Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OCZ prezentuje rekordně výkonné SSD s 1 milionem IOPS

1.6.2011, Jan Vítek, aktualita
OCZ prezentuje rekordně výkonné SSD s 1 milionem IOPS
Společnost OCZ Technology si zase jednou pro významný veletrh představila nové SSD pro rozhraní PCI Express. Nejde však o VelociDrive, které OCZ představilo nedávno, ale o Z-Drive R4, jehož specifikace jsou skutečně impozantní. Nový Z-Drive...
Společnost OCZ Technology si zase jednou pro významný veletrh představila nové SSD pro rozhraní PCI Express. Nejde však o VelociDrive, které OCZ představilo nedávno, ale o Z-Drive R4, jehož specifikace jsou skutečně impozantní.Nový Z-Drive R4 má totiž nabídnout v reálném provozu 1,5 milionu IOPS (operací za sekundu) pro čtení 4 kB bloků dat, ovšem častěji se uvádí hodnota IOPS pro zápis a ta přesahuje milion. Toto SSD je zrovna předváděno na Computexu v Taipei, kde pracuje v 3U serveru Colfax založeném na platformě Supermicro. Ten má v sobě celkem 7,2 TB v buňkách MLC pamětí NAND Flash.Firma Colfax International zmínila, že její server je již hotové řešení, takže bude i komečně dostupný. Prozatím jsou přijímány předobjednávky na jeho různé konfigurace a první zákazníci by se měli dočkat již v následujících týdnech. Jisté však je, že běžní uživatelé mezi ně patřit nebudou, i když je pro leckoho asi lákavé mít doma 7 terabajtů v úložišti s takovým výkonem.Co se týče podrobnějších technických informací, pak takový výkon je zajištěn využitím osmi kontrolerů SandForce SF-2281 v režimu RAID 0 na kartě s rozhraním PCI Express x4. Dle informací serveru Anandtech bylo zmíněného výkonu dosaženo v rámci celého serveru s využitím více těchto karet. Stejná zpráva také uvádí, že rychlosti čtení a zápisu dosahovaly až 2,9 a 2,7 GB/s.

Anandtech také uvádí, že Z-Drive R4 budou k dispozici v C Series nevyužívajících Over Provisioning tak intenzivně, takže mají méně paměti vyhrazené jako zálohu pro techniku Wear Leveling, apod. Ty také nebudou mít ochranu před ztrátou dat vlivem náhlého výpadku napájení. A pak tu bude R Series s více paměti vyhrazené právě pro Over Provisioning a ochranou před ztrátou dat.

Zdroj: TZ OCZ Technology