www.svethardware.cz
>
>
>
>

Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši

Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
, , aktualita
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
K oblíbeným
reklama
Parker Solar Probe obíhá kolem Slunce na vysoce eliptické dráze, která sahá či překračuje až dráhu Venuše a na straně perihelia (přísluní) bude postupně "utahována" tak, aby se sonda postupně při svých průletech odvažovala blíž a blíž k samotnému Slunci. V takovém případě se už pohybuje ve sluneční koróně, k čemuž je také vybavena tlustým uhlíkovým štítem. 
 
 
Nyní se ale můžeme podívat právě na záběr z průletu Parker kolem Venuše, což se sice událo už loni 11. července, ale NASA tuto fotografii zveřejnila až nyní. Pořídil ji přístroj Wide-field Imager for Parker Solar Probe (WISPR), přičemž jde o noční stranu planety ze vzdálenosti 7.693 mílí (12.381 km). NASA skutečně zveřejnila až takto přesný údaj, ale neuvedla k tomu nic bližšího. Máme tu ale něco jiného, a to obrovskou tmavou skvrnu v oblasti rovníku, slabou záři u okrajů planet a také různě orientované čáry prostupující celý snímek. O co jde? 
 
 
Pokud jde o onu skvrnu, díváme se na oblast Aphrodite Terra, čili na největší hornatou krajinu, kterou lze na Venuši nalézt. Ukazuje se v temnějším odstínu proto, že je asi o 30 °C chladnější než okolní oblasti. WISPR přitom sleduje své okolí ve viditelném spektru, takže jak je možné, že byl schopen prohlédnout skrz mraky až k jejímu povrchu? Dle astrofyzika Briana Wooda z týmu WISPR je toto zařízení nejspíše schopno částečně fotit i v blízce infračerveném spektru, ale přesto tento snímek byl pro NASA velké překvapení a obsluha daného zařízení byla kvůli tomu poslána do laboratoře, aby v ní ověřila jeho dosud netušené možnosti, které by mohly být ještě užitečné. 
 
Pokud jde o slabou zář viditelnou kolem okrajů planety, ta by měla být tvořena atomy kyslíku vysoko v atmosféře, které se právě na noční části planety rekombinují v molekuly. Nakonec tu máme ony čáry zasahující celou plochu snímku, které jsou v případě snímků z WISPRu typicky tvořeny nabitými částicemi a také částečkami kosmického prachu osvětlovaného Sluncem, které mohou narážet do samotné sondy a vystřelovat z ní další částečky materiálu, čili ji na její cestě v podstatě neustále "okusují". Množství těchto čar se přitom mění v závislosti na rychlosti sondy a na její poloze na oběžné dráze. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Newegg začal přijímat "mememěnu" Dogecoin Newegg začal přijímat "mememěnu" Dogecoin
Internetový mem Doge se objevil už v roce 2013 a stejně jako jiné memy začal žít svým vlastním životem, ovšem to v tomto případě vyústilo ve velice populární altcoin zvaný Dogecoin. A právě ten nyní začal přijímat obchod Newegg. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínští výrobci začali vyrábět SSD pro kryptoměnu Chia, popularita roste Čínští výrobci začali vyrábět SSD pro kryptoměnu Chia, popularita roste
Pro start nové kryptoměny, která není primárně založena na výkonu hardwaru, ale na kapacitě úložného místa, je aktuálně zřejmě velice vhodná doba. Kryptoměny jsou stále na vzestupu a úložných zařízení je na trhu dost. Tedy zatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NVIDIA GANverse3D dokáže z 2D snímků vytvořit 3D objekty NVIDIA GANverse3D dokáže z 2D snímků vytvořit 3D objekty
Výzkumníci NVIDIE zabývající se vývojem systémů umělé inteligence připravili nástroj GANverse3D, rozšíření pro NVIDIA Omniverse. Ten dokáže z prostých 2D fotografií vytvořit odpovídající 3D model. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala