www.svethardware.cz
>
>
>
>

Optane P4800X už otestován, co nabídne oproti NAND Flash?

Optane P4800X už otestován, co nabídne oproti NAND Flash?
, , aktualita
Dosud jsme měli k dispozici ohledně výkonu Optane DC P4800X pouze to, co nabízel samotný Intel, ovšem nyní už jsou k dispozici výsledky testů serveru Tom's Hardware. Jak si tedy vede nové SSD s nadějnými paměťmi 3D XPoint?
K oblíbeným
reklama
Intel sliboval, že SSD založená na pamětech 3D XPoint dokáží oproti NAND Flash nabídnout jednak mnohem vyšší životnost, které se daný test dotkne jen zlehka, ale také vyšší celkový výkon daný propustností dat a zpožděním při zápisu a čtení. Z testu zveřejněného serverem Tom's Hardware se ale ukázalo, že je to především konzistentní výkon, v čem se Optane liší od jiných SSD.


Ikona Odkaz na databázi375GB Intel DC P4800X1,6TB Intel DC P37001,6TB Intel DC P36082,4TB Micron 9100 Max2,7TB Mangstor MX6300
Výdrž na využitelný GB32,8 TB27,35 TB5,45 TB2,73 TB12,77 TB
Využitelná kapacita375 GB1,6 TB1,6 TB2,4 TB2,7 TB
Celková kapacita448 GB 2 TB2,3 TB4 TB4 TB
Záložní kapacita / %73 GB / 16,3%400 GB / 20%700 GB / 30,4%1600 GB / 40%1300 GB / 32,5%


Je nutno dodat, že Intel testujícímu neposkytl přímo samotný Optane DC P4800X k otestování, ale dal mu k němu vzdálený přístup. Z tohoto pohledu tak nemůžeme posuzovat test tohoto zařízení jako opravdu nezávislý, ale i tak jsou výsledky zajímavé. Co se týče údajů o životnosti, P4800X ze srovnání vychází pochopitelně zdaleka nejlépe, i když P3700 založený na klasických NAND Flash na tom také není špatně. Ovšem my už dávno víme, že tyto údaje mívají pramálo společného s realitou, však jde v podstatě o věštbu toho, jak dlouho nám daný produkt vydrží. Tyto údaje navíc bývají spojeny se zárukou, a tak je v zájmu výrobců vlastnosti svých SSD spíše podhodnocovat. Co ale tabulka neukazuje, je rozdíl v ceně, který je skutečně zásadná. Za 1 GB na DC P4800X totiž zaplatíme kolem 4 dolarů a na DC P3700 pouze 1,7 dolaru.

Pokud namixujeme 70/30 % čtecích a zapisovacích úloh a změříme latence srovnávaných SSD, pak nám vyjde, že paměti 3D XPoint na SSD Optane jsou na tom skutečně řádově lépe než NAND Flash a ani výkonný DC P3700 na ně nestačí. Toto je navíc jen začátek a v dalších testech nám P4800X jen potvrzuje svou naprostou převahu nad ostatními modely.Ukazuje se především to, že paměti 3D XPoint neztrácejí časem výkon, takže jejich maximální IOPS jsou dlouhodobě udržitelná, zatímco pamětem NAND Flash po úvodním sprintu rychle dojde dech a pak se ustálí na cca polovině svého maximálního výkonu. SSD s 3D XPoint tak možná budou vůbec první, která dlouhodobě skutečně nabídnou to, co udávají specifikace. Ostatně právě proto se ve specifikacích SSD s NAND Flash začalo rozlišovat mezi maximálními IOPS a udržitelnými (sustainable) IOPS.

Další testy jen potvrzují, že 3D XPoint jsou jiná liga, ať už jde o Outstanding I/O (jednotlivé I/O příkazy zaslané k vyřízení úložnému zařízení) nebo namixované 4K IOPS (100/0 procent až 0/100 procent čtení a zápisu). Ve všech těchto případech už samozřejmě nelze mluvit o řádově lepším výsledku, ale dvojnásobný výkon také nevypadá vůbec špatně.

Celý test je k dispozici na Tom’s Hardware
reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře