Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Osram vypne platformu chytrého osvětlení Lightify

12.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Osram vypne platformu chytrého osvětlení Lightify
Společnost Osram oznámila, že ukončí provoz serverů svého systému Lightify, který používají chytré žárovky a osvětlení. Zákazníci naštěstí mají možnost přejít na jinou podporovanou platformu.
Pokud doma používáte chytré osvětlení s logem Osram, měli byste zpozornět. Společnost totiž oznámila, že v budoucnu ukončí provoz svých cloudových serverů pro platformu Lightify, takže přijde o možnost připojení k internetu. Tím vlastně ztratí i většinu svých chytrých funkcí. Nestane se tak ovšem ze dne na den, ale až 31. srpna 2021, tedy za přibližně 18 měsíců. K tomu kroku se ovšem společnost připravuje už delší dobu, neboť k ukončení prodeje brány pro platformu Lightify došlo již začátkem roku 2019.
 
 

Žárovky budou fungovat i nadále

 
Znamená to, že Osram zcela vzdal svou působnost na perspektivním trhu s chytrým osvětlením? Patrně nikoliv, jen nejspíš bude zákazníkům doporučovat jinou platformu. Nutno dodat, že Lightify si mezi uživateli nikdy nezískala výraznou oblibu. A na konkurenci ztrácí také nabídkou funkcí, neboť postrádá třeba možnost propojení s chytrými asistenty jako Google Assistant a Amazon Alexa. Navíc se v roce 2016 společnost rozdělila – původní Osram si ponechal platformu Lightify a nově vzniklý Ledvance převzal výrobu domácího osvětlení včetně řady Smart+, i když některé produkty se stále prodávají s logem Osram.
 
 
Uživatelé platformy Lightify tedy nemusí své chytré žárovky házet do koše. Díky kompatibilitě se standardem ZigBee lze osvětlení připojit k jiné platformě pro chytrou domácnost, která nevyžaduje gateway a nabízí více funkcí včetně hlasového ovládání nebo propojení s jinými spotřebiči. Samotná platforma Lightify přijde na konci srpna příštího roku o všechny online funkce, nadále tedy bude možné žárovky ovládat alespoň lokálně. Uživatelé jsou o změně informováni na webových stránkách výrobce a prostřednictvím newsletteru, který byl odeslán tento týden. V blízké době se objeví také upozornění v aplikaci Lightify.
 
Osram tuto změnu oznámil pouze pár dnů poté, co Philips informoval o ukončení podpory první generace přemostění Hue Bridge. Jedná se o další důkaz, že podpora zařízení pro chytrou domácnost může být do budoucna problém. Zatímco běžnou žárovku vyměníme, až když přestane fungovat, v případě chytrých žárovek jsme odkázání na libovůli výrobců. Pokud totiž ukončí podporu nějaké své platformy nebo produktu již po pár letech, může to pro zákazníky znamenat zbytečné starosti a další finanční investice.