www.svethardware.cz
>
>
>
>

Paměťmi QLC NAND Flash to nekončí, chystají se PLC

Paměťmi QLC NAND Flash to nekončí, chystají se PLC
, , aktualita
Paměti NAND Flash se dnes liší mnoha způsoby a mezi nimi je jeden z nejsledovanějších ten, kolik bitů se ukládá do jedné jejich buňky. Z výchozího stavu jednoho bitu na buňku jsme se přitom dostali až ke čtyřem, ale tím to nekončí. 
K oblíbeným
reklama
Nejdříve tak přišly prosté paměti dnes označované jako SLC - Single-Level Cell, v jejichž buňkách stačilo rozpoznávat jen dvě úrovně elektronového náboje, čili 0 a 1, což je ve výsledku jeden bit. Později nastoupily MLC - Multi-Level Cell, i když dnes bychom už měli možná mluvit o DLC - Dual-Level Cell, ale budeme ctít původní označení. Ty zdvojnásobily kapacitu buněk, ovšem také stavů, které je třeba rozpoznávat, neboť jde o celkem čtyři kombinace nul a jedniček (00, 01, 10, 11).
 
 
Paměti TLC se třemi bity na buňku (+50 % kapacity) už musí rozeznávat osm úrovní náboje (23) a QLC se čtyřmi bity (+ 33 % kapacity) rovnou 16 úrovní (24). S každým dalším bitem v buňce se tak počet stavů vždy zdvojnásobí, ovšem výhoda v kapacitě navíc je stále méně podstatná, ovšem i tak bychom se měli dočkat přinejmenším ještě pamětí PLC s pěti bity na buňku, které tak musí rozpoznat rovnou 32 úrovní náboje. 
 
 
Dnes je přitom nejběžnější SSD takové, které je vybaveno paměťmi TLC a už v takovém případě je rychlost zápisu tak nízká, že se musí používat velikostně omezená SLC cache, čili stejné buňky stejných čipů NAND Flash, jen pracující v režimu SLC. Nové QLC paměti jsou stále ještě v minoritě a my už pomalu můžeme vyhlížet PLC (Penta-Level Cell) paměti, které vyvíjí Toshiba společně s Western Digital.
 
Na světě již jsou fungující prototypy a je třeba se ptát, jak na tom budou se spolehlivostí či výdrží a rychlostí zápisu. Právě toto jsou vlastnosti, které se s navyšováním počtu bitů v buňkách prokazatelně zhoršují a už paměti QLC přitom vypadaly v tomto ohledu nevábně. 
 
Můžeme ale říci, že někde by to mělo skončit, neboť nárůst úrovní nábojů nutných rozpoznat mezi sebou roste s mocninami dvojky a naopak nárůst kapacity se snižuje. Už PLC by tak mohly znamenat konečnou stanici. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou
Center for Energy Storage Research v Korea Institute of Science and Technology (KIST) je jedním z mnoha týmů, které se snaží vyvíjet lepší akumulátory. Vyvinuli baterie s křemíkovou anodou, která slibuje větší kapacitu i rychlejší nabíjení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
THQ Nordic přepracuje původní Gothic THQ Nordic přepracuje původní Gothic
Na konci předchozího roku studio THQ Nordic přineslo překvapivé demo přepracovaného původního dílu hry Gothic. Vývojáři tímto způsobem sondovali, zda by o případný remake byl mezi hráči dostatečný zájem. Byl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář