Jenomže tuto informaci přináší přímo server Adored.tv, jehož reputace jako důvěryhodného zdroje už byla zcela zničena tím, čím nás zásobil v minulém a předminulém roce o produktech firmy AMD. Takže téma Intelu jako zákazníka pro TSMC necháme raději spát a podíváme se na to, co se dozvídáme o čipech Ampere od NVIDIE, a to konkrétně GA103 a GA104. 
 
 
Zatím ale jde stále jen o nepotvrzené informace, i když to vypadá, že přicházejí od dvou různých zdrojů. Jedním je server MyDrivers a druhým je jistý KittyCorgi, který v podstatě stejné informace sdílel na Twitteru už dříve, přičemž na MyDrivers se na ně neodkazuje. Buď to bylo opomenuto, anebo jde o skutečně o dva nezávislé zdroje. My se na tyto informace ale podíváme už jen kvůli tomu, že jde o vůbec první přesnější údaje o tom, co by si NVIDIA mohla pod herními GPU Ampere chystat. 
 
Máme tu tak dvě konkrétní GPU, a ti GA103 a GA104, přičemž první by mohlo být spíše pro hi-end karty včetně (pozdější?) nástupkyně modelu RTX 2080 Ti, zatímco druhé už může zajímat daleko větší počet lidí jako GPU nejspíše pro GeForce RTX 3070 a 3080. Alespoň to by vyplývalo z označení, i když je tu jeden zádrhel, a sice to, že namísto GA103 bychom očekávali spíše GA102 jako GPU pro hi-end, takže i tento čip by mohl být určen pro víceméně běžné karty. Nicméně NVIDIA dosud jen málokdy použila označení GPU s lichým číslem na konci (naposled to bylo slabé GP107 generace Pascal). 
 
Informace jsou takové, že GPU GA103 má dostat 60 jednotek SM (Streaming Multiprocessor) generace Ampere a GA104 by jich pak mělo mít 48. Pokud by měla být pravda, že nástupkyně karty RTX 2080 (Super) dostane 60 SM (čili 3840 CUDA), mohli bychom se těšit na slušnou porci výkonu navíc, ostatně RTX 2080 Super má ve výbavě 48 SM a vedle toho je ve hře také výrazné navýšení výkonu samotné architektury Ampere s přepracovanými jádry RT, o nichž se mluví jako o "RT CORE ADVANCED". 
 
Nakonec tu máme údaj o 320bitové sběrnici pro RTX 3080, což by znamenalo nejspíše 10 GB paměti GDDR6 a výrazný nárůst celkové paměťové propustnosti oproti 256bitové sběrnici i za předpokladu nenavýšené propustnosti na pin. Dá se říci, že nic z toho není nepravděpodobné a ve skutečnosti jde o reálně přípustné specifikace.
 
Za několik měsíců se tak budeme moci vrátit a uvidíme, zda byly tyto fámy pravdivé. Nyní víme jen to, že NVIDIA samotná by mohla generaci Ampere blíže představit v březnu na GTC 2020. Dosud ale vůbec nepotvrdila, že Ampere bude určena i pro herní karty GeForce, takže na jakékoliv závěry je ještě brzy. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P
Powerline adaptéry se v posledních letech staly oblíbeným způsobem, jak snadno a rychle rozšířit domácí síť prostřednictvím elektrických rozvodů. TP-Link do této kategorie přináší novou sadu TL-PA7017P s podporou rychlosti až 1 Gb/s.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi
Čínský výrobce Beelink se rozhodl svou nabídku mini PC rozšířit o nový model, který tentokrát nevyužívá procesor od Intelu, ale AMD. K tomu přidal několik prémiových funkcí a některé z nich, jako je čtečka otisků prstů, se objevují jen zřídka.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách
Italský výzkumný tým pracuje na vývoji čtyřnohých robotů, kteří dokážou i při nelehkých podmínkách udržet rovnováhu při stání na dvou končetinách. Budoucí roboti by tak mohli překonávat i velmi úzké mosty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
3.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře