NVIDIA Ampere má skutečně využít nové 12pinové napájecí konektory

NVIDIA Ampere má skutečně využít nové 12pinové napájecí konektory
, , aktualita
Aktualizováno: Už dříve se objevily zprávy o tom, že GeForce generace Ampere využijí alespoň v některých případech nový napájecí konektor. Nyní se objevují další takové zprávy, které již konkrétně udávají, že půjde o 12pinový typ. 
K oblíbeným
reklama
Čínský technologický server FCPOWERUP zabývající se převážně právě problematikou napájení a zdrojů uvedl, že NVIDIA opravdu využije nový napájecí konektor na svých kartách GeForce generace Ampere.
 
 
Ten byl dokonce ukázán v náčrtku i na fotografii, takže my můžeme jasně vidět, že jde v podstatě jen o 12pinovou verzi starých konektorů PCIe. Nevypadá to ale tak, že by NVIDIA jen dala dva 6pinové PCIe vedle sebe, tomu neodpovídá provedení klíčů, čili zkosených hran. Čili že bychom mohli namísto jednoho nového 12pinového konektoru zapojit dva 6pinové, tak to nevypadá. A nejde samozřejmě jen o klíče, ale i o to, že dva samostatné 6pinové PCIe konektory obvykle nelze dát tak těsně vedle sebe, aby mohly být zapojeny stejně jako jeden 12pinový a pak jde i o to, že by dohromady stále poskytly jen 150 W a celé by to bylo k ničemu.  
 
 
NVIDIA totiž jistě cílí i na to, aby jediný 12pinový konektor poskytl dostatek energie pro nové karty, jež mají být nebývale náročné na energii a jejich TBP (Total Board Power) má dosáhnout až 350 W. Kdyby tak efektivně šlo jen o dva 6pinové konektory vedle sebe, zapotřebí by byly hned dva (plus 75 W ze slotu PCIe x16). 
 
Je tak pravděpodobnější, že NVIDIA prostě do jednoho 12pinového konektoru stáhne energii z různých PCIe pomocí speciální redukce či redukcí, i když je otázka, co z toho bude mít a hlavně co z toho budeme mít my. Kartu s TBP 350 W by měly nakrmit dva dnešní 8pinové PCIe (2x 150 W) plus 75 W ze slotu, které sice dohromady jistě zaberou o trošku více prostoru, ale nutnost využít redukce zase zbytečně zvyšuje přechodový odpor a přidává další, většinou zcela zbytečnou, délku kabeláže. 
 
Dozvíme se tedy něco, co by mohlo údajný nový konektor ospravedlnit? K tomu zatím nemáme dost informací, jako třeba popis funkcí jednotlivých pinů a kolik z nich je určeno pro +12V a také tu má být i jistý sekundární 4pinový konektor, jehož účel je dosud neznámý. Je také možné, že nové napájecí konektory budou určeny pouze pro karty Founders Edition a AIB výrobci karet se v případě vlastních modelů budou moci zařídit po svém. Uvidíme.  
 
Aktualizace: Server techPowerUp sehnal další materiály k novému 12pinovému konektoru, dle nichž je stavěn pro až 9 A proudové zátěže na pin, přičemž plná polovina pinů poslouží pro +12 V a druhá polovina bude zem. Čili čistě teoreticky může tento konektor zásobovat kartu až 648 W, což tedy platí jen pro samotný konektor. Igor's Lab pak mluví dokonce o 9,5 A a vypadá to, že NVIDIA se skutečně bude snažit dostat do světa grafických karet nový napájecí standard.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem
Společnost PNY představila nová vysoce výkonná SSD řady XLR CS3040. Ty už využívají rychlého rozhraní PCI Gen4 a k vysokému výkonu jim má dopomoci i pokročilé chlazení. Najdete zde 45g heatsink se žebrováním.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky
Deepfakes jsou velkou hrozbou pro politiku a manipulaci veřejným míněním falešnými fotografiemi a videi, ale zdaleka to nemusí skončit jen u toho. Objevil se např. bot, který "svlékal" ženy na dodaných snímcích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon
Na světlo světa se dostala roadmap, která ukazuje plány Intelu na výrobu nových procesorů Xeon. Týká se nejbližších dvou let, pokud pomineme zbytek tohoto roku, přičemž se dozvíme o Ice Lake i Sapphire Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala