reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od olsen
To že šlo o K12 a Zen byla pouze interpretace Světu Hardware, při vší úctě ­(nic nepochopitelného, na rozdíl od vyšší práci s jejich interpretací­).
První dva FinFET čipy byly Polaris 10 a 11 a ta informace z finančních výsledků nejspíš mluvila o nich ­(i když Summit Ridge­/Zeppelin pravděpodobně musel jít ne tak dlouho po nich, IIRC první křemík z továrny v březnu­-dubnu 2016­).

To linked in neimplikuje, že K12 byl tapeutován, jak se snažíte tvrdit, protože tam člověk má výčet čtyř nebo kolika projektů, u kterých proběhl design­/tapeout a některých se může týkat jen jedno z těch slov ­(design...­).
Odpovědět1  0
Koukám, že jsem si odpověděl akorát sám, jinak kde nic tu nic, jenom zase kompletně nepodložená story. Nechápu lidi, co přijdou k nějaký události, jejíž pozadí není známý, protože je to interní firemní věc, veřejný zprávy nebo sdělení lidí okolo k tomu, nejsou, ale oni si vymyslí vlastní verzi událostí, jak to určitě muselo být,a tu pak cpou ostatním jako autoritativní věc.
Doufám, že moc lidí nezblbnete těmahle kecama a to že ­"K12­" ­(asi míněno kompletní SoC s ním?­) měl tapeout nebo dokonce vzorky nezačne kolovat internetem jenom na základě vašeho básnického střeva. Ne že by to nebylo nemožné, ale tvrdit to úplně bez pramenů­/dokladů jenom protože chci, aby to tak bylo, to je prasečina.

-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-­-
Jinak to to, na co jsem prve narážel, bylo že S.o.B. tam uváděl to nesmyslné porovnání, že jádro linuxu podporovalo ARM od roku 2002 ­(nějak se zapomnělo, že se bavíme o ARMv8, odlišné platformě?­), ­"takže v roce 2016 přece všechno musí frčet­".

Ve serverech šlo ale o něco úplně jiného, než o tenhle druh podpory. Tehdy panovala tzv. ­"ARM džungle­", kde existovaly různé mobilní a embedded SoC a podpora pro jejich periférie­/bloky v jádře byla dělaná přes device trees. Problém byl, že se bootování a podpora pro každý SoC nebo i desku musela řešit zvlášť vlastníma patchema a často existovala ve vlastním odděleném forku, který pak výrobce přestal aktualizovat... proto byly vždycky ty známé problémy u jednodeskových počítačů.

U serverů se tomu ARM ­(viz třeba Jon Masters a jeho koncept ­"boring platform­") snažil předejít a vznikly konečně standardy ­(SBSA­), které mají způsobit, že bude existovat kompatibilní platforma, kde prostě budete moct vzít instalátor nějakého distra a ono bude ­"out of the box­" fungovat s upstream jádrem, bez potřeby nějakého patche nbo forku. Tahle standardní paltforma je založená na 1­) UEFI firmware pro bootování 2­) ACPI a pak samozřejmě konektivita­/periférie přes PCIe.

Někdy kolem roku 2016 ­(ale je možný, že si to pmatuju blbě a bylo to třeba +­-1 rok­) je zhruba doba, kdy tohle začínalo reálně fungovat a hardware to podporoval. Ale zrovna třeba ta kompatibilita s PCIe nebyla bez problémů, jak jsem na to narážel. Například Tegry měly nějakou nekompatibilitu­/glitch a byly různé konflikty v tom, jak by se to mělo v jádru řešit... Když lidi taky tak kolem toho roku 2016 prováděli první pokusy o to, rozběhat si na některých z těch vývojářských desek ARM desktop, tak naráželi na problémy u grafických karet, které s firmwarem a řadiči těch ARM SoC nechtěly fungovat kvůli nějakým detailům implementace PCIe. Byly to holt rané doby.

TL;DR bylo to o něčem úplně jiném než o tom, o čem SoB mluvil ­(že Linux měl port pro ARM od roku 2002, překladačích nebo o userspacových balíčkách­).
Odpovědět0  0
Hmm, teď ex post se dají koukám už ty servery SoftIronu vygooglit. Asi ale platí, že to byla jenom vývojářská a ne reálná komerční platforma.
https:­/­/blog.pcfe.net­/hugo­/posts­/2019­-04­-14­-softiron­-overdrive­-1000­/
https:­/­/lists.debian.org­/debian­-arm­/2017­/01­/msg00009.html
https:­/­/apebox.org­/wordpress­/linux­/1281
O další aplikaci toho SoC už nevím, na to bych byl sám zvědavej.
Odpovědět0  0
Jako u toho Softironu si myslím, že to mohlo opravdu být v ­"komerční výrobě­", ale je fakt divný, že by to nikdo netestoval. Podle mě jestli to opravdu bylo ve standardním prodeji, tak velmi malé počty a používalo se to jenom jako developerská, ne produkční platforma.

Kdyby někdo věděl víc o tom, jak to s těma Opteronama 1100 v praxi vypadalo, tak by mě to taky dost zajímalo. Tehdy jsem o tomhle sledoval třeba blog Marcina Juszkiewicze a zmiňoval to tam, ale zdá se, že si na to taky neměl šanci sáhnout.
Odpovědět0  0
Nefabuluj a ukaž, kde se dala koupit funkční deska nebo server s Opteronem A1120­/A1150­/A1170! Čekám.

Abych ti to usnadnil, tak LeMaker Cello ­- nešel na trh: Kdysi se dal vygooglit server od Softiron, ale nikde sem nenarazil na to, že by se fakt vyráběl a někdo ho koupil­/používal, takže je možný, že došlo ke zrušení stejně jako u toho Cella. Vtip byl v tom, že u těch čipů byly oznámené produkty, na které lidi pak čekali...a nic.

A je legrace, že točíš o kompilátoru a userspace balíčkách, když o tom to ale vůbec nebylo ­(no, pravda, že v některých případech ano, ale to byly věci, které se mohli doladit později, zatímco tady ještě nebyla ready samotná platforma­).

Vidím, že si nepamatuješ tu dobu, když nevíš, v čem byly počáteční problémy platformy ARM mimo mobily, ani s nápovědou. COž je pochopitelné, když si tu dobu nezažil­/nepamatuješ, ale tak sakra nedělej, že to tom všechno víš.
Odpovědět1  0
Ten člověk o tom ví trt, problémy byly tehdy ještě značné. Hint: PCI Express.

Jestli už tou dobou byly vyřešený ty growing pains okolo bootování s UEFI, to už si nepamatuju.
Ten Opteron 1100, co pořád vytahuje měl asi právě s PCIe velké problémy a fakt to nebyl úspěch. Expert na motory nechť ukáže na servery­/desky, které s tím čipem byly dostupné.

Velká část toho co povídá, jsou dezinterpretace, účelově překroucený věci, věci vytržený mimo kontext, ale dost toho jsou i vyložený výmysly a fantazie ­(to o K12, IntelxAlpha...­) až lži.
Odpovědět2  0
Teď ještě nepočítat IPC na dvě desetinky procenta podle ­(jednoho­) benchmarku, který má rozptyl výsledků i 10 % pro jeden procesor a možná i tu vaši často vytahovanou střední školo byste zvládl :)
Odpovědět0  1
Je vtipný, jak frekvenci Zenu 4 zaokrouhlil nahoru aby mu vyšlo co nejnižší číslo ­(otázka je teda, jestli ten výsledek GB fakt jel na 5,85 GHz, to jsem nezkoumal­). Kalkulačka mi říká, že 2920 ­/ 5,9 = 494,91525423728813559322033898305 nu což, to se zaokrouhluje dolů, že jo :­)

Bude to asi chyba daná tím, že jsem tu kalkulačku pustil na x86 CPU.

(edit: a u M3 se 4,05 GHz zaokrouhluje dolů, heh. I když teda nevím jistě, jestli je teda násobič tak, že takt je přesně 4050 MHz)
Odpovědět1  0
A ta atomová elektrárna ­(Jaslovky A­-1, počítám­) měla řadu vážných nehod se smrtelnýma úrazama zaměstnanců, za pár let kvůli tomu musela být odstavená a uzavřená, od tý doby šíří do spodní vody radioaktivitu a budovy­/zamoření dodnes nejsou vyřešené.
Ne že by nebylo zajímavý, že tehdy průmysl měl takovýhle ambice ­(i když šel slepou uličkou­), ale je třeba si to nemalovat na růžovo, když to skončilo průserem. Experiment je jedna věc, jenže ten umí leckdo. Spolehlivost a bezpečnost je jediná věc, na který záleží.

Podobně mimo nejspíš budou i ty komentáře o lokomotivama.
Odpovědět2  1
Ještě bych počkal, co z něj vyleze za perly. Zatím to graduje, tak je škoda utnout v nejlepším? Když dostane banán a přesune se jinam, tak tam zase začne opatrnějším a slušným tónem a bude trvat, než se zase dojde k takovémuto intelektuálnímu vzmachu :­)

Mě teda na těchhle typech potěší jedna věc. Občas člověk později zjistí, že lidi, co mu přišli mimo a měli divný postoje v počítačích, mají pošahaný názory na ostatní vážnější věci v životě­/politice. Člověk pak z toho má takovej pocit zadostiučinění ­- je to jako by takové potvrzení, že jste snad věděl, co říkáte, když jste tomu už tehdy dávno oponoval v těch PC­/IT věcech, páč teď vidíte doklad, že asi nemusí být normální. Tady se mi zdá že se takovej finiš rýsuje...
Odpovědět0  0
To CPUčko bylo Celeron ­(128 KB L2 cache­), i když odvozený od Pentia III ­(takže s SSE­). Ale hlavně IIRC mělo 733 MHz, 233 by na tu dobu už bylo hrozně málo a tak nízko nic z těchhle čipů neběhalo.
Odpovědět0  0
Na druhou stranu, když kupující smrdí grošem ­(co si budu nalhávat­), tak to není špatná volba ­- zpracování stojanu apod. se dá nějak přežít, hlavně že je obrazovka dobrá. Šetřit na nekritických věcech není až takové zlo, IMHO.
Odpovědět0  0
Monitor za ty prachy vypadá dost lákavě, na filmy­/anime a rejpání se s videem by to mohlo být dobré. Škoda té odezvy, na mém stávajícím BW226 ­(koupeno tuším roku 2007 na základě zdejší recenze­) mi už odezva dost vadí, když člověk skroluje stránky je to dost zlé, ale projevuje se to i při videu...

No, doufám, že LG vypustí i IPS234P.
Odpovědět0  0
Díval jsem se teď do recenze monitoru LG IPS231P na tft central ­(http:­/­/www.tftcentral.co.uk­/reviews­/lg_ips231p.htm­) a tam se píše toto:

"The DCR feature is only available in the ­'user­' and ­'movie­' presets from the ­'mode­' menu. The brightness control remains active in the OSD menu and is not greyed out as it is on some screens. There is actually no setting for this DCR in the menu so you cannot turn it on or off. Instead, if you enter these preset modes, it is always active.­"

Pokud je to u tohoto monitoru také takto nastaveno, tak by to znamenalo, že lze dynamický kontrast vypnout tak, že se monitor přepne do jiného režimu. Může někdo potvrdit?
Odpovědět0  0
Taky jsem si na něj brousil zuby a při přečtení toho odstavce mě poli studený pot.
To zní naprosto fatálně. Když je ve filmu fade to black, tak přijdu o začátek další? Děs...
Odpovědět0  0
Já bych zase namítl, že do těch nejlevnějších sestav bych netlačil košer skříň a použil bych nejlevnější šupku co je, alespoň do té office sestavy ­(však to bude stát pod stolem a nikdo se v tom vrtat nebude­).

Stejně tak, minimálně ta Office sestava by si měla vystačit s levnějším Fortronem ­(taková ta OEM verze, co ji prodává eurocase ­- CZC u nich uvádí v eshopu nižší poruchovost, než mají tyto seasonicy, tak by na tom něco mohlo být­).
Odpovědět0  2
Ale jo, dalo se to zachytit... zprávu jsem viděl poměrně včas, určitě se ještě nějaká levná 2TB 5400­-otáčkovka dala splašit. Ale než člověku došlo, že by se měl zásobit, bylo pozdě :)
Odpovědět1  0
Díky!
Odpovědět0  0
Průser jak mraky.

Mimochodem, mohl bych poprosit o přidání AM3+ cpúček do tabulky? A když o tom tak přemýslím, tak i FM1...
Odpovědět0  0
@mikeczom

Desky Asus s čipsetem amd ­(prakticky všechny, i lowend­) ECC podporují ­(am3­/am3+ platforma; nevím jak jsou na tom nvidia čipsety­). Vždycky mě to lákalo ­(je to imho moc fajn fíčura­), ale nikdy nebyly peníze na ECC moduly :)
Odpovědět0  0
No, v lowendu býval doporučovaný Ahlon X3, před tím Pentiem. To má ostatně na můj vkus dost ořezanou frekvenci i fíčury ­(nemá to AVX, o HT a turbu nemluvě, tam už nám ukazují prstík dlouho­) ale zase spotřeba v load je lepší. Ale protože hodně věcí, kterým se já věnuju, tři jádra využije, osobně bych bral radši X3.
Odpovědět0  0
Možná to, že v případě HW havárie HDD se, byť za poměrně velkou cenu, dá jednotka rozebrat a plotna ve specializované laboratoři přečíst, zatímco u flash pamětí to 1­) může být nemožné nebo komplikovanější ­(nevím­), 2­) není na trhu zatím tolik specialistů co by s tím spojené služby nabízeli?
Odpovědět0  0
Dolar docela hnusně stoupnul, tak možná to souvisí i s tím. Co jsem se tak koukal, tak minulý rok začalo zdražování až snad v listopadu...
Otázka je, zda by případné zpětné posílení koruny mělo nějaký rychlejší efekt na ceny ­(počítám že ne, smůla­).
Odpovědět0  0
Rovněž bych upozornil na fakt, že FM1 deska byla formátu fullATX, zatímco pro socket 1155 ­(Intel­) byla použita miniITX­(!­). Jednak bude miniITX deska žrát sama o sobě o něco méně elektřiny ­(méně portů, slotů, výbavičky a všeho­), druhak bude jistě z výroby mnohem agresivněji uzpůsobena pro úsporu energie ­(a nižší výhřevnost­), protože se s ní počítaá do drobných kastlí se špatnou cirkulací vzduchu.

FullATX fošna naopak bude cílit spíše na maníky co
přetaktovávají a honí výkon.

Stačí se mimochodem podívat na idle spotřeby, pro miniITX Intel jsou o 10 stupňů nižší, v jiných recenzí jsem však viděl srovnatelné výsledky ­(+­-stejná spotřeba, dokonce někde i nižší­).
Odpovědět2  0
Teda, těch 533MHz, to je fakt síla. Jako by nestačilo,že je ten řadič jednokanálový, to musí tu grafiku slušně zabít.
Odpovědět2  0
x264 benchmark používá léta starou verzi x264, která je obecně mnohem méně optimalizovaná, především však velmi snižuje výkon Phenomů v poměru ke konkurenci.

Problémem je s největší pravděpodobností to, že x264 na základě zkušeností s pomalými SSE instrukcemi na K8 u procesorů AMD používá ve většině případů pouze MMX ­(je to tak u A64 rychlejší­). Jelikož staré verze x264 nemají o Phenomech potuchy, chovají se stejně, i když by u K10 bylo výhodnější používat všechyn dostupné SSE2 optimalizace. Počítám, že toto se do enkodéru dostalo až v pozdějších verzích než x264 benchmark ­(nebo jeho HD verze­) používají.

Výsledkem je zhruba 10% propad v relativním výkonu K10 oproti Nehalemu na stejné frekvenci. Pro poctivé otestování je tedy nutné použít jakž­-takž aktuální binárku x264 ­(oficiální jsou na x264.nl; momentálně je revize 1462­), jak to dělá například server xbitlabs ­(můžete si srovnat s anandtechem, který používaá zastaralou verzi v x264 benchmarku­).
Odpovědět0  0
SSD je pro konverze videa pěkná blbost. Na to potřebujete cpu a nic jiného. Jo kdyby šlo o nekomprimované soubory... ale tam potřebujete hlavně hodně místa. I levný 5400ot. disk dneska dělá 100M­/s sekvenčního čtení...
Přístupová doba je pak u videa zcela irelevantní.
Odpovědět0  0
Snad dvoučipovém VGA.
Odpovědět0  0
NTFS není HPFS. Aspoň se koukněte na Wikipedii :)
Odpovědět0  0
To umí už Vista.
Odpovědět0  0
Těch 1080P nedá, na 1,3 GHz. V mpeg2 možná, ale bude vyhazovat snímky.
Odpovědět0  0
V rozměrech máte šířku 22,5cm, stejně jako u modelu s 7­" obrazovkou. Nemyslím, že je možné, aby to šasi zůstalo stejné, když je nyní zabudován 10­" lcd, a navíc je stále okolo docela masitý rámeček! Můžete potvrdit, že to je fakt takhle malé?
Odpovědět0  0
Mohla by redakce otestovat 300W model? Určitě nejsem sám, koho by zajímalo, jakou efektivitu je schopný poskytnout se základní deskou s čipsetem AMD 780G ­(s použitím integrované grafiky­) a nějakého 45W dvoujádra v idle režimu, při přehrávání videa pomocí UVD ­(funguje v programu media player classic ­- home cinema­) a podobně. Možná by byl zajímavý i údaj o standby spotřebě při vypnutí a při suspend­-to­-RAM režimu.

Zdroje s nízku vatáží se málo testují. Přitom ty s vysokou zase amrní více energie při nízkém zatížení, protože pod 20% už je účinnost čassto velmi nízká.
Odpovědět0  0
No, CTM možná už zrušili, protože teď je to prostě ­"Stream SDK­".
Odpovědět0  0
S těma 3,7Ghz na Phenomu nepočítat, to je rekord, nevím sice, jestli s vzduchovým, vodním nebo nějakým extrémním chladičem, ale extrémní chlazení nedávno udělalo na Core 2 quad 6Ghz.
Odpovědět0  0
Firewire má 800 megaBAJTŮ za vteřinu? Do firewire si strkáte svoji flašku?
Odpovědět0  0
286: nejvyšší takt 16MHz...
Atom: nejvyší takt 1800MHz...
Tenhle markteing se jim moc nepovedl.

BTW, zdá se, že ten GMA má jenom částečnou akceleraci, když je třeba 3 GHz Core 2. 780g dekóduje s minimálním vytížením i se semprony.
Odpovědět0  0
Vždyť je to jasná logika ­- z lidí, kteří si koupí Eee s linuxem, nějaké nenulové procento počítá s tím, že ho přeinstaluje na XP. Další se k tomu můžou rozhodnout později. Na druhou stranu, málokdo ­(nebo spíš nikdo­) si koupí model s windows aby je potom smazal. Procento uživatelů, kterým ­"přijde že to není ono­" bude s prominutím dle mého skromného názoru prakticky nulové. Velmi nízké ­(do 20%­) i při tom největším optimizmu.

Co z toho vyplývá? Hezky matematicky: Podíl windows na Eeečkách ­"v divočině­" bude vyšší než podíl předinstalovaných modelů. Na to bych vsadil boty.
Odpovědět0  0
No, ona technologie pevných disků je hrozně náchylná na provozování, ale z těch ploten se zase ty data poměrně dobře čtou v laboratořích ­(za hodně peněz­), když už ten disk klekne.

Na druhou stranu flašovky podle mě jsou sice poměrně robustní, ale když čip selže, nebude zřejmě možné se k obsahu dostat... Takže na opravdu důležitá data asi SSD a flash technologie nebude to pravé.
Odpovědět0  0
Tak tak, CF karta si neporadí s častými přepisy na jednom místě. Leda že byste tam měl linux a nějak to zkoušel ošéfovat ­(TMP a další věci namountované do paměti, vypnuté logy, vypnutý SWAP, nějaký z těch exotických a asi ne moc ozkoušených FS pro flašové pamětě...­). podle mě je to příliš problémů s příliš malým efektem. Lepší koupit novou­/větší­/druhou baterii.
Odpovědět0  0
kompletní dekódování H.264 a VC­-1 video streamů. Když si budete pouštět BluRay, budete mít ve výsledku nižší spotřebu než s Intelem ­(ptrotože CPU bude idlit­). Na anandtech byly nedávno testy.
Odpovědět0  0
Taky to není za bord, ale za čipset a cpu. Chyba v zprávě.
Odpovědět0  0
Jen pro desktopy.
Odpovědět0  0
Asi vím, co tím myslíte, ale měl byste si uvědomit, že Fudzilla neustále drží AMD palce a přesvědčuje čtenáře, že s Phenomem to vypadá dobře, Za tři měsíce na tom AMD bue líp atd. Takže rozhodně do AMD nekope, jak byste chtěl naznačovat, naopak vůbec nevyužívá mnoha šancí k nelichotivým komentářům. Rozhodně AMD­/ATi fandí.

A co se týče téhle zprávy, tak je to blbina, protože bez továren, kterým by návrh mohli vytunit na tělo, by nedokázali udělat konkuenceshcopné cpu už vůbec. Ovšem netvrdí to Fudzilla, ona jen píše o spekulacích různých rozumbradů. O kterých mimochodem referoval snad každý. Doufám, že se to vyjasnilo.
Odpovědět0  0
Mám OEM 300W Eurocase už 3 roky a pořád žádný problém.
Odpovědět0  0
No jo, ale když se s tím bude vrtět x­-krát denně... Nebo když pojedete vlakem, monitor se vám bude klátit v jednom kuse ­- jak dlouho to ty klouby vydrží? Tak o dva­-tři týdny dýl než záruka.
Odpovědět0  0
Skvělý nápad, ale jak to dělají s klouby? Už teď jsou panty u notebooků pěkně slabé místo, nechci to vidět, až tam budou nějaký kontakty heatpipe.

Jinak obecně by se podlě mě měly vytvoři tepelné mosty mezi pláštěm a vnitřnostmi notebooku ­- je to mnohem snazší, než vést teplo do displaye. Celkově chladnější notebook pak usnadní i chalzení CPU.
Odpovědět0  0
Na druhous tranu, výkonostní propad v directx9 a hlvně staršíh hrách by Radeon 2900 neměl moc trápit... Ve většině těch titulů by měla rychlost stačit, a náročnost by měla stoupat hlavně s tím, jak se bude aplikovat directX 10. Nebo si to aspoň v ATi mysleli.

Souhlasím, že na vaší argumentaci něco je, ale pořád je to jenom dohad ­(jako můj­). I poměrně logické dohady jsou bez kouska fyzické indicie naprosto nepodložené.
Odpovědět0  0
S těmi 4 milióny tranďáků v tečce je to pěkné, ale musíte počítat s tím, že to měla asi být tečka v jeho větě ­(čert ví, jestli to dokonce nebyla prezentace na projektoru­). Každopádně ale mají čtenáři monitory s různým DPI, různé prohlížeče s různou velikostí písma...
Mohli byste ta markteingové cancy trošku filtrovat. Podobné je to s takovým tím ­- ­"Barcelona je první nativní čtyřjádro­", ­"založený na quantispeed architektuře­" atd... Zkrátka nemusíte zbytečně vypisovat všechna ty honosné názvy ­- my radši obsah, než formu.
Odpovědět0  0
Mám Thoroughbred­-B bez plechu, a jasně tam vidím, že mám ve skutečnosti ještě další jádro odpojené. Věřte mi :­)

http:­/­/www.cpu­-world.com­/CPUs­/K7­/L_AMD­-AXDA2200DKV3C.jpg
Odpovědět0  0
když jsou zbytečný 4, proč nejsou zbytečný rovnou i 3?
Odpovědět0  0
odkazy nějak pošly...
Odpovědět0  0
Má hodně vláken, ale ne zas tolik hrubého výkonu. Na výkon se vedle počtu vláken víc zaměřuje Cell, ale ten je dost specifický ­(jen single­-precision, jádra nejsou úplně samostatná, nesmymetričnost­).
Odpovědět0  0
On má ultrasparc nějak zázarčný výkon? Když už takhle mluvit, tak o POWER6... ale ta je zatím jen jako dvoujádro ­(ale 4vláknové­), takže nani x86 4jádra dotahují.
Odpovědět0  0
Hmm, tripl kóre... To by bylo kewl.
Odpovědět0  0
Zkuste ovladače 8.41
Měli by je vydat co nevidět ­- a podle preview ­(viz phoronix­) přijde konečně dramatický nárůst výkonu.
Odpovědět0  0

The Opteron 2350 ­(2 GHz­) vs. Xeon ­"Clovertown­"
General applications Opteron 2350 ­(2GHz­) equates to Xeon clock speed of:
WinRAR 3.62 2.7 GHz
Fritz Chess engine 1.8 GHz
HPC applications
Intel optimized Linpack 1.9 GHz
3D Applications
3DS Max 9 2 GHz
zVisuel 3D Kribi Engine 2.33 ­- 2.4 GHz
zVisuel 3D Kribi Engine ­(AA­) 2.4 GHz
Server applications
Specjbb 2.4 GHz
MySQL 2.33 GHz
Odpovědět0  0
Práci s videem brzdí skoro vždycky procesor. IMHO se často nevyplatí ani RAID 0, natož pak tahle věc, která navíc stojí neuvěřitelné peníze. Při práci s videem jsou důležité přenosové rychlosti ­(sekvenční­/sustained čtení­) a ne latence a seek ­(v kterých má SSD výhodu­).

Jestli video, tak cpěte peníze do cpu. Dneska by možná vyšla dvousocketová deska a dvě čtyřjádra levnějc než ten SSD disk ­(patřičné rychlosti a hlavně velikosti­).
Odpovědět0  0
NO, jednoduché řešení je tam mít ten IDE kabel zasunutý nastálo. Je placatý a konektor je na boku, takže to půjde rovnou na bočnici skříně a zavazet to nebude. Tedy v případě klasické kšandy, pozor na kulaté kábly, aby se tam vlezly...
Odpovědět0  0
BANZAI!

Jeď, placko, a nakopej iTuneskám biskupa!
Odpovědět0  0
Hmm, mám Asus A7V600­-x...
Takže jsem dost koukal, že to má na jižní straně chladič ­- a ještě víc, když jsem četl, že teplota je stejně přes 50 stupňů... Kde jsou časy, kdy desky chodily dole bez?

Očividně si ta madre říká o něco tlustší pasivy ­- byl by to takový problém? Kdyby k tomu nedávali zbytečně 2ks CD, možná by se na pár gramů Al navíc prašule našly.
Odpovědět0  0
No, on ten Intel sice drží Socket, ale s každou novou generací ­(žravější modely Presscotu, Pentia D, Core 2, 1333 MHz Core 2, a 45nm?­) je potřeba nová deska, aby se prodalo víc čipsetů. Chytře to maj panáčci vymyšlené. ­(­)Jistě, když má deska neintelovský čipset a poctivějšího výrobce, jsou vyhlídky lepší, ale výchozí situace je takováhle. Podle mě je v tomhle AMD lepší už teď ­- 939 byl kompatibilní skoro 100%, pokud se výrobce desky nevybodl na update BIOSu, a přechod na AM2 byl, nutný, protože DDR paměti začaly být dražší než DDR2...
Odpovědět0  0
To bych viděl skoro jistě ­- jiná věc je, jestli to má být obyčejnské video, nebo něco s ochranou proti kopírování ­- HD­-DVD má AACS, což je příbuzná šifry AES ­- a to by při vysokých datových tocích HD videa mohl být docela ­"sakra­" problém. Blu­-ray má navíc ještě nějakou technologii BD+, takže tam to bude ještě horší. Ochrana proti kopírování se rovná kryptování se rovná žrout CPU.

Další věc: Problém s touhle hardwarovou akcelerací filmů je ten, že sice asi zvládne standardizované proudy v ­(HD­) DVD discích, ale dost bych pochyboval o klasickém MPEG­-4 alias divX­/xvid... Ten formát má bohužel spoustu různých levelů a různě nekompatibilních odrůd, ačkoliv by formát toho proudu měl být vždy kompatibilní... A to hardwarovým dekodérům nedělá dobře. A dále, nikde jsem v informacích o AVIVO­/Purevideo neviděl podporu mpeg­-4... jen WMV9­/VC­-1,mpeg2 a H.264. Takže se bojím, že XVID­/Divx hodili přes palubu. Nakonec je to převážně warezácký formát.

Odpovědět0  0
Stálo by za to, zjistit, jak slabý procesor ještě utáhne dekódování video pomocí této karty. Jestli to funguje s Athlonem XP, staršími P4, P!!!, nebo dokonce P­-II...
Odpovědět0  0
Taky mě to zaujalo. To jako Intel licencnčně vyrábí Amd Geody ve svých továrnách? Jinak nevím, protože celá konstrukce toho laptopu a hlavně jeho nízká spotřeba je umožněna právě tímto system­-on­-a­-chip. Pochybuju, že by se to dalo nějak rychle navrhnout od podlahy pro jiné cpu­/čipset. A mimochodem, za ten čip musíme pochválit nebohý Cyrix.
Odpovědět0  0
A zjevně to mluví o cpu typu Netburst. Však ten na to skoro má, nebýt spotřeby. Takže pokud nehodlají P4 slavně vytáhnout z hrobu ­(heh, to by byl comeback­), tak 10Ghz nebude. Imho ­"nová architektura­" znamená, že jádro z Core 2 dostane dovnitř paměťový řadič. Jako K8.
Odpovědět0  0
Chlazení heliem to bylo, na 3 Kelviny.
Odpovědět0  0
To není 10 až 20, ale 10,2 Ghz!
Odpovědět0  0
No, cena samozřejmě jde dolů.
Těch 100 dolarů je zhruba. Teď je to víc, postupně to klesá. A těch 180 dolarů, o kterých se mluvilo, je cena v USA, a ta je nadhodnocená, aby se získaly prachy navíc, pro Afriku apod. ta cena neplatí.
Odpovědět0  0
Tahle verze Geode má vga integrovanou v cpu. Jinak pochybuju, že Intel může nabídnout spotřebu pod jeden watt, navíc OLPC bylo od začátku dělané jako neziskovka ­(prodeje na západě měly dotovat výrobu na rozvojový trh, aby cena byla co nejnižší­). AMD si holt vybrali jako dodavatele už v době, kdy z toho nic nečumělo a Intel se tomu podobně jako MS smál. Zmiňované firmy se teď snaží z nápadu varazit prachy, když to vypadá, že to možná i uspěje.

OLPC je podle mě dost propracované ­(například si samy routují wifi na slušnou vzdálenost, a dokáží to dělat i při vypnutém přístroji asi 40 hodin; obrazovka se obnovuje bez přispění gpu­/cpu, aby se ušetřilo...­). Je o dost lepší než na rychlo splácaná komerční verze od Intelu s widlema, které dál zvednou cenu. Ale Intelek má zase vyšší výkonek, takže by se snad někde mohl uchytit též.
Odpovědět0  0
"Itanium je snad nejdéle přetrvávající architektura nejenom u Intelu­"

Možná jsem nepochopil, jak to myslíte.
AFAIK je Itanium jednou z nejmladších architektur ­(co POWER, SPARC,ARM,x86,MIPS?­), a ještě IIRC není původní Itanium kompatibilní s Itaniem 2... Člověk má pocit, že je to drahej cpu, na kterej Intel dost peče... hlavně Architektura Core mu asi dost zatopila ­(stejně jako Hammer předtím­).
Odpovědět0  0
Mě se to nezdá. Windows Vista vám SPDIF odstaví, protože je to nechráněný konektor ­"s vysokou kvalitou přenosu­". Nemá tedy smysl, posílat pomocí něj audio do hdmi, protože ochrana proti kopírování vám to nedovolí. Zkrátka to pro ni nebude HDMI.

Ale možná to bude fungovat s nechráněným videem, jenže v takovém případě to lze rovnou s spdif...
Odpovědět0  0
Až zas takové by to nebylo, protože Intel by meselo občas zvednout výkon, nebo přijít s nějakou novou fíčurou, aby museli lidi vyhodit staré procesory a koupit nové. Tipuju, že bychom teď měli tak 1,8 ­- 2,4 Ghz... Nebo by mu prošel přechod na Itania, a výkon by teda mohl být ještě nižší ­(1 Ghz­), a ještě bychom platili jak mourovatí. Dokážete si představit, co by to bylo za koryto, kdyby se musely obměnit všecky procesory, které by chtěli nový software? A všechny ty nové Windows? Juj, to by byl biznis.
Odpovědět0  0
Asi to bude pravda. Zajímavé je, že Inquirer s tím přišel snad ještě kolem vánoc, možná i dřív. Minimálně leden to byl. Zase jednou měl ten bulvár pravdu...
Odpovědět0  0
No, ne renderování je pomalé i to SGI. A zbytek je jen zabíjení času ­(lidského i procesorového)
Odpovědět0  0
Nezapomínejte, že falsh paměti taky možná nebudou rok od roku levnější a větší. Meze křemíkové technologie platí i pro ně.
Odpovědět0  0
Ještě to mám schované ­- notebooky s procesorem Intel Pentium 4 řady 500... Takže Prescott!

A v tom letáku byla hromada pravopisných a stylistických chyb.
Odpovědět0  0
Architektura POWER ­(lehce odlišná od PowerPC­). Risc.
Odpovědět0  0
R.I.P.
Vzpomínáme...
Odpovědět0  0
Dvoujadro, desktop ­(no, server­), 4,7 ghz.

Jo, dobry.
Odpovědět0  0
Ma to zrat jen asi 80w
Odpovědět0  0
Pozor, IBM si vymohlo, aby dal Intel licenci dalším výrobcům, aby nebyly problémy s dodávkami. Díky tomu monopol není.
Odpovědět0  0
Koneckonců, kde byl Intel, když přišlo AMD s 3dnow? Měl jen mmx, a to jsou SIMD instrukce pouze pro celočíselné operace, na rozdíl od 3dnow. Ale protože AMD bylo malé, neumělo tyhle instrukce dobře protlačit, a tak to teď vypadá, že SIMD instrukce jsou dílo Intelu a basta. Ale má snad Intel 3dnow instrukce? Je to moloch, a tak se semusí s kompatibilitou zatěžovat.
Odpovědět0  0
Já myslím, že po 29000 byla poptávka, ale firma zkrátka neměla kapacity, aby ho mohla vyvýjet a dodávat a zároveň prodávat athlony.
Odpovědět0  0
Meleš­/te blbosti.

AMD koupilo on Nexgenu K6ku.

Zdar!
Odpovědět0  0
Nestačí k tomu držet dostatečný tlak? Teplota varu závisí na tlaku, ne? Jestli to bylo v uzavřené nádobě, tak tomu vysoký tlak zabránil se odpařit i při teplotě o nějakých 100 K vyšší než je var za atmosferického tlaku. V bombičce do sifonu máte taky CO2 kapalné.

Nějaký fyzik, který by to řekl líp, případně vyvrátil?
Odpovědět0  0
HD­-DVD by pro nás lidi bylo lepší.

Nemá regiony, má o jedno hloupé DRM míň, je odolnější ­(data hloubš pod povrchem­) a mimochodem na rozdíl od bluray nemusí být video hard telecined, nýbrž může být tato svinská operace ­(vynucená pitomými crt monitory a ve věku lcd naprosto neomluvitelná­) prováděna přehrávačem.

A výrobní náklady jsou nižší, takže potenciálně jsou nižší i pořizovací náklady pro mě.
Odpovědět0  0
Nějak jsem nedal link na správnou stránku, pasáž o dynamickém kontrastu je od půlky stránky 12.

Jinak autor říká, že nezkušeným očím se to asi bude líbit ­(asi jako neznalce okouzlí přebujelé basy v hudbě­). No, ale já bych rád viděl správnou verzi, ne něco kýčovitě přesycené po způsobu, kterým třeba Powerdvd ­"vylepšuje barvy­".
Odpovědět0  0
Právě že ten kontrast je dynamický. Tuším, že to pracuje s nedokonalostí očí. Na xbitlabs jsem tuhle četl, že je to trošku problém, protože vám jas­/kontrast jednotlivých částí obrazu bude záviset. Pokud budete mít velice tamvou scénu, zpracování pomocí dynamického kontrastu způsobí, že jas například luceren nebude sedět, a to čím víc, čím méně jasných elementů na scéně bude ­- takže zobrazení totálně tmavé scény s extrémně světlou skvrnkou bude hodně deformované... Taky se mi moc nelíbí, že to šoupe ­"tmavostí­" obrazu sem a tam...

Odkaz:

http:­/­/www.xbitlabs.com­/articles­/other­/display­/lcd­-parameters_12.html
Odpovědět0  0
A vy jste dost chytrej? Nechte si ty nadávky a urážlivej tón. Ts­-ts.
Odpovědět0  0
no, nemusíme věřit o obrázkům, na kterých se převaha sm3.0 ­"prokazuje­", ale já jsem třeba pustil jedno 3d demo na Radeonu x700, a ta pěna na moři tam opravdu nebyla. Byla to škoda, s ní ­(3.0­) ty vapadalo skvěle.

Link:

http:­/­/www.quest3d.com­/index.php?id=15

Jde o demo ­"The Coast­". Je tam video i exáč, nevím, jestli nemůže obsahovat štěnice, tak pozor. Jinak jde o demonstrace 3d enginu.
Odpovědět0  0
No, já jsem to pochopil tak ­(už se to vysvětlilo dřív­), že procesor r600 dělá na čtyřech složkách najednou, zatímco procesor nVidia po jedné. Jenže pokud máme výpočty obsahující jen jednu složku, tak procesor r600 jich může udělat JEN dvě najednou, NE ČTYŘI ­(pokud se nepletu, a nedokáže takhle dělat dokonce jenom jednu­). Proto říkám, že se to nedá srovnávat a není to moc předvídatelné.
Odpovědět0  0
Shadery nVidie dělají čtvrtinu toho, co ty ATi. Ale ATi z nich dokáže čtyřnásobek pumpnout jenom za některejch okolností ­- jinak asi dvojnásobek. Holt se to nedá srovnávat. Laicky asi tak v poměru 2:1 ­/nVdia:ATi/
Odpovědět0  0
Anebo spíš ne :)
Odpovědět0  0
Jo, Kingstony maj taky doživotní záruku, takže bych čekla, že reklamací bude spíš víc :­)

Co se hadru týče je to bum nebo bum: mám sedmi,devítileté Seagaty, 10, možná 11 letý quantum, všechno žádné vadné sektory. A měl jsem jen rok Seagate Barracudu 7200.7 ­(5 let záruka, hehe­), a už se začaly dělat. No, Alza to vyreklamovala bez mrknutí revizního oka.

Chci říct, vada harddisku je snad vedle zacházení především o náhodě, ne o značce.
Odpovědět0  0
a taky mi tam chybí H.264, high­-profile samozřejmě :­)
A ona i ta podpora divx­/xvid bývá u těhle věcí omezená co do rozlišení, bitrate, kvality gmc­/quarterpel... body pro PC!
Odpovědět0  0
gain je zisk podle slovníku, ale já myslím, že ve zvukařském kontextu by to mělo být zesílení; pre­-gain předzesílení, postgain analogicky...
Odpovědět0  0
v těchle cenách to bohužel chce skákat o víc, než jen dvě­-tři generace ­(nedejbože jednu­), aby si člověk jakž takž polepšil...

- pozdravuje smutný vlastník Asus Radeonu 9200se... 64MB verze. Takováta placka, co měla na krabici chic renderovanou bloncku... ­(aspoň něco :)
Odpovědět0  0
Vysvětlíte mi prosím ­"než jemu předešlé­" v závěru článku? Nebo tam máte chybku?
Odpovědět0  0