NVIDIA představuje GeForce RTX 3060

NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
, , aktualita
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
K oblíbeným
reklama
Téměř celý kvartál po nástupu karty GeForce RTX 3060 Ti přichází na trh, který je ve zcela jiném a horším stavu než na konci minulého roku, karty RTX 3060. Její oficiální cena je 8999 Kč, ovšem skutečná bude pochopitelně výrazně vyšší, ale můžeme jen těžko říci, jaká přesně bude. 
 
referenční PCB karty GeForce RTX 3060
 
Server VideoCardz také ukázal referenční PCB, na němž mohou své modely stavět AIB výrobci karet, ale ti si jistě přichystají i vlastní, jako třeba společnost MSI, které jsme se včera věnovali. Můžeme ale dobře vidět, že s referenčním PCB mohou bez problémů vznikat i karty pro Mini ITX sestavy, neboť plošný spoj sahá jen kousek za slot PCIe. Výchozí verzi také stačí 8pinový přídavný konektor, a to vcelku pohodlně, neboť TBP karty činí 175 W, díky čemuž tu budeme mít ještě 50W rezervu. 
 
GeForce RTX 3060 je také první karta, která má v sobě zabudovaný omezovač pro těžbu, jenž má být zabudován v ovladačích, firmwaru i samotném křemíku. Nicméně co zatím víme, pak daný omezovač funguje pouze při těžbě Etherea, takže je velká otázka, zda něco takového umožní alespoň trošku snížit zájem těžařů. 
 
GA106 v plné verzi 
 
NVIDIA současně s tím nabízí nové karty s CMP (Cryptocurrency Mining Processor), což jsou prostě jen jednostranně zaměřené grafiky, které dle výrobce nebudou mít vliv na dostupnost karet GeForce pro hráče. O tom lze ale pochybovat, leda by NVIDIA opravdu seděla na kvantech čipů, jež skutečně nelze využít coby GPU, například kvůli chybám v multimediálním enginu či v jiných částech, kde to v případě CMP nevadí. Jenomže je otázka, kolik takových vůbec je k dispozici a i kdyby jich bylo dost, výroba CMP bude stále ubírat ze zásob pamětí či jiných komponent a bude zaměstnávat linky, na nichž mohly být tvořeny klasické grafické karty.
 
Pokud ale CMP k něčemu jistojistě poslouží, pak k tomu, aby nevytvořily sekundární trh v bazarech jako grafické karty, které už budou pro těžaře při provozu nevýhodné. Grafiky si rádi koupí hráči, ale z CMP bude neprodejný šrot, který NVIDII zajistí lepší odbyt nových karet díky tomu, že těch starých se do bazarů nedostane tolik. 
 
Vedle toho tu také máme Resizable BAR, čili podporu přístupu procesoru k plné kapacitě paměti grafické karty. GeForce RTX 3060 má být vůbec první z Ampere, která tuto funkci nabídne, a to pod vlastním označením Smart Access Memory (SAM). NVIDIA nejdříve hlásila, že ostatní již vydané Ampere budou SAM podporovat po aktualizaci ovladačů, ale poté sdělila, že bude zapotřebí nový BIOS. Ty mají přicházet postupně během příštího měsíce. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Newegg začal přijímat "mememěnu" Dogecoin Newegg začal přijímat "mememěnu" Dogecoin
Internetový mem Doge se objevil už v roce 2013 a stejně jako jiné memy začal žít svým vlastním životem, ovšem to v tomto případě vyústilo ve velice populární altcoin zvaný Dogecoin. A právě ten nyní začal přijímat obchod Newegg. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínští výrobci začali vyrábět SSD pro kryptoměnu Chia, popularita roste Čínští výrobci začali vyrábět SSD pro kryptoměnu Chia, popularita roste
Pro start nové kryptoměny, která není primárně založena na výkonu hardwaru, ale na kapacitě úložného místa, je aktuálně zřejmě velice vhodná doba. Kryptoměny jsou stále na vzestupu a úložných zařízení je na trhu dost. Tedy zatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA GANverse3D dokáže z 2D snímků vytvořit 3D objekty NVIDIA GANverse3D dokáže z 2D snímků vytvořit 3D objekty
Výzkumníci NVIDIE zabývající se vývojem systémů umělé inteligence připravili nástroj GANverse3D, rozšíření pro NVIDIA Omniverse. Ten dokáže z prostých 2D fotografií vytvořit odpovídající 3D model. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala