www.svethardware.cz
>
>
>

Passage to Mars: dokument o přežití na Marsu

Passage to Mars: dokument o přežití na Marsu
, , aktualita
Elon Musk se nedávno rozpovídal o svých plánech na průzkum a osídlení Marsu, které jsou skutečně velkolepé. Nový dokument Passage to Mars mapující expedici šesti vědců na nehostinném Ostrovu Devon ukazuje, s čím se budou potýkat.
K oblíbeným
reklama
Elon Musk představil své plány na kolonizaci Marsu na konci září a vzbudil velké pozdvižení, neboť tyto plány jsou tak velkolepé a ambiciózní, že k nim musíme chtě nechtě přistupovat velice kriticky. Však Musk plánuje, že náklady na vyslání jednoho člověka na Mars mají klesnout i na pouhých sto tisíc dolarů. Však samotná NASA, která nyní musí využívat služeb ruských raket, bude v příštím roce platit 70 milionů dolarů za vyslání jednoho člověka k ISS, což je v porovnání s Marsem asi jako výlet do centra města oproti expedici na Borneo.

Nicméně Musk chce vyslat první misi na Mars již v roce 2018, přičemž ta bude zatím bez lidí, ale již o čtyři roky později mají letět první odvážlivci. Do 40 až 100 let má cena klesnout na malinký zlomek, což umožní vytvořit na Marsu víceméně soběstačnou kolonii i jednoho milionu lidí. A právě sem vstupuje nový dokument Passage to Mars, který se shodou okolností nyní objevil a snaží se odpovědět na mnohé otázky, které dostal i Musk: Jak lidí přežijí? Jak se vypořádají s radiací? Jak se budou na planětě pohybovat? Jak se bude využívat všemožný odpad? NASA na zodpovězení těchto otázek pracuje již dlouhá léta a využila k tomu i jedno z nejnehostinnějších míst na Zemi, Ostrov Devon. Trošku si jej přibližme.

Devon leží mezi pevninou Kanady a Islandem jako součást ostrovů královny Alžběty a je to největší neobydlený ostrov světa (55 tis. km2). Teploty se na něm pohybují mezi -50 a 10 °C, přičemž nad nulu se dostanou jen na cca 50 dní v roce. Ostrov je znám také díky svému impaktnímu kráteru Haughton s průměrem 23 km, který vytvořil před 39 miliony lety asi 2km meteorit. Právě tento kráter tvoří velice složité prostředí, které chladné, kamenité, suché a velice izolované, čili je to ideální prostředí pro nácvik přežití na Marsu i na testování rozličné výbavy. V roce 2009 se šest vědců vydalo na cestu s využitím modifikovaného Humvee (HMP Okarian), které posloužilo coby tlakovaný rover. Cílem byla výzkumná stanice Haughton

Právě to popisuje nový dokument Passage to Mars, kde se ukazuje, na jaké problémy mohou budoucí kolonisté na Marsu narazit. Pochopitelně jsou tu dva hlavní rozdíly mezi Devonem a Marsem, které z nich činí nesrovnatelná prostředí, a sice dýchatelná atmosféra a ochrana před kosmickým zářením, takže i Devon díky tomu působí proti Marsu jako přívětivá destinace.


Tento dokument se představil v pátek, ale zatím jen v USA, takže doufejme, že si jej později budeme moci sehnat i zde. Prozatím tu máme jen malou třiminutovou ukázku.

Zdroj: Discover

reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek