www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA zakázala využití karet GeForce v datových centrech

NVIDIA zakázala využití karet GeForce v datových centrech
, , aktualita
NVIDIA nedávno provedla důležitou změnu v EULA, čili licenčním ujednání s koncovými uživateli, v nemž už je stanoveno, že GPU GeForce nelze využívat v datových centrech. To znamená pro její budoucí zákazníky značné výdaje navíc.
K oblíbeným
reklama
EULA vztahující se ke kartám NVIDIA s GPU GeForce tak obsahuje nové omezení, které může mít velice výrazné finanční dopady na řadu firem. Tyto karty nově nebude firmou NVIDIA povoleno nasadit v datových centrech či prostě ve velkých serverech a superpočítačích s jednou jedinou výjimkou, a sice zpracovávání blockchainů, čili těžby kryptoměn. 
 
 
Důvod tohoto rozhodnutí firmy NVIDIA je prostý, donutit firmy k tomu, aby namísto levných GeForce využily podstatně dražší karty Quadro nebo Tesla. To tak ovlivní třeba hardware v systémech pro umělou inteligenci a hluboké učení. Právě ty totiž v poslední době zažily velký rozmach a NVIDIA zjistila, že si firmy nasazením GeForce namísto profesionálních karet dokáží ušetřit velké náklady, což se samozřejmě promítá do jejích tržeb. 
 
Dříve k takovým restrikcím nebyl důvod, protože to, co se po profesionálních kartách vyžadovalo, byl především výkon v Double Precision (FP64), kde byl a je výkon desktopových karet mizivý. Dnes se mluví především o AI a DNN (hluboké neuronové sítě), kde se využívá Half Precision (FP16), ovšem NVIDIA má moderní Pascaly montované do GeForce právě v FP16 uměle zpomalené, a ty tak mají výkon v FP16 rovnou poloviční oproti FP64, ačkoliv by mohly mít dokonce dvojnásobný výkon v FP16 oproti FP32. 
 
Nicméně NVIDIA evidentně pociťuje, že karet GeForce se do serverů montuje více, než je zdrávo, a to právě na úkor drahých modelů Quadro a Tesla. Není divu, však GeForce GTX 1080 Ti přijde na cca 700 dolarů, TITAN Xp pak 1200 dolarů a nejnovější TITAN V s Voltou přijde na 3000 dolarů. To vše ale bledne v porovnání s cenou karet Tesla V100, které přijdou přinejmenším na 8000 dolarů. 
 
Výtah z nové EULA zní: “No Datacenter Deployment. The SOFTWARE is not licensed for datacenter deployment, except that blockchain processing in a datacenter is permitted.”
 
Co se týče těžby kryptoměn, tato výjimka je očividná a pochopitelná. V ní jsou totiž velice výkonné i řadové GeForce a jim nemohou profesionální karty konkurovat, neboť nenabídnou srovnatelný poměr výkonu a pořizovací ceny. GeForce tak ani nemohou užírat prostor na trhu dražším kartám, ačkoliv pak zní poněkud podivně i vysvětlení NVIDIE. Ta svůj krok obhajuje tím, že GeForce nejsou karty určené pro nepřetržitý provoz a zátěž 24/7. Přesně tak jsou ale využívány pro těžbu, protože ta se nejvíce vyplatí právě v případě, když budou karty neustále poskytovat nejvyšší výkon, respektive nejvyšší efektivitu těžby i s ohledem na poměr výkonu a spotřeby. 
 
Zákaz v EULA také nepočítá s nekomerčním využitím karet GeForce, ale konečná otázka zní, jak chce NVIDIA dohlížet na to, že firmy budou její ujednání dodržovat. Zde to vypadá, že je připravena chrastit svým arzenálem právníků a zaměří se na ty největší firmy, které asi těžko utají nákup stovek či tisíců karet GeForce.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS
Počítač Raspberry Pi 4 je na trhu už téměř rok a během něj zvládla nadace Raspberry prodat téměř tři miliony kusů různých jeho verzí, přičemž ty se potýkaly s různými problémy, jež si vyžádaly nové revize. Nyní přichází ale další model s 8 GB RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru "Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru
Galaxie obvykle známe ve tvaru koulí nebo spíše v jejich ikonické spirální podobě, ovšem velice vzdálená galaxie R5519 je označována za ohnivý kruh právě kvůli svému tvaru a celkové podobě. Jak vznikla?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470 Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470
Asus se chlubí možnostmi přetaktování procesorů na deskách s čipovými sadami Intel B460 a H470, čili se sérií 400 určenou pro procesory Comet Lake-S. Nelze ale samozřejmě počítat s tím, co nabízí čipsety řady Z. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 9 3900XT a Ryzen 7 3800XT v prvních testech AMD Ryzen 9 3900XT a Ryzen 7 3800XT v prvních testech
AMD mohlo téměř do poslední chvíle snadno tajit nově chystané procesory Matisse, pro které můžeme použít již obvyklé označení Refresh. Málokdo by je totiž očekával a jejich případné prototypy mohly snadno zaniknout mezi již známými verzemi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Windows 10 May 2020 Update (verze 2004) je zde s Linuxem i lepší Cortanou Windows 10 May 2020 Update (verze 2004) je zde s Linuxem i lepší Cortanou
Microsoft uvolnil novou verzi svého operačního systému Windows 10 známou jako May 2020 Update (verze 2004). Má např. linuxový subsystém WSL 2, lepší Cortanu, snazší párování Bluetooth a mnoho dalšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře