www.svethardware.cz
>
>

Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše

Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
, , aktualita
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
reklama
V poslední době dost často píšeme o velkých únicích dat, které mají na svědomí hackeři. A to je jen velmi úzký výběr toho, co se děje. Hackeři pak tyto uniklé databáze e-mailů a hesel skládají k sobě a vytváří obrovské databáze, které jsou pak využívány k nekalým účelům. V některých případech unikla hesla v plaintextu (čisté textové nezašifrované podobě), mnohdy byla sice zahashovaná, ale pokud byla použita nějaká jednoduchá hashovací funkce jako MD5, není pro hackery nejmenším problémem toto rozlousknout. A nyní se na Internetu (na oblíbeném hackerském diskuzním fóru MEGA) objevila další taková obrovská databáze složená z mnoha úniků. Obsahuje neuvěřitelných 87 GB dat.
 
Hack
 
www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Bezpečnostní výzkumník Troy Hunt se na tuto databázi podíval a přinesl několik zajímavých statistik. Celkově zde bylo téměř 2,7 miliardy záznamů, přičemž 1,16 miliardy bylo unikátních. Ve více než polovině případů tak unikla e-mailová adresa a stejné použité heslo k dané službě v několika různých únicích. Z tohoto počtu zde bylo téměř 773 milionů unikátních e-mailových adres, takže jde vidět, že alespoň občas někdo k jedné adrese používá i více různých hesel. Zároveň je patrné, že pro některé uživatele bylo kompromitováno více různých hesel.
 
Have I Been Pwned
 
Je ale také patrné, že mnoho lidí používá podobná hesla jako ostatní. I když zde máme 1,16 miliardy unikátních kombinací e-mailů a hesla, v databázi bylo pouze 21,2 milionů unikátních hesel. Skutečné číslo bude patrně o něco větší, neboť Hunt zde nepočítal ty úniky, které obsahovaly ještě zahashovaná (tedy neprolomená) hesla. Ta mohou být stejná jako už ta předešlá, ale nemusí.
 
Celou tuto databázi pak Hunt přidal k již nalezeným únikům na stránku Have I Been Pwned? Zde si můžete zadat svůj e-mail a systém zjistí, zda se vaše e-mailová adresa už objevila v některém z těchto úniků (ale nezjistíte ono heslo). Podle Hunta byla tato 87GB databáze dosud největším balíkem dat, který kdy do této služby nahrával (dosud byl největší únik Onliner Spambot se 711 miliony unikátních adres). Stránka vám i ukáže, kolikrát byla vaše adresa v některém z úniků a také kterých konkrétně. Pokud si tedy pamatujete heslo k této své službě, víte, že není bezpečné. Pro zajímavost, stránka nyní obsahuje záznamy ze 340 hacknutých stránek a celkem 6,47 miliardy účtů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek