www.svethardware.cz
>
>
>

Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu

Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
, , aktualita
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
K oblíbeným
reklama
Observatoř Arecibo v Portoriku to už má za sebou. Reflektor o průměru 305 metrů byl po několika nehodách natolik vážně poškozen, že už nemá smysl jej opravovat. Vše začalo v srpnu, kdy se uvolnilo jedno z pomocných lan držících 900tunovou anténu nad reflektorem a ten poškodilo. O čtvrt roku později, 6. listopadu, prasklo jedno z hlavních lan, které díru ještě zvětšilo. Následkem toho sešlo z původně plánované opravy a rozhodlo se o demolici. Oprava by byla totiž příliš nebezpečná. Demolice se ale nakonec provedla sama.
 
 
1. prosince ráno totiž praskla i další lana. Záběry z nehody jde vidět na dvou video záznamech. Jeden z nich ukazuje anténu Areciba z dálky a její pád z výšky směrem dolů. Druhý záběr je detailnější a ukazuje videozáznam monitorování kondice lan, která se roztrhla zrovna v okamžiku, kdy kolem prolétal dron a zkoumal jejich stav. Vidíme popraskání a roztržení několika lan, což způsobil pád antény. Dron pak zamířil pohledem směrem k reflektoru, bohužel přesně v okamžiku dopadu se na chvilku podíval směrem vzhůru a zpět, a tak dopad vidíme jen v náznaku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
Intel se chystá vypustit na trh opět 14nm desktopové procesory, které budou mít ovšem na jednu stranu modernější architekturu, ale na druhou stranu mohou nabídnout maximálně jen 8 jader oproti Comet Lake-S. Jaké budou ceny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA GeForce RTX 3060 bude dle informací serveru Cowcotland připravena pouze od AIB partnerů, a na trh se tak nechystá verze Founders Edition, ačkoliv by se to mohlo zdát z doprovodných materiálů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5. WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5.
Kontroverzní změna podmínek sdílení dat z WhatsAppu na Facebook rozčílila spoustu lidí. Komunikátor nyní vysvětluje, jak se vlastně všechny věci mají. Změnu navíc odkládá z 8. února až na 15. května.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NVIDIA snižuje nároky pro udělení certifikace G-Sync Ultimate NVIDIA snižuje nároky pro udělení certifikace G-Sync Ultimate
Aktualizováno: NVIDIA už v podstatě prohrála souboj s AMD a volným standardem Adaptive-Sync, což sama přiznala tím, že jej sama adoptovala coby G-Sync Compatible. Stále tu však zůstává pravý G-Sync Ultimate, na nějž se ovšem nyní snižují nároky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře