NVIDIA RTX 3090: GPU na jedné straně a údajný Traversal Coprocessor na druhé

NVIDIA RTX 3090: GPU na jedné straně a údajný Traversal Coprocessor na druhé
, , aktualita
Do vypuštění nové generace karet GeForce ještě zbývá přinejmenším pár měsíců, během nichž nám bude moci motat hlavu i informace o jistém Traversal Coprocessor, který by se měl nacházet na opačné straně PCB oproti GPU. O co jde?
K oblíbeným
reklama
Video od Coreteks tak ukazuje na to, že grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 a RTX 3090 by mohly nést zbrusu nový hardware v podobě samostatného čipu zvaného Traversal Coprocessor, který by našel své místo na opačné straně PCB vzhledem k umístění GPU. Vysvětlovalo by to snad i nové provedení chladičů karet, které se nedávno objevilo? Nebo jde o výmysl, který se objevil právě i na základě oněch nových chladičů. To zatím nevíme, a tak se zatím podívejme na to, co má tento "traverzový" (nebo jaký) koprocesor nabídnout. 
 
 
Obrázek z videa jasně ukazuje GPU umístěné na obvyklém místě neobvykle vykrojeného PCB, zatímco údajný Traversal Coprocessor se nachází na opačné straně blíže k záslepce, což by vzhledem k rozmístění prvků dávalo smysl. Zdroj potvrzuje naši domněnku, že právě tomuto prvku bylo přizpůsobeno chlazení s ventilátory na obou stranách, což z toho ovšem nedělá pravdivou skutečnost. 
 
A k čemu tedy má být Traversal Coprocessor? K ničemu jinému než k dosažení ještě vyššího výkonu ve vykreslování grafiky pomocí ray tracingu, k čemuž obvykle na RTX 2000 slouží jádra RT integrovaná přímo v GPU. Nejde přitom o hardware, který by si někdo zcela vycucal z prstu, neboť NVIDIA si sama patentovala Traversal Coprocessor právě pro účely ray tracingu, a to v roce 2018. A jak ukazuje diagram z patentu, tento čip by měl sloužit právě pro sledování dráhy paprsků a jejich protínání s objekty ve scéně. 
 
 
Traversal Coprocessor (TC) by tak mohl být specializovaný ASIC pro ray tracing, ale vyvstává tu celá řada otázek, co by to všechno mohlo znamenat, a to samozřejmě za předpokladu, že si to všechno někdo nevymyslel na základě patentu a nového provedení chladiče. 
 
Znamenalo by to tedy snad, že ze samotných GPU zcela zmizí ray tracingový hardware a všechny karty řady RTX budou mít svůj koprocesor? Pokud ano, mohly by se objevit i levnější verze výkonných karet zcela bez něj, nebo kde bude hranice pro hardware, jenž už bude podporovat ray tracing? Pomocí jakého rozhraní by také NVIDIA mohla oba čipy propojit a jak rychlé vůbec bude muset být? A jak by měl být řešen přístup z GPU i TC do hlavní paměti, na nějž ukazuje právě diagram z patentu NVIDIE?
 
Lze říci, že pokud NVIDIA skutečně našla možnost, jak využít samostatný ASIC pro efektivní akceleraci ray tracingu, mohlo by ve výsledku jít o velice elegantní řešení a jakousi předehru pro očekávaná MCM (multičipová) GPU. V samotných GPU Ampere by nám zůstala jádra CUDA a Tensor a o to by mohla být menší, nebo naopak lépe vybavená a výkonnější. Pozitiva tu jsou také z hlediska výroby čipů, kde NVIDIA může použít 7nm proces pro samotné GPU a třeba starší 12nm proces pro TC, což jsou samozřejmě čistě jen spekulace, ovšem výhoda výroby menších čipů v podobě vyšší výtěžnosti je nepopiratelná. 
 
A konečně, Coreteks zmiňuje také možnost prodeje samostatných akcelerátorů s TC pro ray tracing, takže by se zde rýsovala naděje pro upgrade v případě, že se někdo ještě nechce zbavit své staré karty, která sama o sobě RT nepodporuje, nebo je v něm velice slabá. Zatím jsme ale jen v rovině fám a musíme si počkat na to, co z toho bude a nebude.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje? Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje?
Minulý týden se začalo diskutovat o problémech s některými kartami RTX 3080, jejichž majitelé mluvili o celkové nestabilitě systému projevující se různými způsoby. Čekali jsme na reakci AIB firem, která už přišla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti
Nvidia chystá rozšíření nabídky svých nových karet Ampere směrem dolů. Proti novým Radeonům by se měla postavit GeForce 3060 Ti, která nabídne více CUDA jader, než nedávný high-end RTX 2080 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů