reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

NVIDIA mění označování čipových sad, MCP82 příští rok

, , aktualita
NVIDIA mění označování čipových sad, MCP82 příští rok
Ačkoli se NVIDIA rozhodla umožnit výrobcům softwarové SLI, stále se snaží udat čipy nForce 200 s odůvodněním, že zážitek z SLI bude s těmito čipy lepší. Několik vzorků nových základních desek s čipovou sadou Intel X58 sice nForce 200 neslo,...
NVIDIA mění označování čipových sad, MCP82 příští rok
Ačkoli se NVIDIA rozhodla umožnit výrobcům softwarové SLI, stále se snaží udat čipy nForce 200 s odůvodněním, že zážitek z SLI bude s těmito čipy lepší. Několik vzorků nových základních desek s čipovou sadou Intel X58 sice nForce 200 neslo, otázka ale je, zda i finální verze jej budou mít. NVIDIA tvrdí, že čip umožní Tripple-SLI s dvěma sloty po 16 linkách a jedním nativním z čipové sady, také se 16 linkami. Pravdou ale je, že nForce 200 buď rozdělí 16 PCIe 2.0 linek mezi dva sloty anebo každý bude mít 16 PCIe 1.0/1.1 linek. Jedinou výhodou je tedy to, že toto dělení zajišťuje čip na HW úrovni a tedy by mohlo být opravdu o něco lepší než SW SLI, nicméně za větší cenu a s větší spotřebou. Kromě Tripple-SLI a v blízké budoucnosti Quad-SLI hodlá NVIDIA nabízet Tripple-SLI se čtvrtou kartou pro výpočty PhysX pro nejnáročnější hráče.Mimo to se společnost rozhodla udělat další rozsáhlou změnu. Pryč jsou časy, kdy se čipové sadě říkalo MCP (Media Communication Processor), nyní se bude označovat jako GPU s jádrem systémové logiky (GPU with System Core Logic). Týká se to zejména GeForce 9400M, což by tedy mohlo mnoho zákazníků dovést k přesvědčení, že se jedná o dedikovanou grafickou kartu. Ve skutečnosti to ale bude opět grafické jádro integrováno spolu s řadičem pamětí, PCIe, PCI, SATA, USB a dalších sběrnic do jednoho čipu, tedy klasický severní a jižní můstek v jednom. GeForce 9400M má 16 shaderů, podporuje DirectX 10.0, Blu-ray, paměti DDR2 i DDR3, 12 USB 2.0 sběrnic, GLAN a 6 SATA sběrnic.

Nová čipová sada se chystá hlavně pro desktopy, jako první opět přijde pro AMD a to v prvním čtvrtletí příštího roku. Sada se jmenuje MCP82 a bude zřejmě ve verzi S1 a S2. Společnou samozřejmě mají podporu pro Sockety AM2 / AM2+ / AM3, podporu DirectX 10 u integrované GPU (s výstupy D-Sub, DVI a HDMI), Hybridní SLI, PureVideo HD, CUDA a ACC (Advanced Clock Calibration) pro přetaktování. Nechybí také podpora RAID 0, 1, 0+1 a 5 a to u šesti SATA-300 konektorů, jakožto dvanáct portů USB 2.0 a integrovaný čip pro Gigabit LAN. Obě sady se liší v počtu PCIe 2.0 linek - MCP82-S1 má 35 linek (čili jeden slot PCIe x16 s plným počtem, dva s 8 linkami a tři PCIe x1), MSP82-S2 však jen 19 (tedy dva sloty PCIe x16 po 8 linkách a dva PCIe x1 nebo jeden PCIe x16 s plným počtem a tři PCIe x1). S1 tedy podporuje Tripple-SLI, S2 klasické SLI.O 55nm technologií vyráběných jádrech GT200 se stále mlčí. Jádra mají mít podporu pro paměti GDDR5 a na trh se snad dostanou někdy v listopadu. Většina informací je stále pod pokličkou, neboť nyní zažívají partneři těžké časy, když se jich NVIDIA zbavuje, moc informací tak tedy neunikne. AMD předpokládá, že ani vylepšená jádra neporazí R700, nicméně se šušká, že by snad NVIDIA přišla i s dvoujádrovou kartou, ačkoli spotřeba takového modelu by byla opravdu rekordní.

Poslední informace také hovoří o tom, že by se NVIDIA mohla zbavit dokonce všech partnerů až na šest. Zůstat má EVGA, PC partner (Zotac), ASUS, MSI, Palit a XFX. Bližší informace zatím nejsou známy, nicméně co se ví, je to, že někteří nynější partneři budou ke svým grafickým kartám přibalovat hru Far Cry 2, která se zřejmě stane velkým hitem. To jim může o něco zvýšit prodej (zejména když má Far Cry 2 stát méně než loni podobný hit Crysis), ironií ale je, že hra bude podporovat některé prvky DirectX 10.1, což NVIDIA se svými jádry nepodporuje a považuje za zbytečnost, narozdíl od AMD.

Zdroj: Fudzilla (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10)
reklama
reklama
reklama