www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA Ampere má skutečně využít nové 12pinové napájecí konektory

NVIDIA Ampere má skutečně využít nové 12pinové napájecí konektory
, , aktualita
Aktualizováno: Už dříve se objevily zprávy o tom, že GeForce generace Ampere využijí alespoň v některých případech nový napájecí konektor. Nyní se objevují další takové zprávy, které již konkrétně udávají, že půjde o 12pinový typ. 
K oblíbeným
reklama
Čínský technologický server FCPOWERUP zabývající se převážně právě problematikou napájení a zdrojů uvedl, že NVIDIA opravdu využije nový napájecí konektor na svých kartách GeForce generace Ampere.
 
 
Ten byl dokonce ukázán v náčrtku i na fotografii, takže my můžeme jasně vidět, že jde v podstatě jen o 12pinovou verzi starých konektorů PCIe. Nevypadá to ale tak, že by NVIDIA jen dala dva 6pinové PCIe vedle sebe, tomu neodpovídá provedení klíčů, čili zkosených hran. Čili že bychom mohli namísto jednoho nového 12pinového konektoru zapojit dva 6pinové, tak to nevypadá. A nejde samozřejmě jen o klíče, ale i o to, že dva samostatné 6pinové PCIe konektory obvykle nelze dát tak těsně vedle sebe, aby mohly být zapojeny stejně jako jeden 12pinový a pak jde i o to, že by dohromady stále poskytly jen 150 W a celé by to bylo k ničemu.  
 
 
NVIDIA totiž jistě cílí i na to, aby jediný 12pinový konektor poskytl dostatek energie pro nové karty, jež mají být nebývale náročné na energii a jejich TBP (Total Board Power) má dosáhnout až 350 W. Kdyby tak efektivně šlo jen o dva 6pinové konektory vedle sebe, zapotřebí by byly hned dva (plus 75 W ze slotu PCIe x16). 
 
Je tak pravděpodobnější, že NVIDIA prostě do jednoho 12pinového konektoru stáhne energii z různých PCIe pomocí speciální redukce či redukcí, i když je otázka, co z toho bude mít a hlavně co z toho budeme mít my. Kartu s TBP 350 W by měly nakrmit dva dnešní 8pinové PCIe (2x 150 W) plus 75 W ze slotu, které sice dohromady jistě zaberou o trošku více prostoru, ale nutnost využít redukce zase zbytečně zvyšuje přechodový odpor a přidává další, většinou zcela zbytečnou, délku kabeláže. 
 
Dozvíme se tedy něco, co by mohlo údajný nový konektor ospravedlnit? K tomu zatím nemáme dost informací, jako třeba popis funkcí jednotlivých pinů a kolik z nich je určeno pro +12V a také tu má být i jistý sekundární 4pinový konektor, jehož účel je dosud neznámý. Je také možné, že nové napájecí konektory budou určeny pouze pro karty Founders Edition a AIB výrobci karet se v případě vlastních modelů budou moci zařídit po svém. Uvidíme.  
 
Aktualizace: Server techPowerUp sehnal další materiály k novému 12pinovému konektoru, dle nichž je stavěn pro až 9 A proudové zátěže na pin, přičemž plná polovina pinů poslouží pro +12 V a druhá polovina bude zem. Čili čistě teoreticky může tento konektor zásobovat kartu až 648 W, což tedy platí jen pro samotný konektor. Igor's Lab pak mluví dokonce o 9,5 A a vypadá to, že NVIDIA se skutečně bude snažit dostat do světa grafických karet nový napájecí standard.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Donald Trump zakázal čínský TikTok a WeChat, mají posledních 45 dní Donald Trump zakázal čínský TikTok a WeChat, mají posledních 45 dní
Boje mezi Čínou a USA na hospodářském poli jsou čím dál silnější. Donald Trump tak podepsal výkonný příkaz, který za 45 dní zakáže spolupráci s firmami, pod které spadají aplikace TikTok a WeChat. Důvodem mají být obavy o bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pravidla firmy Apple znamenají žádný xCloud či Stadii na iOS Pravidla firmy Apple znamenají žádný xCloud či Stadii na iOS
Microsoft nedávno představil novinku v podobě spojení služeb xCloud a Xbox Game Pass Ultimate do jedné a zároveň představil různá zařízení s Androidem, která budou streamované hraní z jeho serverů podporovat. O iOS se ale nezmínil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel slibuje od 14nm Core i7 výrazně vyšší výkon než má Renoir, ovšem v čem? Intel slibuje od 14nm Core i7 výrazně vyšší výkon než má Renoir, ovšem v čem?
Na webu se objevila prezentace Intelu, z níž se dozvídáme nové informace o tom, jaký výkon bychom měli očekávat od procesorů Tiger Lake-U a konkrétně Core i7-10750H. Intel přitom operuje konkrétně s herním výkonem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
USA chtějí vrátit výrobu čipů na svou půdu, připravuje se 25 miliard USD USA chtějí vrátit výrobu čipů na svou půdu, připravuje se 25 miliard USD
Pokud jde o výrobní technologie a jejich vývoj, Spojené státy jednoznačně patří mezi nejlepší země světa, což dokazuje i to, jaké páky měly na přesvědčení firmy TSMC k ukončení spolupráce s Huawei. Výroba ovšem pokulhává. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář