reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Organic EL - plnohodnotná náhrada stávajících LCD displejů?!?

5.10.2001, Petr Klabazňa, článek
Organic EL - plnohodnotná náhrada stávajících LCD displejů?!?
Výsledky prvního snažení v oblasti další generace plochých digitálních monitorů se již dostávají do rukou obchodníků. Zároveň je ale předčasné tipovat, zda se tato novinka na trhu ujme...
Vývoj, a to nejen po technické stránce (poslední dobou jsme zaznamenali také lákavější ceny), se zvláště poslední dobou v oblasti LCD displejů pohnul velmi dopředu. Ale ani tato skutečnost nezabrání rozvoji další generace plochých displejů. O organických elektroluminiscenčních (EL) displejích se již nějaký ten pátek hovoří, nicméně až nyní se první vzorky těchto displejů dostávají do rukou obchodníků.

Předně je nutno říci, že si tyto nové displeje ve skromnosti nikterak nezadají. Tato další technologická generace displejů míří vysoko - jejím cílem je vytlačit stávající LCD a dostat se tak na jejich místo. Kromě (údajně=raději by to chtělo vidět na vlastní oči) podstatně lepších parametrů jasu a barevného vyvážení obrazu mají co nabídnout i po jiné stránce. U LCDček je asi největším handicapem energetická náročnost - displeje musí být podsvíceny (principielně). U nových EL displejů se hovoří o značné úspoře a proto jejich využití bude směřovat především do oblasti mobilních zařízení, proto si, pokud možno ještě tento displej na svém stole na místě klasického monitoru raději nepředstavujte. Dalším důvodem bude také cena - ta je prozatím značná.

A nyní k jednotlivým výrobkům, s čím se již dnes mohou výrobci pochlubit. Sanyo (jeden z leaderů, kteří se podílejí na vývoji této technologie) odhalil prototyp přenosného televizního přijímače s 5.5" organickým EL displejem, který vydrží hrát na baterie celé dvě hodiny. Displej má rozšířený pozorovací úhel, vysoký jas a vysoké rozlišení (bohužel není uvedeno :-o). Rychlá odezva displeje umožní nerušeně sledovat i rychle se měnící videosekvence. A kdy se s takovýmto přístrojem setkáme na trhu? Podle odhadů společnosti to bude v roce 2003.

Dalšími předváděnými produkty jsou 2.2" organický EL displej s 260 000 barvami pro mobilky. Takovýmito displeji budou vybaveny multimediální mobilní telefony třetí generace. Displeje větších rozměrů jsou velmi atraktivní, mezi dalšími prototypy nalezneme 13" SVGA displej s rozlišením 800 x 600 a také 10" s rozlišením 864 x 480 typu WVGA. A co je na nich zajímavé? Oba jsou velmi tenké - 1.4 mm.

Poloviční spotřeba energie
Podle sdělení výrobce přinese použití organického EL displeje uspořit 50 % příkonu oproti konvenčním LCD, které jsou podsvíceny. Tato úspora je dána tím, že organická vrstva v displeji záři sama o sobě bez nutnosti přídavného bateriového podsvícení.

V souvislosti s vývojem pasivních organických EL displejů vzpomeňme ještě firmy Pioneer a taiwanský Ritec. Jejich vývojáři se taktéž podíleli na vylepšení obrazové kvality displejů...


Zdroj CollInfo
reklama