NVIDIA rozděluje GA102 RTX 3080 a 3090 do třech kvalitativních úrovní

NVIDIA rozděluje GA102 RTX 3080 a 3090 do třech kvalitativních úrovní
, , aktualita
Na povrch se dostaly informace o tzv. binningu, čili procesu třídění GPU, které NVIDIA dostane vyrobena od Samsungu. Dle Igor's Lab je NVIDIA v případě nových GeForce Ampere rozděluje do třech skupin. 
K oblíbeným
reklama
Nová generace karet GeForce zaujala také svým 8nm procesem, který je sám o sobě malou záhadou, a to především z hlediska výtěžnosti, vyspělosti a také toho, zda Samsung dokáže uspokojit jistě vysokou poptávku. Mluvilo se také o tom, že ji omezuje sama NVIDIA a omezovat bude do té doby, než se výtěžnost procesu zlepší. Ale to jsou pochopitelně zprávy, v jejichž případě se nikdy nedozvíme, jaká je skutečnost. Podpořit je sice může případný nedostatek karet na trhu, ovšem ten může být způsoben nebývalým zájmem a i kdyby karet bylo opravdu málo, stejně nebudeme vědět, co konkrétního za tím vězí, dokud to NVIDIA či Samsung neprozradí (a my tomu budeme věřit).  
 
 
Co se ale říká o procesu binningu, čili třídění GPU GeForce Ampere dle kvality? Igor's Lab píše, že v tomto případě NVIDIA využívá tři úrovně, a to Bin 0, Bin 1 a Bin 2. A nejde zde o onen základní předpoklad, aby čip vůbec fungoval a mohl se v případě GA102 kvalifikovat pro GeForce RTX 3090, nebo alespoň RTX 3080, čili aby byl vyroben pokud možno bez chyb, nebo s chybami, které se vyřeší vypnutím postižených částí. 
 
Jde o kvalitu čipu na základě toho, jaké provozní napětí zvládne, jaký objem tepla tvoří a na jaké frekvenci je schopen pracovat. Tento proces pochopitelně probíhá také u AIB partnerů NVIDIE, kteří se díky němu mohou rozhodnout o tom, zda dané GPU bude využito na nějakém běžném modelu karty s referenčními takty a výchozím TBP, anebo naopak na přetaktované kartě se zvýšeným limitem spotřeby a výdeje tepla. 
 
Sama NVIDIA ale využívá tři výše uvedené třídy, kde do Bin 0 patří fungující, ale jinak nejslabší čipy a do Bin 2 pak ty nejlepší. A dozvídáme se, že z hlediska zastoupení, a tedy i pravděpodobnosti zařazení čipů do některé ze skupin je to 30 %, 60 % a 10 % pro Bin 0, Bin 1 a Bin 2. 
 
To vypadá vcelku dobře a pozitivně ve prospěch použitého výrobního procesu a AIB partneři očekávají, že tato čísla se budou časem zlepšovat, čili bude ubývat počet čipů v Bin 0 a naopak přibývat těch lepších. 
 
Zdroj: Igor's Lab


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář