reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ochranné systémy disků Quantum, Seagate a WesternDigital

21.3.2000, Marian Hampl, zpráva
Ochranné systémy disků Quantum, Seagate a WesternDigital
Praštit, či nepraštit?
Že to bez pevného disku nejde je fakt známý drtivé většině alespoň středně pokročilých uživatelů PC. Méně početnější skupině lidí již je znám fakt, že plotny disků se v dnešní době otáčí rychlostí minimálně 5400 ot/min. Co se stane s daty když si hlavička vznášející se ve vzdálenosti několika mikrometrů od povrchu disku v takové rychlosti “lízne” je zřejmé všem.

Ještě donedávna byla jediným řešením problémů s diskem nějaká utilita – nejznámější je jistě Norton Disk Doctor, poté přišel Microsoft se svým Scandiskem nebo utilitou chkdsk (tuším od MS DOSu verze 5). Když ani to nepomohlo, ti opravdu zkušenější si vypomohli low-level formátováním, které například umožňoval téměř každý BIOS základní desky nebo řadiče.

Výše uvedeným problémům chtějí předcházet výrobci disků technologiemi, kterými se snaží uživatele i sebe ochránit před komplikacemi a náklady spojenými s reklamačním řízením. Že se jedná především o metody preventivní ochrany je nasnadě.

Quantum přišel s technologií, kterou nazval Shock Protection System, Seagate má 3D Defense System a WD implementuje Data Lifeguard. Ve všech případech jde o souhrnný název pro několik opatření, která vám zabezpečí vaše drahocenná data.

Data Lifeguard je metoda zaměřená na automatickou detekci a opravu sektorů pevného disku a tím předchází situacím, kdy na takto poškozenou část disku uloží systém data. K tomu používá několik způsobů identifikace – monitoruje “letovou hladinu” hlavičky tzn. vzdálenost hlavičky od plotny disku nebo několik teplotních parametrů disku. Ostatně tento způsob práce je známý již z technologie S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology), jejíž otcem firma WesternDigital je a kterou dále rozvinula právě v systému Data Lifeguard o schopnost automatické nápravy.

Shock Protection System jde cestou hardwaru a je snahou výrobce (Quantum) omezit vibrace diskových ploten a hlaviček tak, aby nedocházelo ke změně vzdáleností (neřku-li stykem) mezi nimi. Takto pojatá technologie má samozřejmě blahodárný účinek nejen při chodu disku, ale i při manipulaci s ním (např. transport, montáž,…).

3D Defense System dělá od každého trochu a možná i něco navíc. Tři D v názvu znamenají Drive Defense, Data Defense and Diagnostic Defense. Seagate své disky zahrnul takovým množstvím ochranných prostředků, že je můžete metat na stadionech do dálky (a trefit dráty vysokého napětí) a nic se jim nestane. Vskutku – vyjmenujme jen namátkově některé: SeaShield® Covers, Advanced Multidrive System, Continuous Background Defect Scanning, Drive Logging Diagnostics. Ve svém důsledku to znamená že disky Seagate mají implementovánu hardwarovou ochranu proti otřesům v klidu i za provozu, ochranu proti výbojům elektrostatické elektřiny i schopnost monitorovat, diagnostikovat a opravovat chyby v datech vzniklé právě poškozením povrchu diskové plotny.

Jednotliví výrobci se předhánějí v tvrzeních o tom, že právě jejich systém je ten nejlepší, protože 70% vadných disků je vráceno z důvodu poruchy, kterou tento systém řeší, resp. které předchází. Aťsi je to číslo věrohodné více či méně vězte, že po prostudování těchto informací můžete někdy s gustem do svého neposlušného počítače praštit. Ale raději jenom zlehounka.

Pozn. redakce
Poslední dobou se někteří výrobci snaží rychlosti otáčení svých disků naopak ještě snížit - jsou známy modely s rychlostí 4400 ot/min. Případný zájemce o informaci ohledně disku Quantum Fireball lct15 nechť laskavě klikne zde.


Zdroj: Quantum, Seagate, WesternDigital
reklama