Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Osmijádrové Sandy Bridge-E na cestě

18.11.2011, Jan Vítek, aktualita
Osmijádrové Sandy Bridge-E na cestě
Společnost Intel právě tento týden představila nové procesory Sandy Bridge-E, které jsme si vyzkoušeli také v porovnání s konkurencí od AMD, která se neukázala být příliš úspěšnou. A z hlediska výkonu to bude na začátku příštího roku pro...
Společnost Intel právě tento týden představila nové procesory Sandy Bridge-E, které jsme si vyzkoušeli také v porovnání s konkurencí od AMD, která se neukázala být příliš úspěšnou. A z hlediska výkonu to bude na začátku příštího roku pro AMD nejspíše ještě horší, neboť se na trh chystají nové Sandy Bridge-E, které již nebudou mít maximálně šest jader, ale rovnou osm. Už procesory Core i7-3960X a i7-3930K je prý obsahují, ale u nich jsou vypnutá.

Výroba nových osmijádrových procesorů by tedy měla být pro Intel již celkem snadná. Stačí u vybraných procesorů zapnout zbývající jádra a je hotovo. Ovšem straší tu další problém, a sice virtualizační technologie Intel VT-d, jež nepracuje bezchybně a také se čeká na certifikaci pro PCI Express 3.0. Je ale možné, že nové procesory již nebudou v podobě steppingu C1 a Intel vydá nový, který již bude mít vše vyřešeno.

Dle VR-Zone skutečně přijdou již se steppingem C2, a to společně s procesory Xeon E5. U osmijádrových Xeonů však můžeme očekávat spotřebu i kolem 150 W, což vyvolává vzpomínky na procesory Prescott, které byly také velmi nenažrané. Ovšem u osmijádrového serverového procesoru s 20 MB L3 cache je to už lépe pochopitelné.

Později se pak dočkáme i procesorů Ivy Bridge-E, což budou jednoduše Sandy Bridge-E vyráběné pomocí 22nm procesu a již dříve představených tri-gate (aka 3D) tranzistorů.To ale s sebou má přinést další dvě jádra navíc a zvýšení L3 cache na 25 MB.

Zdroje: techPowerUp!, VR-Zone