reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Očekává se příchod dvoučipové grafiky AMD. Bude to R9 295X2?

, , aktualita
Očekává se příchod dvoučipové grafiky AMD. Bude to R9 295X2?
Společnost AMD začala netradičním způsobem kontaktovat redaktory známých zahraničních serverů věnujících se testování hardwaru a z jejího jednání lze usuzovat, že chystá novou dvoučipovou grafickou kartu. Co to ale bude?
Očekává se příchod dvoučipové grafiky AMD. Bude to R9 295X2?
AMD začlo rozesílat obálky s označením Top Secret, v nichž jsou upravené fotografie adresátů. Ti jsou na nich vždy naklonováni ve dvojici a doprovodný text říká: "Souhlasili byste, že dva jsou lepší než jeden?". Logicky z toho můžeme usuzovat, že AMD si chystá nějakou grafickou kartu, která bude vybavena dvěma čipy a přímo se nabízí dva její nejvýkonnější Hawaii, čili Radeon R9 290X.
- dvoučipový speciál Asus Ares II s hybridním chlazením -


Otázkou by pak bylo, jakým způsobem chce AMD skloubit dva takové čipy, neboť ty jsou velmi náročné na energii a dle toho vypadá i jejich výdej odpadního tepla. AMD by tak muselo zajistit buď velmi kvalitní a přiměřeně tiché chlazení, třeba jako má speciální model Ares II od firmy Asus, nebo se nabízí využití slabším a ne tak "žravých" čipů, třeba R9 290 nebo ještě slabší verze. Jenomže pak by šel dolů i výkon.

Novější zprávy udávají, že nová dvoučipová karta AMD skutečně je v přípravě a měla by dostat označení Radeon R9 295X2. Skládat se má ze dvou čipů generace Hawaii s taktem, který nepůjde pod 1000 MHz a také se mluví o tom, že AMD využije hybridní chlazení, tedy kombinaci vzduchového a vodního. To vše ukazuje na to, že by karta měla nabídnout především co nejvyšší výkon, jemuž bude vše podřízeno. A dá se předpokládat, že tu bude ventilátor pro chlazení pamětí, napájecích obvodů a samotná GPU budou chlazena vodním blokem a radiátorem. Pro instalaci takovéto karty pak bude nejspíše potřeba jedna 120mm pozice pro skříňový ventilátor a to relativně blízko, aby k ní dosáhly hadičky.

Počkáme si tedy na případné oficiální vyjádření a představení produktu.

Zdroj: techPowerUp
reklama
reklama
reklama