reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Objevily se úniky s 20 a 24jádrovým desktopovým procesorem Intel Arrow Lake-S

16.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Objevily se úniky s 20 a 24jádrovým desktopovým procesorem Intel Arrow Lake-S
Uvedení nových desktopových a mobilních procesorů Intel Arrow Lake se pomalu blíží a s tím se také zvyšuje počet úniků. Nyní se objevil takový, který prozradil 20 a 24jádrovou variantu desktopových modelů.
Letos by mělo dojít alespoň k částečnému uvedení nových procesorů společnosti Intel, řady Arrow Lake. V záznamech k ovladačům pro Arrow Like Client Platform se objevily zmínky o dvou procesorech této řady, konkrétně o Arrow Lake-S. Přídomek S používá Intel pro desktopové varianty. V tomto případě šlo o modely s 20 a 24 jádry. U prvního bylo těchto 20 jader tvořeno 8 výkonnými jádry P-Core (Lion Cove) a 12 úspornými verzemi E-Core (Skymont), a protože Arrow Lake už nebude podporovat technologii Hyper-Threading, půjde také o konečných 20 vláken. Základní frekvence vzorku procesoru činila 2,3 GHz, to ale jistě není konečná frekvence, na které poběží finální modely.
 
Druhým procesorem byl 24jádrový kousek, který zůstal na 8 výkonných P-Core, nicméně si polepšil v oblasti úsporných E-Core, kterých tu bylo 16. Celkem to tak dává 24 jader i 24 vláken. Tento procesor běžel o něco rychleji na frekvenci 3,0 GHz. Pokud jde o integrované grafické jádro, mělo by jít o Arc Xe-LPG řady Alchemist. Znovu se tak potvrzuje, že na Battlemage si budeme muset počkat minimálně na novější Lunar Lake. Pravděpodobně půjde o první desktopový procesor Intelu, který bude mít i integrované NPU pro akceleraci algoritmů umělé inteligence (prozatím ho má u Intelu např. mobilní Meteor Lake).
 
Co se týče jména, předpokládá se, že půjde o označení Core Ultra řady 200 (do této řady by měl spadat i budoucí Lunar Lake). Zatím se očekává, že více informací o nové generaci by se mohlo zveřejnit na konci jara (začátku června) na veletrhu Computex 2024, finální představení se ale čeká spíše v druhé polovině roku.
 
Zdroj: wccftech.com, foto (autor: Nick Knupffer, CC BY-NC-SA 2.0, přes Flickr)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama