Parazitický robotický systém naviguje želvy

Parazitický robotický systém naviguje želvy
, , aktualita
Roboti postavení podle zvířecího vzoru nejsou ve světě robotiky ničím neobvyklým. Tým jihokorejských vědců se rozhodl postavit systém, který se nebude pohybovat sám, ale bude ovládat živé zvíře pomocí odměn v podobě pamlsků.
K oblíbeným
reklama
Robotické systémy mohou někdy sloužit i k poměrně zvláštním účelům. Vědci se často při vytváření svých robotických strojů inspirují v říši zvířat. Výjimkou tedy nejsou různí roboti napodobující čtyřnožce od psů až po gepardy. Pokročilými roboty je známá společnost Boston Dynamics. Vědecký tým z univerzity KAIST v Jižní Koreji sází ale rovnou na propojení robotického přístroje a živého zvířete.

Parazitický robotický systém, jak svůj projekt vědci nazvali, má napodobovat vztah mezi parazitem a jeho hostitelem, který můžeme vidět v přírodě. V tomto případě je ale parazitem robot. Tým vedený profesorem Phil-Seung Leem sestrojil robota, který má představovat parazita, který svému hostiteli neubližuje.

Na krunýři želvy, kterou vědci vybrali do úlohy hostitelského organismu, je připevněné robotické zařízení, jež se svým hostitelem komunikuje. Algoritmy tak mohou navádět želvu požadovaným směrem.


V říši zvířat existují paraziti, kteří dokážou svého hostitele ovládat. Vědci se tedy inspirovali a vytvořili podobný systém. Jedním z problémů robotů je jejich omezení v pohybu, vědci chtěli najít řešení v podobě spojení robota a zvířete. Toto spojení také představuje velkou úsporu energie na provoz robota, protože pohyb za něj zajišťuje živočich. Je však zřejmé, že na nebezpečné akce v extrémních podmínkách zvíře ovládané robotickým parazitem stačit nebude. Odolná robotická zařízení ne vždy nahradí spojení robotického systému a zvířete, které má také svá omezení.

A na jakém principu celý systém želvu ovládá? Nejedná se o žádné nabourání do nervového systému, robot jednoduše ovládá zvíře pomocí pamlsků. Na rámu, který z robota vystupuje, se nachází LED diody, které ukazují želvě požadovaný směr. Když zvíře světlo následuje, dostane odměnu v podobě jídla. Postupně se tak učí pohybům na světelný povel.

Tímto procesem učení a následnému pohybovaní se na povel si prošlo už několik želv, které podle světel za zhruba pět týdnů plavaly k určenému cíli. Vědci přemýšlí i nad tím, že podobným způsobem by mohli být využívaní třeba i ptáci, takže by vznikly zvířecí drony. Jestli však projekt bude pokračovat až ke své realizaci, zůstává zatím především etickou otázkou.

Zdroj: phys.org

reklama
Nejnovější články
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Včera, aktualita, Jan Vítek