www.svethardware.cz
>
>

Okres v USA zaplatil 400.000 USD kvůli ransomware

Okres v USA zaplatil 400.000 USD kvůli ransomware
, , aktualita
Infekce vyděračským softwarem (tzv. ransomware) je vždy nepříjemná. Obzvlášť špatné to ale je, když jste celým americkým okresem a napadl vás jeden z těch nejzákeřnějších. Jackson County tak vyděračům zaplatil téměř 400.000 USD.
K oblíbeným
reklama
I když infekce pomocí ransomware poněkud ustupují, stále se jedná o velmi populární prostředek hackerů, jak ze svých obětí vymámit nějaké ty peníze. Velký úlovek se podařil jedné skupině, která napadla americký okres Jackson County v Georgii v USA. 1. března jim tam začaly kolabovat počítače a hackeři se začali dožadovat 100 bitcoinů, což bylo v přepočtu téměř 400 tisíc USD (téměř 9 milionů Kč). Napadnuty nebyly akorát záchranné systémy (spojené s číslem 911), nicméně takřka vše ostatní bylo nedostupné.
 
Ransomware
 
zdroj: www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Podle FBI, která byla přivolána, šlo o velmi zákeřný ransomware Ryuk (resp. některou z jeho variant), na kterou zatím neexistuje software, který by data dokázal rozšifrovat bez zaplacení výkupného. Po týdnu chaosu a snaze aspoň nějakého fungování se minulý pátek rozhodlo, že s pomocí kybernetického týmu FBI bude výkupné zaplaceno. Podle zástupců okresu to byla nejjistější cesta, jak se zase vrátit k normálnímu fungování, neboť jinak by s infekcí mohli bojovat i měsíce, než by se zase vše vrátilo ke starému a ve výsledku by to mohlo být ještě dražší.
 
Vypadá to, že vyděračský gang sídlí někde ve Východní Evropě a cílí na podobné velké ryby, kde může požadovat i stovky tisíc dolarů. Nejde však o největší oběť ransomwaru, tou byla zatím jihokorejská webhostingová společnost Internet Nayana , která zaplatila 1,3 miliardy korejských wonů (okolo 26 milionů Kč). I zde šlo o platbu v bitcoinech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala