www.svethardware.cz
>
>

Okres v USA zaplatil 400.000 USD kvůli ransomware

Okres v USA zaplatil 400.000 USD kvůli ransomware
, , aktualita
Infekce vyděračským softwarem (tzv. ransomware) je vždy nepříjemná. Obzvlášť špatné to ale je, když jste celým americkým okresem a napadl vás jeden z těch nejzákeřnějších. Jackson County tak vyděračům zaplatil téměř 400.000 USD.
K oblíbeným
reklama
I když infekce pomocí ransomware poněkud ustupují, stále se jedná o velmi populární prostředek hackerů, jak ze svých obětí vymámit nějaké ty peníze. Velký úlovek se podařil jedné skupině, která napadla americký okres Jackson County v Georgii v USA. 1. března jim tam začaly kolabovat počítače a hackeři se začali dožadovat 100 bitcoinů, což bylo v přepočtu téměř 400 tisíc USD (téměř 9 milionů Kč). Napadnuty nebyly akorát záchranné systémy (spojené s číslem 911), nicméně takřka vše ostatní bylo nedostupné.
 
Ransomware
 
zdroj: www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Podle FBI, která byla přivolána, šlo o velmi zákeřný ransomware Ryuk (resp. některou z jeho variant), na kterou zatím neexistuje software, který by data dokázal rozšifrovat bez zaplacení výkupného. Po týdnu chaosu a snaze aspoň nějakého fungování se minulý pátek rozhodlo, že s pomocí kybernetického týmu FBI bude výkupné zaplaceno. Podle zástupců okresu to byla nejjistější cesta, jak se zase vrátit k normálnímu fungování, neboť jinak by s infekcí mohli bojovat i měsíce, než by se zase vše vrátilo ke starému a ve výsledku by to mohlo být ještě dražší.
 
Vypadá to, že vyděračský gang sídlí někde ve Východní Evropě a cílí na podobné velké ryby, kde může požadovat i stovky tisíc dolarů. Nejde však o největší oběť ransomwaru, tou byla zatím jihokorejská webhostingová společnost Internet Nayana , která zaplatila 1,3 miliardy korejských wonů (okolo 26 milionů Kč). I zde šlo o platbu v bitcoinech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů