www.svethardware.cz
>
>
>
>

Osmijádrové Phytium D2000 už je v desktopu s grafikou od AMD

Osmijádrové Phytium D2000 už je v desktopu s grafikou od AMD
, , aktualita
Na začátku tohoto roku jsme se dozvěděli, že společnost Phytium se chystá vyrábět procesory určené pro desktopy. Ty přitom budou založeny na architektuře ARM, která se v desktopech zpravidla nenachází. Nyní tu ale máme jeden takový.
K oblíbeným
reklama
Jedná se o produkt společnosti s celým názvem Tianjin Phytium Technology, a sice jde právě o dříve zmíněný procesor D2000 s osmi jádry ARM v8, který se dostal do desktopu společně s grafikou AMD Radeon RX 550 (formát MXM 3.0a v PCIe x8), jejž nabízí v předprodeji i německý obchod DragonBox. Cena byla stanovena na 570 eur s daní, za něž dostaneme také 512GB NVMe SSD a 16 GB operační paměti. 
 
 
Provedení je vcelku jednoduché a celý produkt připomíná spíše industriální PC, přičemž hrany počítače se také zrovna neježí porty. Máme tu ale vše nezbytné, a to celkem šest USB (jeden 3.0), dva audio konektory, HDMI 2.0b 4k/60Hz a RJ-45 pro 1Gb/s Ethernet. Celkové rozměry jsou 225 x 187 x 47 mm. 
 
 
Je ale jasné, že systém Windows na tomto počítači nativně nerozchodíme. Na výběr máme ale různé linuxové distribuce a přímo doporučen je Ubuntu Kylin (čínská verze Ubuntu), ale bez problémů by měl fungovat třeba i Debian nebo OpenSUSE a aplikace pro procesory x86 bude možné zprovoznit pomocí emulátoru Box86/Box64.
 
Zdrojem problémů by se přitom mohl stát ethernetový kontroler Qualcomm AR 8035 Gigabit Ethernet, který se nachází na desce a prý nefunguje dobře v některých linuxových distribucích, a proto bude společně s počítačem dodáván ještě ethernetový adaptér pro USB. Pokud bude o tento produkt dostatečně velký zájem a sejde se dost předobjednávek ještě před 10. prosincem, dočkají se zákazníci ještě tento rok. A pokud ne, peníze budou vráceny zpět. 
 
Co se týče procesoru Phytium D2000, jedná se o osmijádrový model odvozený od loňského procesoru FeiTeng-2000/4. Vyráběn je 14nm procesem, obsahuje 8 MB L2 cache, 4 MB L3 cache, 34 linek PCIe 3.0 a podporuje paměti DDR4-3200, ale ze specifikací se nedozvíme, jaké byly použity v tomto případě. Výrobce také měl v plánu taktovat procesor D2000 na 2,3 až 2,6 GHz s TDP 25 W, ovšem opět, jaká je realita v tomto PC, to není jasné. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů