Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVIDIA stále nemá zajištěné budoucí dodávky čipů

22.6.2015, Jan Pánek, aktualita
NVIDIA stále nemá zajištěné budoucí dodávky čipů
Již bylo oznámeno, že je na spadnutí dohoda mezi NVIDIÍ a Samsungem ohledně dodávek čipů, ta stále nebyla podepsána, což může znamenat, že se opozdí prodej grafických karet nové generace, která je plánována s čipy od Samsungu.
NVIDII již začaly docházet nervy s TSMC, které se trápilo s přechodem na lepší výrobní technologie, což se projevilo na tom, že NVIDIA byla musela zůstat na 28nm procesu ještě o jeden rok déle. Proto se začala rozhlížet po dalším dodavateli. Musela si najít někoho, komu "neleze do zelí", takže Samsung se stal poměrně logickou volbou. Nabídne pokročilou technologii, která drží krok s Intelem.

Problém ale nastal, protože výrobní proces od Samsungu, 14nm low-power plus, ještě není vypilovaný. To znamená, že Samsung nemůže zaručit, jak na tom bude s produkcí, což je pro NVIDII stěžejní při podepsání dohody.

Problém je, že vývoj nové generace čipů je spojen s výrobní technologií od Samsungu. To může vyústit v zásadní problém, pokud NVIDIA brzy nepodepíše smlouvu, může se stát, že se nové grafické karty dostanou na trh později.
Mohla by NVIDIA zůstat u TSMC? To je velmi nepravděpodobné, protože z dlouhodobého hlediska se jí to nevyplatí, navíc věří, že díky spolupráci se Samsungem může snížit cenu výroby. Samsung teď nabízí 14nm proces, zatímco TSMC má v plánu rozjet 16nm proces tento měsíc.

Neoficiálně se hovoří o tom, že by se situace mohla vyřešit polovičatě. NVIDIA začne vyrábět další čipy na 16nm technologii od TSMC, a když se podepíše smlouva se Samsungem, přejde na jeho 14nm proces. Je otázka, jak to mají ošetřené ve smlouvách, každopádně se ani jeden z aktérů k situaci nevyjádřil.

Zdroj: kitguru.net