NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet

NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
, , aktualita
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA v prvé řadě říká, že značku Max-Q v zásadě neruší, nicméně efekt je takový, že jednotlivé modely notebooků už takové označení nebudou využívat, přičemž rozdíly mezi výkonem karet v různých implementací zůstanou. Každý výrobce notebooku si prostě a jednoduše bude moci v rámci stanovených mantinelů nastavit co chce, a NVIDIA jim tak silně doporučuje, aby ve specifikacích zmiňovali takty a další relevantní informace. 
 
 
Ze zveřejněné tabulky je přitom vidět, že půjde o velice zásadní informace, ostatně naše mobilní RTX 3080 může mít nastaveno TDP i přes 150 W, anebo také jen 80 W, takže dopad na pracovní takty a na výkon tak bude obrovský, a to konkrétně třeba 30 procent mezi Max-P a Max-Q v noteboocích MSI. Stačí si vybrat GS66 Stealth 10UH namísto modelu GE66 Raider 10UH a skončíme s výrazně slabší grafikou, ačkoliv o tom se ve specifikacích od výrobce nedozvíme. 
 
 
Jak ukazuje další obrázek, Max-P a Max-Q verze opravdu nemizí, jenomže zákazníkovi to nebude zrovna k užitku, když takové označení na svém notebooku stejně neuvidí. NVIDIA také slibuje, že AI systém v Dynamic Boost 2.0 bude neustále upravovat napájecí schéma s ohledem na zátěž s ohledem na CPU, GPU a paměť GPU. Je ale jasné, že pokud bude brát z jednoho malého soudku, výkon jednoduše nemůže být takový, jako když příděl wattů bude téměř dvojnásobný. 
 
NVIDIA tedy vyzvala výrobce notebooků k tomu, aby zákazníkům dali možnost se v této nabídce snadno orientovat a jasně zmiňovali i podporované technologie jako Advanced Optimus, Dynamic Boost 2 a jiné. Tato výzva ale zatím nepadla na úrodnou půdu, jak vysledoval server VideoCardz u firem Gigabyte, MSI, Razer, Lenovo či Asus. Tyto všechny aktuálně zmiňují pouze základní verzi grafické karty a přinejlepším doplňují kapacitu paměti.
 
Čili pokud sama NVIDIA myslí péči o své zákazníky opravdu vážně, měla by se sama aktivně zasadit o to, aby výrobci používající její produkty tyto informace sdělovali v základních specifikacích, neboť v současné podobě je to stejné, jako bychom si měli koupit počítač třeba s Core i7 10. generace a výrobce nám nesdělil, o jaký konkrétní model jde. Je ale jasné, že v konečném důsledku to bude vždy záviset na samotném výrobci. 
 
notebooky XMG
 
Jak ovšem uvádí server Tom's Hardware, například evropský prodejce zaměřující se na notebooky XMG a Schenker už je mnohem sdílnější a uvádí, jaké TGP mají nastaveny grafiky v jeho modelech včetně přídavku pro Dynamic Boost. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala