Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OpenAI říká, že se jejich GPU taví pod náporem, přispěla i situace kolem Studia Ghibli

3.4.2025, Milan Šurkala, aktualita
OpenAI říká, že se jejich GPU taví pod náporem, přispěla i situace kolem Studia Ghibli
OpenAI nedávno uvolnilo do svého chatbota ChatGPT generátor obrázků, který zaznamenal obrovský ohlas. Chatbot dokonce díky mánii kolem Studia Ghibli zaznamenal milion nových uživatelů během jedné hodiny.
Oblíbený chatbot ChatGPT získal před několika dny novou funkci. Objevil se v něm generátor obrázků, který uživatelé vzali doslova útokem. Sam Altman řekl, že se pod náporem uživatelům jejich GPU doslova taví a žádal, ať se uživatelé trochu uklidní, že jejich tým také potřebuje občas spát. Přidal také to, že zatímco před 26 měsíci při obrovské ChatGPT-mánii získal chatbot jeden milion nových uživatelů za týden, nyní to bylo stejné množství uživatelů za hodinu. Podle něj šlo o jeden z největších virálních momentů, které kdy zažil.
 
Studio Ghibli - ChatGPT
vygenerováno pomocí ChatGPT
 
K tomu významně přispěla i oblíbenost japonského Studia Ghibli. To stojí za anime filmy jako např. Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie. A právě charakteristický animovaný styl tohoto studia se stal základem pro generování nespočtu AI obrázků. Podle Atlmana začali lidé "ghiblizovat" úplně všechno, co se dá. OpenAI tak muselo sáhnout k omezení provozu a např. bezplatní uživatelé mají k dispozici jen tři obrázky za den. I tak trvá generování jednoho obrázku mnohonásobně déle než to, na co jsme zvyklí např. u Microsoft Image Creator nebo Adobe Firefly. Je zajímavé, že ChatGPT Plus, Pro a Free už dostali možnost generování (Free následně s omezením), ale Enterprise a Edu si museli týden počkat.
 
 
Celá záležitost ale vzbudila i kontroverze. Originálním tvůrcům tohoto stylu animací se pochopitelně nelíbí, že lidé takto snadno generují snímky v jejich stylu. Hayao Miyazaki ze Studia Ghibli je dlouho odpůrcem AI pro toto nasazení, dle něj je animace generovaná pomocí AI "urážkou samotného života" a nadále říká, že se nikdy nesníží k jejímu použití ve své práci. V animaci totiž oceňuje právě lidský prvek. Celá situace také znovu rozproudila diskuzi ohledně porušování copyrightu (OpenAI používá tento styl bez kompenzace studiu). Je však možné, že velký zájem o AI animace zvýší také zájem o tradiční tvorbu studia.