NVIDIA potvrdila vykrojené PCB nových karet i 12pin konektor a co paměti?

NVIDIA potvrdila vykrojené PCB nových karet i 12pin konektor a co paměti?
, , aktualita
NVIDIA dnes vypustila video, k němuž se již dříve dostali lidé, kteří z něj vytáhli to zajímavé. Jde především o potvrzení vykrojeného tvaru nových PCB s 12pinovými napájecími konektory. VideoCardz také potvrzuje až 24 GB paměti.
K oblíbeným
reklama
Následující snímek tak pochází z videa od NVIDIE, které nás má navnadit na představení nových GeForce a odhaluje, že fámy o vykrojeném PCB a novém 12pinovém konektoru byly pravdivé. Respektive jde spíše o ono PCB, protože o onom konektoru jsme už nepochybovali. 
 
 
Díky tomu si tak můžeme dát do souvislostí další informace, a to třeba ty o podobě nových karet. Tvar PCB totiž sedí právě na následující provedení údajné RTX 3090 a je zřejmé, že její zadní ventilátor bude kartu skutečně profukovat skrz. Nicméně stále jde jen o referenční podobu karty a ty nereferenční od různých AIB výrobců mohou vypadat zcela jinak. 
 
 
Otázka je, zda jde víceméně jen o design a chlazení karty, anebo je za tím i něco jiného, jako třeba další čip na zadní straně PCB, který bude také potřebovat chladit. To se ještě nedozvíme. NVIDIA ale sděluje, že k daným kartám bude dodávat příslušný napájecí adaptér, který bude určen pro dva klasické 8pinové PCIe. 
 
Server VideoCardz dále potvrzuje, že GeForce RTX 3090 nabídne 24 GB paměti a RTX 3080 přitom "jen" 10 GB. Autor se odkazuje na své zdroje mezi AIB partnery NVIDIE, kteří již jistě moc dobře ví, jak to bude. Zároveň se dozvídáme, že dle jejich informací (zatím) neexistuje žádná RTX 3080 Ti. Rozdíl v kapacitě paměti mezi oběma kartami je tak skutečně propastný a to přináší další otázky. Bude snad RTX 3090 nový TITAN (možná s další speciální výbavou), aby vedle něj dorazili nejdříve jen nástupci RTX 2080 a (snad) RTX 2070?
 
Tomu by ostatně napovídaly fámy o vysoké ceně RTX 3090 a samozřejmě je možné, že NVIDIA si verzi Ti jako několikrát předtím nechá na později. A co se týče představení 1. září, to se má omezit jen na specifikace a ceny. Další detaily budou následovat někdy později, takže vypuštění na trh zatím nečekejme.  
 
 
Během psaní tohoto článku už bylo zmíněné video skutečně zveřejněno, takže se na něj můžeme podívat. Celé se týká problematiky chlazení a my se z něj v podstatě dozvíme to, že NVIDIA musela změnit design celé karty, aby zajistila její kvalitní chlazení (takže lze očekávat skutečně "nenažranou" generaci). Následující snímek pak jasně ukazuje, jaká myšlenka za tím stojí. 
 
 
Půjde tak především o práci ventilátoru v pravé části karty, který bude tahat vzduch skrz žebra karty a posílat jej výš. Tam je ovšem chladič procesoru, který za tento příval teplého vzduchu nepoděkuje, nicméně i kdyby tomu tak nebylo, teplý vzduch by ve skříni i tak zůstával a takto alespoň bude existovat jeho usměrněné proudění. Z hlediska chlazení grafické karty je ale nejdůležitější to, že podstatná část jejího chladiče si dopřeje přímý a nejkratší možný průchod vzduchu, který si předchozí chladiče dopřát nemohly. A vzhledem k tomu, že ventilátor je umístěn na stejné straně karty jako PCB, může být pasiv pod ním o to tlustší, i když je tu otázka, zda se tím z hlediska poměru výkonu a hlučnosti nahradí nižší efektivita. Axiální ventilátory jsou totiž obecně méně výkonné při nasávání vzduchu, než když jej svými lopatkami naopak tlačí.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme? Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme?
Apple včera oficiálně oznámil, že jeho jarní keynote se bude konat 20. dubna. Zatím můžeme jen spekulovat, co vše se představí. Takřka jisté jsou nové iPady Pro, možná to budou i nové Macy s procesory M1 a další.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání? Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek