www.svethardware.cz
>
>
>

Passage to Mars: dokument o přežití na Marsu

Passage to Mars: dokument o přežití na Marsu
, , aktualita
Elon Musk se nedávno rozpovídal o svých plánech na průzkum a osídlení Marsu, které jsou skutečně velkolepé. Nový dokument Passage to Mars mapující expedici šesti vědců na nehostinném Ostrovu Devon ukazuje, s čím se budou potýkat.
K oblíbeným
reklama
Elon Musk představil své plány na kolonizaci Marsu na konci září a vzbudil velké pozdvižení, neboť tyto plány jsou tak velkolepé a ambiciózní, že k nim musíme chtě nechtě přistupovat velice kriticky. Však Musk plánuje, že náklady na vyslání jednoho člověka na Mars mají klesnout i na pouhých sto tisíc dolarů. Však samotná NASA, která nyní musí využívat služeb ruských raket, bude v příštím roce platit 70 milionů dolarů za vyslání jednoho člověka k ISS, což je v porovnání s Marsem asi jako výlet do centra města oproti expedici na Borneo.

Nicméně Musk chce vyslat první misi na Mars již v roce 2018, přičemž ta bude zatím bez lidí, ale již o čtyři roky později mají letět první odvážlivci. Do 40 až 100 let má cena klesnout na malinký zlomek, což umožní vytvořit na Marsu víceméně soběstačnou kolonii i jednoho milionu lidí. A právě sem vstupuje nový dokument Passage to Mars, který se shodou okolností nyní objevil a snaží se odpovědět na mnohé otázky, které dostal i Musk: Jak lidí přežijí? Jak se vypořádají s radiací? Jak se budou na planětě pohybovat? Jak se bude využívat všemožný odpad? NASA na zodpovězení těchto otázek pracuje již dlouhá léta a využila k tomu i jedno z nejnehostinnějších míst na Zemi, Ostrov Devon. Trošku si jej přibližme.

Devon leží mezi pevninou Kanady a Islandem jako součást ostrovů královny Alžběty a je to největší neobydlený ostrov světa (55 tis. km2). Teploty se na něm pohybují mezi -50 a 10 °C, přičemž nad nulu se dostanou jen na cca 50 dní v roce. Ostrov je znám také díky svému impaktnímu kráteru Haughton s průměrem 23 km, který vytvořil před 39 miliony lety asi 2km meteorit. Právě tento kráter tvoří velice složité prostředí, které chladné, kamenité, suché a velice izolované, čili je to ideální prostředí pro nácvik přežití na Marsu i na testování rozličné výbavy. V roce 2009 se šest vědců vydalo na cestu s využitím modifikovaného Humvee (HMP Okarian), které posloužilo coby tlakovaný rover. Cílem byla výzkumná stanice Haughton

Právě to popisuje nový dokument Passage to Mars, kde se ukazuje, na jaké problémy mohou budoucí kolonisté na Marsu narazit. Pochopitelně jsou tu dva hlavní rozdíly mezi Devonem a Marsem, které z nich činí nesrovnatelná prostředí, a sice dýchatelná atmosféra a ochrana před kosmickým zářením, takže i Devon díky tomu působí proti Marsu jako přívětivá destinace.


Tento dokument se představil v pátek, ale zatím jen v USA, takže doufejme, že si jej později budeme moci sehnat i zde. Prozatím tu máme jen malou třiminutovou ukázku.

Zdroj: Discover

reklama
Nejnovější články
Ingenuity se poprvé proletěla na Marsu Ingenuity se poprvé proletěla na Marsu
Létající vrtulový dron označovaný také za malou helikoptérku, zkrátka Ingenuity, provedl svůj první let na Marsu. Jak bylo plánováno, vznesl se do vzduchu v krátkém testu, který předchází složitějším letům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Edward Snowden už také prodává NFT, vydražil ho za 2224 ETH Edward Snowden už také prodává NFT, vydražil ho za 2224 ETH
Blockchain je stále využívanější technologií a zdaleka nejde jen o kryptoměny. Poslední dobou se hodně mluví o NFT, prodeji digitálních děl zapisovaném právě do blockchainu. Nyní se přidává i Edward Snowden.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Van Gogh se Zen 2 a RDNA 2: kde se uplatní? AMD Van Gogh se Zen 2 a RDNA 2: kde se uplatní?
Dobře víme, že čipy AMD Van Gogh budou vůbec první APU, která nabídnou integrovanou grafiku generace RDNA 2. Měly by přitom nastoupit na trh někdy v tomto roce, ale co budou představovat a kde se uplatní?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Starší konzole PlayStation mohou spět k neodvratnému konci Starší konzole PlayStation mohou spět k neodvratnému konci
Majitelé konzolí PlayStation se mohou dle serveru Ars Technica připravit na to, že starší modely mohou jednoho dne přestat fungovat, aniž by s nimi bylo cokoliv nepořádku. Jde tu o výměnu baterie a ověření času na serverech Sony. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: výrobci čipů letos vydělají rekordních 94,6 mld. USD TrendForce: výrobci čipů letos vydělají rekordních 94,6 mld. USD
I bez čísel společnosti TrendForce je zřejmé, že výroba počítačových čipů bude letos trhat rekordy. Můžeme se podívat ale na konkrétní údaje, které nám předkládá tato tchaj-wanská firma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek