NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P

NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
, , aktualita
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA nedávno připravila nové Ampere pro notebooky, o nichž se toho zatím moc neví. Nastoupit přitom mají alespoň dvě verze, které budou k dispozici ve verzích Max-Q, a to GeForce RTX 3060 a 3070. Jenomže dle obvykle dobře informovaného serveru Notebookcheck se tyto verze ve skutečnosti nebudou rozlišovat. 
 
Mobilní grafické karty NVIDIA rozlišené na Max-Q a Max-P se přitom výrazně liší svým výkonem. Max-Q jsou určeny do tenčích notebooků, a logicky tak mají nižší TGP. Například RTX 2070 Super má TGP 115 W a její Max-Q verze jen 80 W, což ve výsledku znamená nižší takty GPU i pamětí a výkon cca 5,5 TFLOPS v FP32 oproti 7 TFLOPS plnotučné verze. 
 
 
Pro zákazníka je tak vcelku důležité vědět, zda si objednává notebook s Max-Q, nebo Max-P grafikou, ovšem pouze proto, že chce dát výrobcům počítačů větší volnost. Budou si moci stanovit vlastní TGP dané grafiky, což znamená, že označování Max-Q ze strany NVIDIE už nemá význam. Grafické karty generace Ampere v mobilních verzích tak budou nabízeny v celé řadě verzí a zákazníci s tím musí počítat. Bude to pro ně znamenat těžší orientaci v nabídce, neboť verzí zřejmě bude mnoho a mohou se svým výkonem velice podstatně lišit. 
 
Jak NVIDIA informuje, taková mobilní RTX 3080 bude mít konfigurovatelné TGP nastavitelné na 80 až 150 (nebo i více) W. Pro RTX 3070 platí 80 až 125 W a RTX 3060 má rozsah 60 až 115 W. Čili právě RTX 3060 může být ve výsledku energeticky mnohem náročnější než RTX 3080 a zrovna RTX 3080 v nejsilnější verzi nabídne o 37 % vyšší takty než v nejslabší verzi.
 
 
 
Navíc jde i o funkce spojené s Max-Q, a to Dynamic Boost a WhisperMode. Jejich využití bude také záležet čistě na rozhodnutí výrobce počítače, takže se může stát, že verze karty s nižším TGP je nenabídne a verze s vyšším TGP je naopak využije. Bude tak záležet i na ochotě výrobce, zda se o všem potřebném vůbec podělí se zákazníky ve specifikacích svého produktu, ale jisté je, že ten kdo si bude chtít být jistý, že dobře nakoupil, se může těšit na zdlouhavé srovnávání dostupných modelů notebooků. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu
Právě na serveru Reddit se nedávno se zapojením zástupců firmy AMD začaly řešit problémy s rozhraním USB, se kterými se mohou potýkat někteří majitelé počítačů vybavených deskami s čipsety X570, B550.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik21 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů