www.svethardware.cz
>
>
>

Od Sagittaria A* přišel záhadný silný záblesk

Od Sagittaria A* přišel záhadný silný záblesk
, , aktualita
Sagittarius A* dobře známe jako supermasivní černou díru naší vlastní galaxie, a jako taková je pod stálým dohledem astronomů, kteří nedávno zaznamenali silný záblesk. Dle prvotních informací to mohla být blízká hvězda, ale to bylo už vyvráceno.
K oblíbeným
reklama
Silný záblesk tak měla dle prvotních informací způsobit také dobře známá hvězda S0-2, jejíž sledování nedávno přispělo k dalšímu potvrzení toho, že Einsteinova obecná teorie relativity stojí na pevných základech. Po dvou a půl hodinách sledování ale začalo být zřejmé, že záření přichází ze samotného Sagittaria A* (Sgr A*), ve svém maximu přitom bylo v infračerveném spektru 75x silnější než obvykle. 
 
 
Ihned nás tak může napadnout prostá věc, že si Sgr A* smlsnul na něčem velkém, čili že si přitáhl nějaký velký objekt či objem materiálu, který se na prahu u horizontu událostí nakrátko rozsvítil, takže co se o tom můžeme dozvědět? 
 
 
Na Sgr A* neustále (samozřejmě v rámci možností) dohlíží WM Keck Observatory na Havaji provozovaná Kalifornskou univerzitou a my se můžeme díky tomu podívat na onen záblesk v krátké animaci. Tuan Do, který záblesk mohl živě pozorovat, k tomu uvádí, že ten mohl být těsně před tím ještě silnější, než mohlo začít noční pozorování. 
 
Do tak může se svými kolegy spekulovat o tom, čím byl způsoben. Je jasné, že samotná černá díra to být nemohla, neboť z ní nevychází žádné sledovatelné záření. Pozorovat můžeme pouze to, jak jsou její obrovskou gravitační silou přitahovány blízké objekty, jež jsou pak roztrhány a zahřáty tak, že začnou zářit v různých spektrech. Takže i dle astronomů jde rovněž o to, že do gravitační studni Sgr A* spadl velký a kompaktní kus hmoty. 
 
Kde se ovšem mohl vzít? Ihned na ráně je právě zmíněná hvězda S0-2, která kolem černé díry oběhne jednou za 16 let a přibližuje se na vzdálenost až 120 AU. Je tak sice od Sgr A* 120x dále než Země od Slunce, jenomže my obíháme kolem jednoho, zatímco S0-2 kolem objektu, který má hmotnost přinejmenším čtyř milionů Sluncí. Je tak možné, že gravitace černé díry tuto hvězdu při jejím těsném průletu zbavila části hmoty, kterou si pak ze vzdálenosti cca 17 světelných minut přitáhla k sobě. 
 
Ovšem na to by ještě mohlo být moc brzy, však materiál nepoletí přímo do černé díry, ale bude se k ní spíše spirálovitě přibližovat. Druhým podezřelým je tak plynové mračno G2, které se kolem černé díry prosmýklo už v roce 2014. Od té doby nebylo zaznamenáno nic, co by naznačovalo, že si Sgr A* utrhl kus z G2. Možná se na to díváme ale právě nyní. 
 
Na černou díru se pochopitelně také ihned zaměřily další observatoře, takže se časem možná dozvíme více.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik15 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek