www.svethardware.cz
>
>

Okres v USA zaplatil 400.000 USD kvůli ransomware

Okres v USA zaplatil 400.000 USD kvůli ransomware
, , aktualita
Infekce vyděračským softwarem (tzv. ransomware) je vždy nepříjemná. Obzvlášť špatné to ale je, když jste celým americkým okresem a napadl vás jeden z těch nejzákeřnějších. Jackson County tak vyděračům zaplatil téměř 400.000 USD.
K oblíbeným
reklama
I když infekce pomocí ransomware poněkud ustupují, stále se jedná o velmi populární prostředek hackerů, jak ze svých obětí vymámit nějaké ty peníze. Velký úlovek se podařil jedné skupině, která napadla americký okres Jackson County v Georgii v USA. 1. března jim tam začaly kolabovat počítače a hackeři se začali dožadovat 100 bitcoinů, což bylo v přepočtu téměř 400 tisíc USD (téměř 9 milionů Kč). Napadnuty nebyly akorát záchranné systémy (spojené s číslem 911), nicméně takřka vše ostatní bylo nedostupné.
 
Ransomware
 
zdroj: www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Podle FBI, která byla přivolána, šlo o velmi zákeřný ransomware Ryuk (resp. některou z jeho variant), na kterou zatím neexistuje software, který by data dokázal rozšifrovat bez zaplacení výkupného. Po týdnu chaosu a snaze aspoň nějakého fungování se minulý pátek rozhodlo, že s pomocí kybernetického týmu FBI bude výkupné zaplaceno. Podle zástupců okresu to byla nejjistější cesta, jak se zase vrátit k normálnímu fungování, neboť jinak by s infekcí mohli bojovat i měsíce, než by se zase vše vrátilo ke starému a ve výsledku by to mohlo být ještě dražší.
 
Vypadá to, že vyděračský gang sídlí někde ve Východní Evropě a cílí na podobné velké ryby, kde může požadovat i stovky tisíc dolarů. Nejde však o největší oběť ransomwaru, tou byla zatím jihokorejská webhostingová společnost Internet Nayana , která zaplatila 1,3 miliardy korejských wonů (okolo 26 milionů Kč). I zde šlo o platbu v bitcoinech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Včera, aktualita, Jan Vítek