www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv

NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
, , aktualita
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
K oblíbeným
reklama
Jde tak jednoduše o to, že NVIDIA měla dle investorů vydělávat na prodeji karet těžařům daleko více, než uváděla, a to s rozdílem přinejmenším 1,35 miliard dolarů. Bylo totiž zřejmé, že jednou tento zájem prudce opadne, což se také stalo a NVIDII zůstali jen stálí zákazníci v podobě hráčů. To způsobilo, že firma pak měla velké potíže s tím, aby se zbavila skladových zásob čipů generace Pascal, které se jí vytvořily navíc nedlouho před tím, než měla nastoupit generace Turing. 

 
Akcionáři tak NVIDII obviňují, že je záměrně uváděla v omyl a podhodnocovala prodeje karet těžařům, aby to vypadalo, že konec prodeje karet pro tyto účely ji moc nezasáhne a že investice do ní jsou bezpečnější, než ve skutečnosti byly. Ale jak dobře víme, zasáhl ji a s ní i firmu AMD, i když ta měla v té době více želízek v ohni a ze situace vybruslila ještě dobře především díky pokračujícímu nástupu svých procesorů. 
 
NVIDIA se nyní nechala slyšet, že podobná nařčení odmítá, jak se ostatně dalo předpokládat. A jaké je její vysvětlení? NVIDIA tvrdí, že sama byla dostatečně transparentní ohledně svých prodejů a že investoři si dodatečně jen pečlivě vybrali ty informace, které jim v jejich žalobě vyhovují a ignorovali právě takové, které by je informovaly o pravém stavu věcí. 
 
Žaloba pozměněná v květnu tohoto roku se nyní zaměřuje konkrétně na šéfa NVIDIA Jensena Huanga a také na šéfa herních platforem Jeffa Fishera. Tvrdí se v ní, že oni sami dobře věděli, že zvýšené prodeje herních karet GeForce jsou spojeny s kryptotěžební mánií a že to celé dlouho nevydrží. NVIDIA zase říká, že její výkonní pracovníci rozhodně nelhali, když popsali příslušné příjmy jako "malou část" tržeb NVIDIE, které v roce 2017 dosáhly celkem 6,9 miliard. A nakonec firma ještě dodává, že její vedení nemohlo tušit, k čemu přesně jsou jí prodávané karty využívány. 
 
K tomu všemu je třeba říci, že o zásadním dopadu zájmu těžařů kryptoměn musel mít povědomí každý, kdo má oči a o věc se alespoň trošku zajímal. Nezvyklá poptávka po grafických kartách totiž vyhnala jejich ceny do závratných výšin s tím, že dostupnost byla kvůli tomu velice chabá a důvod byl zřejmý. Stejně tak bylo jasné, že toto jednou skončí a moc dobře se vědělo i o nástupu nových ASIC pro těžbu Etherea, které měly v moci tento konec přinést, jak se nakonec i stalo.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy
Opětovně se objevují informace, že by společnosti Samsung a AMD měly spolupracovat na vývoji mobilních procesorů. Zainteresována by měla být i samotná společnost ARM, na jejíž architektuře by byly takové procesory postaveny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Windows 10 umožní vybrat si pro každou aplikaci konkrétní GPU v systému Windows 10 umožní vybrat si pro každou aplikaci konkrétní GPU v systému
Screenshot z nastavení nové verze Windows 10 pro Insidery ukazuje na velice zajímavou možnost, kterou si Microsoft pro nás chystá. Jde o přiřazení konkrétního GPU jakékoliv nainstalované aplikaci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
TikTok zneužíval chyby v Androidu, tajně získával MAC adresy uživatelů TikTok zneužíval chyby v Androidu, tajně získával MAC adresy uživatelů
Čínská sociální síť TikTok to má v USA hodně těžké a už brzy zde bude patrně zakázána. To vše má být kvůli špehování uživatelů a zasílání dat do Číny. Nyní vyšlo najevo, že aplikace tajně získávala MAC adresy lidí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů