NVIDIA odhalila Teslu A100: 7nm Ampere s 54 miliardami tranzistorů

NVIDIA odhalila Teslu A100: 7nm Ampere s 54 miliardami tranzistorů
, , aktualita
Oznámení o novinkách firmy NVIDIA přichází dříve, než jsme dnes čekali, ale dozvídáme se o hardwaru, který se očekávat naopak dal. Jde o nové akcelerátory Tesla, které jsou založeny na architektuře Ampere a jde o skutečně mamutí čipy. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA ještě svůj Ampere oficiálně neodhalila, ale zpráva o tom se už objevila na EETimes, a to evidentně předčasně, neboť nyní už je adresa neaktivní. Ale co Internet jednou schvátí, to už nenavrátí, takže veškeré informace se dostaly na světlo světa a my se můžeme podívat na nové Tesly A100 se 7nm čipy Ampere. 
 
 
Ukazuje se, že Jensen Huang nedávno skutečně doma "pekl" nový DGX, a to DGX-A100 obsahující celkem osm modulů Tesla A100, které jsou založeny na čipu skládajícím se z 54 miliard tranzistorů, jenž má kolem sebe posázeno hned šest pouzder HBM2. 
 
 
Jde tak o více než dvojnásobný počet tranzistorů v porovnání s čipy Volta GV100 (21 miliard) a jak se dalo očekávat, NVIDIA se zde zaměří zvláště na navýšení výkonu pro AI. Videocardz uvádí sice single-precision, pod čímž si představíme FP32, ale mělo by to být spíše half-precision (FP16) a vedle toho také 8bitové operace v pevné řádové čárce, v čemž má být A100 asi 20x výkonnější než GV100. To bude třeba ještě dovysvětlit a nejlépe zjistit reálné hodnoty pro FP64 až 16 a INT8, zatím jsou informace pouze vágní. Jensen Huang snad bude dnes v 15:00 sdílnější v rámci své prezentace. 
 
NVIDIA Ampere nabízí také novou, již třetí generaci jader Tensor označených za TF32, která pochopitelně budou sloužit právě pro AI. Hlavní novinka je ta, že TF32 podporují výpočty v FP64, což je klíčové pro využití v oblasti HPC. Očekávat tak můžeme obecně výrazný nárůst výkonu v double-precision. 
 
Výsledný systém DGX A100 vybavený osmi Teslami A100 pak slibuje až 5 petaFLOPS výkonu, což už představuje takový malý kompaktní superpočítač. Už nyní přitom nové DGX pracují pro americké Ministerstvo energetiky, a to v Aragone National Laboratory, kde slouží pro hledání léku na Covid-19. Zákazníky pak jeden přijde na 200.000 USD. 
 
A co to znamená pro hráče natěšené na novou generaci karet? S největší pravděpodobností to, že i ti si budou moci snad už od podzimu zakoupit novou GeForce vybavenou 7nm čipem generace Ampere. To by muselo peklo zamrznout, aby herní Ampere byly tvořeny jiným procesem a pak už by bylo pravděpodobnější spíše to, že by nové herní karty přišly s odlišnou architekturou.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře