NVIDIA rozděluje GA102 RTX 3080 a 3090 do třech kvalitativních úrovní

NVIDIA rozděluje GA102 RTX 3080 a 3090 do třech kvalitativních úrovní
, , aktualita
Na povrch se dostaly informace o tzv. binningu, čili procesu třídění GPU, které NVIDIA dostane vyrobena od Samsungu. Dle Igor's Lab je NVIDIA v případě nových GeForce Ampere rozděluje do třech skupin. 
K oblíbeným
reklama
Nová generace karet GeForce zaujala také svým 8nm procesem, který je sám o sobě malou záhadou, a to především z hlediska výtěžnosti, vyspělosti a také toho, zda Samsung dokáže uspokojit jistě vysokou poptávku. Mluvilo se také o tom, že ji omezuje sama NVIDIA a omezovat bude do té doby, než se výtěžnost procesu zlepší. Ale to jsou pochopitelně zprávy, v jejichž případě se nikdy nedozvíme, jaká je skutečnost. Podpořit je sice může případný nedostatek karet na trhu, ovšem ten může být způsoben nebývalým zájmem a i kdyby karet bylo opravdu málo, stejně nebudeme vědět, co konkrétního za tím vězí, dokud to NVIDIA či Samsung neprozradí (a my tomu budeme věřit).  
 
 
Co se ale říká o procesu binningu, čili třídění GPU GeForce Ampere dle kvality? Igor's Lab píše, že v tomto případě NVIDIA využívá tři úrovně, a to Bin 0, Bin 1 a Bin 2. A nejde zde o onen základní předpoklad, aby čip vůbec fungoval a mohl se v případě GA102 kvalifikovat pro GeForce RTX 3090, nebo alespoň RTX 3080, čili aby byl vyroben pokud možno bez chyb, nebo s chybami, které se vyřeší vypnutím postižených částí. 
 
Jde o kvalitu čipu na základě toho, jaké provozní napětí zvládne, jaký objem tepla tvoří a na jaké frekvenci je schopen pracovat. Tento proces pochopitelně probíhá také u AIB partnerů NVIDIE, kteří se díky němu mohou rozhodnout o tom, zda dané GPU bude využito na nějakém běžném modelu karty s referenčními takty a výchozím TBP, anebo naopak na přetaktované kartě se zvýšeným limitem spotřeby a výdeje tepla. 
 
Sama NVIDIA ale využívá tři výše uvedené třídy, kde do Bin 0 patří fungující, ale jinak nejslabší čipy a do Bin 2 pak ty nejlepší. A dozvídáme se, že z hlediska zastoupení, a tedy i pravděpodobnosti zařazení čipů do některé ze skupin je to 30 %, 60 % a 10 % pro Bin 0, Bin 1 a Bin 2. 
 
To vypadá vcelku dobře a pozitivně ve prospěch použitého výrobního procesu a AIB partneři očekávají, že tato čísla se budou časem zlepšovat, čili bude ubývat počet čipů v Bin 0 a naopak přibývat těch lepších. 
 
Zdroj: Igor's Lab


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek