reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Pavel Matějka
Ještě jste zapomněl na ty rozvody. Protože bezdrátově to určitě nepůjde ­(to by samozřejmě bylo výhodnější napájet přímo motory místo akumulátorů­).
Odpovědět0  1
No teď ještě síť nabíjecích 11MW stanic, dostatek levné a čisté elektřiny ­(tedy pár desítek jaderek a pár desítek tisíc km rozvodů­) a elektromobilita v ČR může konečně začít.

A zaplatí to kdo ­- sebereme zase důchodcům jako pro Ukrajinu?
Odpovědět1  3
Co funguje s CDNA, s RDNA nestačí. Zatímco si v matematickém akcelerátoru jede každý procesor svůj výpočet, v grafickém musí spolupracovat na jednom obraze.
Odpovědět4  0
1­) AMD se zatím nepodařilo bezešvě propojit více čipletů do jedné grafické karty. Mělo to sice být v Radeonech 8000, ale vývoj se přesunul o generaci dál. Nvidii se to ostatně nepodařilo také, ale té je to jedno, když nebude mít prodejné herní karty, vyrobí a prodá akcelerátory a je to. Vydělá tak víc. ­(Obě firmy vyrábějí čipletové výpočetní akcelerátory, ale grafiky zatím nedokážou­).

2­) AMD dobře ví, že nejvíc peněz jí nepřinesou špičkové herní superkarty, ale co nejlevnější mainstream. A o ten se v této generaci snaží. Na rozdíl od Nvidie nevěří tomu, že boom na trhu s akcelerátory by mohl vydržet věčně, a chce si udržet co nejvíce zákazníků na grafiky do budoucna. Ono totiž pořád nejvíc lidí hraje na 1080p a 1440p. Kromě toho AMD vyrábí jak procesory, tak grafiky a tyto dvě komodity si navzájem podporují prodeje. Nvidia nic takového nemá a Intel se o to trošičku snaží, tedy ne moc úspěšně a nevíme, jestli bude pokračovat.
Odpovědět9  0
AMD se zjevně necítí procesory ARM ohroženo a s jejich vývojem nikterak nespěchá. Bere je jako doplňkový sortiment.

Zajímalo by mě, jak jsou na tom s RISC­-V.
Odpovědět0  0
Dalo se čekat, že se 5G časem dostane i do levných mobilů, ačkoli to jejich uživatelé vlastně nepotřebují. Pro mě je například hranicí ceny pět tisíc korun českých ­- a to je cena, při které si mohu vybrat buď AMOLED bez 5G nebo IPS + 5G. No, hádejte, co si vyberu...
Odpovědět0  0
Ono to vypadá, že je to osmijádrový procesor, přičemž na čtyřech jádrech jede hypethreading. Takže osm jader, dvanáct vláken.
Uvidíme.
Odpovědět0  0
Pozor, vy jste si tu elektřinu nezakoupil, vy jste si ji jen objednal a zaplatil zálohu. Třeba nebude vůbec dodána.

A ještě něco: Co je komu do toho, co dělám se svým legálně zakoupeným automobilem ­(třeba na silnici­)?
Odpovědět4  3
Nezbývá dost proudu pro elektromobily? Jen klid, na to dojedou všude, jsou už místa, kde mají výpadky elektřiny kvůli jejich dobíjení ­- lepší to nejspíš nebude. Pokud vím, tak napjatá situace je na západě USA, místy v Číně a taky v Nizozemí.
Odpovědět5  3
Lithium Iron Phosphate a ano, LiFePO4 na katodě.
Odpovědět1  0
Budou vyráběny procesem Intel 18A v TSMC? Vždyť Intel nemá plně funkční ­(s dobrou výtěžností­) ani 7nm Intel 4.
Odpovědět2  0
Plány Intelu jsou vždycky zajímavé. Ještě zajímavější by bylo, kdyby je někdy splnil.
Odpovědět3  0
Když ono to ani s tou spotřebou při vyšších výkonech není až tak růžové. Apple M3 prý topí jako by bylo od Intelu.
Odpovědět3  0
Chybí mi tady jeden údaj ­- s jakými ­"x86­" ­(ve skutečnosti amd64­) procesory to srovnání je? S dva roky starými Xeony nebo s posledními Epycy? Protože mezi nimi je už snad řádový rozdíl.
Odpovědět3  0
Tak to číslo asi tak odpovídá v praxi využívaným nájezdům aut se spalovacími motory. Protože elektrický pohon je mechanicky mnohem jednodušší, není důvod, proč by se toto číslo nemělo zdvojnásobit. Tedy kromě výrobků, kterým začne hnít karosérie hned první rok používání.
Odpovědět1  0
Pes je nejspíš zakopaný v tom, že je to startup. Což v takovýchto případech velice často znamená rychlé vybrání peněz a pak jejich zmizení.
Odpovědět7  0
No, možná potom, co jim zemědělci pohnojili Brusel, začíná některým docházet, že to se zelenou politikou poněkud přepískli.
Ale klid, oni se zase vzpamatují a zakážou spalovací motory od 2025, a to nejen vyrábět, ale i používat...
Odpovědět1  1
Dodneška si FarCry 1 ­(taky Crysis 1­) rád zahraju, stejně jako Age of Empires 2.
Odpovědět0  0
Jen aby ta Čína náhodou nebyla svobodnější, než celý Západ ­- na kterém si člověk musí už dávat pozor na hubu i před vlastní rodinou.
Odpovědět2  4
Odbyt mají dávno zajištěný, nebojte se. Pořád je to tak, že AMD nemůže výrobu Intelu nahradit, nemá na to zajištěné kapacity, zatímco Intel má dlouhodobé smlouvy s výrobci počítačů a noťasů, samozřejmě sem tam podepřené něčím ne právě podle zákona, ale funguje mu to.
Odpovědět1  0
HT od Intelu má přínos k vícevláknovému výkonu ~18 %, SMT v podání AMD má přínos ~27 %, ale za cenu většího zvýšení spotřeby ­(což ale u AMD není problém­).
Můžeme se těšit na jádra Zen 5, která budou mít více aritmetickologických jednotek, takže přínos SMT by měl jít nahoru.
Odpovědět2  0
Procesem 20A toho Intel zřejmě moc nevyrobí. Prostě to bude dělat TSMC.
Odpovědět2  0
Předpokládám, že 9 W Intelu je skutečných 25, ve špičkách 60 W.
Odpovědět2  3
Huang patří k šéfům největších firem, smetánce světa. No a podle názoru mnohých nejde těmhle lidem o nic jiného, než mít z lidstva tupou masu, které se dá prodat cokoliv, od plastových podvlékaček po ­"vhodné­" politiky.
Odpovědět5  2
Netušil jsem, že BenQ ještě existuje. Kdysi hodně dávno jsem od nich měl svůj první router, ještě stovkový. Ale pak BenQ zmizel z českých nabídek.
Odpovědět0  1
A k tomu doplnit nějaký vznešený název technologie, použité třeba ke sledování produktivity nebo pro úklid odpočinkových prostor.
Odpovědět5  1
Blbé je, že když to spadne, zhorší se i výhřevnost topení... :­-)
Odpovědět2  0
Nevěřím.

Takhle zjebat vývoj hloupého konektoru, na to musí být fakt machři. Pro přenos větších proudů potřebujete větší styčné plochy, tohle má v podstatě jen bodový dotyk. To prostě nemůže dělat dobrotu. Nemluvě o tom, že i konektory s dobrým dotykem korodují a zvyšuje se jim přechodový odpor.
Konektory jsou technika, stará cca 130 let. Konstruktéři by je už měli zvládat.
Odpovědět7  0
Gigabyte v prosinci ­(decembri­).
Odpovědět1  0
Přesně. A nepodařilo se jim to udělat, jak původně chtěli, z jednoho, dvou nebo tří čipletů ­- dokážou je propojit pro akceleraci výpočtů, ale to pro akceleraci 3D grafiky nefunguje. Takže se rozhodli udělat monolity a tým, který maká na tom propojování, dali už na RDNA 5. Doufají, že tam se jim to povede. Dokonce tyhle monolity ani nebudou mít čiplety s cache jako RDNA 3 ­- nejsou kapacity na pouzdření. Takže monolity doslova.
Odpovědět0  0
Nemusí krást ­- licenci na Enterprise LTS si může například koupit v přeprodeji.

Jedenáctky, ať jsou sebemodernější, jsou v praxi téměř nepoužitelné. Stačí tak někomu na kancelářskou práci nebo lezení po netu. Kdo je chce opravdu využít, musí nějak změnit to debilní prostředí ze zrušených Windows 10X, původně programované pro tablety. Se Start11 to jde, ale jaksi jsem v těch moderních jedenáctkách nenašel žádnou důležitou schopnost, kterou desítky nemají.
Odpovědět0  0
A když máme slabá jádra, přepočteme to na vlákna a hned to vypadá líp...
Odpovědět3  1
Kdo umí, může mít desítky s podporou do 2038.
Odpovědět0  0
Jen asi 500.

Ono dělat pro firmu, které USA vyhrožují, že ji preventivně rozbombardují, kdyby Čína chtěl zabrat Tchajwan, asi taky není zrovna bůhvíco.
Odpovědět1  0
V jádru Zen 5 má být 6 ALU ­- 4 int + 2 fp ­- kdoví, možná se dočkáme konfigurace 16 jader ­/ 48 vláken.
Odpovědět0  1
Přínos HT u Intelu je­/byl podstatně menší, než SMT u Ryzenů. Rozhodně řádově menší než přínos E­-cores. Takže to dává smysl, Zjednoduší to P­-cores ­- a možná je to trochu zrychlí. Uvidíme.

Zrušení AVX­-512 je horší.

AMD jde jinou cestou ­- jádra Zen 5 budou mít více aritmeticko­-logických jednotek.
Odpovědět1  0
Ano, Nvidia poukazuje na to, že její akcelerátor má vyšší výkon při použití její programové knihovny. O tom, že se softwarem od AMD má zase vyšší výkon akcelerátor od AMD nemluví.
Odpovědět2  0
Ono se to těžko srovnává, Nvidia má větší výkon v nižších přesnostech, AMD ve vyšších a k tomu má víc paměti. Kdyby si zákazníci mohli vybrat, asi by kupovali podle účelu. Teď jsou ale v situaci, kdy musejí brát to, co je. Není důvod, aby obě firmy neprodaly všechno, co vyrobí, i když AMD třeba bude trochu zdražovat.
Odpovědět4  0
Dokonce zasekávající se nuda.

Nevím, co vede HMD k přesvědčení, že když to nedokázali pod značkou Nokia, že to pod značkou HMD půjde. Nepůjde a do dvou let zmizí z trhu.
Odpovědět1  0
Třeba to dělá pro noťasy s Windows. Jsou lidi, že po tom touží.
Odpovědět0  0
Jenže krypto je z nich nejzbytečnější. Například počítačové hraní přináší mnohamiliardový byznys a práci statisícům lidí. Krypto jen spekulace a podvody. Spekulace s akciemi a dalšími cennými papíry pomáhají rozdělovat kapitál, tam, kam je to vhodné. Spekulace s kryptem jen obohacují ­(a ochuzují­) spekulanty, aniž by společnosti cokoli přinášely.
Odpovědět6  4
Vzhledem k tomu, že výroba Zen5 čipletů už pár týdnů jede, předpokládal bych dostupnost prvních modelů v srpnu, maximálně v září ­- ale to by AMD utekla sezóna návratu do škol.
Odpovědět5  0
"nejde o oficiální informace, takže je potřeba brát je s rezervou­" ­- dobré, pane Šurkalo. Jelikož jde o procesory Intel, povedl se vám ­(možná nechtěně­) pěkný rýpanec. Protože oficiálním informacím Intelu už také nikdo nevěří, jen to sem tam někdo předstírá.
Odpovědět0  0
No a jak se proslýchá, tak ­"převratný­" Arrow Lake bude zase jen refreshem Meteor Lake, konstrukce nové výkonnější architektury se jaksi nedaří...
Odpovědět0  0
Prý zmenší latence tím, že promíchají bloky E­-jader a P­-jader. Podle mě se zhorší spolupráce P­-jader za cenu zlepšení spolupráce E­-jader. Intel má totiž problém s interní sběrnicí ring­-bus, ne a ne ji zrychlit.
Odpovědět5  0
Jsou v tom samozřejmě mobilní verze grafických čipů. Nvidia úmyslně upustila od ­"M­" na konci označení, aby zákazníky zmátla. Takže až si to půjdete koupit, počítejte s tím, že herní výkon těch grafik je o minimálně třetinu menší, než odpovídá typovému označení.
Odpovědět2  0
Každý týden nové sliby, tak to má být, Intele!

Sice jim už nevěří ani chobotnice kolem Velkého bradlového útesu u Austrálie, ale něco se ukázat musí, aby svět na tuhle firmu nezapomněl....
Odpovědět2  1
Přijde mi to jako totální pitomost ­- OLED a posléze MicroLED se vymyslely kvůli kontrastu a dokonalé černé ­- a teď tam bude vidět ­(třeba kytičkované­) pozadí místo četného podkladu?

Tohle se hodí jen na speciální využití, jako televizor nebo počítačový monitor je to k h...
Odpovědět0  1
Bylo by to fajn právě jako SSD ­- ty dnešní pro vysoké rychlosti ­(PCIe 5­) generují spoustu odpadního tepla, už se dělá i kousek s vodním chladičem. Třeba by tohle šlo používat na maximu PCI rychlosti bez toho, aby se to propálilo základní deskou...
Odpovědět2  0
Přesně. A už od začátku je to u MS postavené na OpenGPT­-4.
Odpovědět0  0
AI zajde na regulace a copyrighty, už to začíná. Dávám jí rok, maximálně dva.

A mrzí mě to, rád využívám Copilota.
Odpovědět0  3
Jiné tvary než válcovité začaly především kvůli mobilům, tam jsou placky.
Odpovědět0  0
Kdo to psal? ­"AA, AAA asi nemohli použít kvůli moc jinému napětí­" ­- jak jsme to tedy měli chápat? A teď to opakuješ. Pochop, že AA, AAA, R20, 1850 jsou standardizované ROZMĚRY a mohou klidně obsahovat 3,6V Li­-Ion ­- a taky se takové vyrábějí, i když málo.
https:­/­/www.aku­-bat.cz­/g222.Nab%26iacute%3Bjec%26iacute%3B+li­-ion+baterie+Efest+IMR10440+AAA+3%2C7V+350mAh.html
Odpovědět1  0
Jistě, nějaká firma začala vyrábět články, jiná se toho chytla a začala je používat i ve svých přístrojích, pak se přidala další... Začátky suchých článků jsou někdy na přelomu 19. a 20. století, první standardizaci jejich rozměrů zavedla snad americká ASA v roce 1928.
Odpovědět0  0
Napětí nezávisí na velikosti článku, ale na jeho chemickém složení. Na velikosti závisí kapacita a odvozeně i maximální proudy.
Odpovědět1  0
Podle mě se prostě používají ty články, na jejichž výrobu se dodávají výrobní linky. Je to začarovaný kruh, linky se dodávají na standardizované velikosti článků. Jestli ty velikosti vznikly díky náhlému osvícení nějakou normou, nebo jestli je to prostě dáno zvyklostmi, později standardizovanými normou, je v praxi jedno.
Odpovědět0  0
Osobně mě fascinuje, z jak mrňavých článků se skládají veliké baterie. Chápu to, když jeden článek odejde, baterie funguje dál, jen se zhoršenými vlastnostmi. Ale je to drahé a šíleně neefektivní, nemluvě o nutnosti větších rozměrů celého akumulátoru.
Totéž se děje u velkých baterií pro zálohování elektráren ­- baterie 200 MW vám složí z vysloužilých baterek z aut, protože při statickém použití můžou klidně být větší na stejný výkon ­/ kapacitu.

Člověk si říká, ještě že nezačali na velikosti článků AAA, ale vzali alespoň ty 1850...
Odpovědět1  0
To se tvrdilo v Anglii v začátcích rozvoje železnic.
Odpovědět3  1
Konec vašeho postu je pravdivý. Státy, jejichž úspěch je postaven na zlodějině a válkách, budou zanedlouho končit. Jen jsou to asi jiné, než doufáte vy.

Zločinecká Čína existuje jen ve fantazii západní propagandy.
Odpovědět2  2
Rychlost vlaku přes 20mp­/h ­(32 km­/h­) člověk nepřežije ­- kde já to už slyšel?
Odpovědět0  2
Ono stačí, že ty rozkazy plní naše i evropské vedení. Proti zájmům vlastního obyvatelstva.

Čínské vedení vládnout umí. To naše ne.
Odpovědět3  5
Náhodou, kvantové počítače jsou a budou fajn. Dokáží generovat nesmysly mnohonásobě rychleji, než cokoli jiného.
Odpovědět2  0
Takže, jako obvykle, to bude jezdit jen v Číně.
Odpovědět4  3
Teba to budou dvakrát denně mýt. A ceny energií budou dále stoupat.
Odpovědět1  0
Až linux dostane nové ovladače jak jader, tak grafiky, a nový scheduler, tak se to asi zlepší a výkon Meteorů se dostane na podobnou úroveň, jako ve Windows. Programátoři Intelu na tom makají jak diví.

Fakt je, že tohle asi Intel nečekal, protože dřív platilo, že linux si se zběsilou směsicí procesorových jader vždycky poradil lépe, než ta ­"zaostalá­" Windows.
Odpovědět2  2
Jinými slovy, na fasády by musel být ohebný samolepící. :­-)
Odpovědět0  0
Když se do toho nastrkají kabely, tak se k tomu uživatel nedostane.
Odpovědět0  2
Tak se dozvídáme, že k recenzím dostaly redakce stroje s podstatně rychlejší RAM, než se prodává. Což se projeví především na výkonu grafické části.

Tři typy jader v procesoru jsou dalším kamenem úrazu, například Blender na tom prakticky nefunguje. Takových aplikací bude asi víc.
Odpovědět2  0
V Číně se momentálně staví 20 velkých jaderných bloků. O těch řeč není. Tohle je něco, co se dá postavit a provozovat za malé náklady někde, kam se nevyplatí táhnout 400kV vedení.
Odpovědět0  0
Vedle, na pozadí komprimuju video do H265. Včera i dnes. Mám Ryzen 5 4500U, šestijádro bez SMT.
Odpovědět2  0
Vypadá to dost bídně. Výrobci laptopů prý začali houfně objednávat Raptory, protože Meteory budou drahé a přínos nula. Jediné, v čem je tady pokrok, je spotřeba v idle. Ideální procesor k zírání na notebook, který nic nedělá...
Odpovědět4  0
A vzhledem k tomu, že Intel v benchmarcích obvykle exceluje...
Odpovědět3  0
Podle naší propagandy dokonce procesory ze smetištních praček.

Rusko vyrábí měsíčně tisíce levných dronů se 40 kg náloží trhaviny jako plastový výlisek samokřídla, poháněného motorkem z mopedu a řízeného levným čínským mobilem. Dolet kolem 1000 km. Dokonce teď vymysleli do těch mobilů aplikaci, která zvládá činnost dronů v rojích. No proč ne, každý mobil umí ad hoc WiFi síť a Bluetooth.
Odpovědět1  2
Dával někdy některý výrobce záruku na přetaktování?
Odpovědět3  0
Ruská federace zvedla odhad svého růstu HDP pro rok 2023 z 2,5% na 2,8%. Jakpak to asi bude v ČR?
Odpovědět2  2
Ta cache je o dost rychlejší, ovladač, který tuhle blbost umožňuje, ji neumí využít. Ale proč si nehrát, že? Tleskám tomu nápadu.
Odpovědět0  0
Kamera pro Windows Hello je vlastně dvojitá, jeden objektiv pomocí IR zjišťuje, jestli je obličej ­"3D­", tedy ochrana proti oklamání fotkou uživatele.

Na dokladech zatím 3D fotky nemáme.
Odpovědět2  0
Synáček patří k lidem, kteří najdou ­"podporu­" svých fantasmagorií i v kanálech na Marsu.
Odpovědět2  0
Ano, rozumné využití toho ARM šmejdu. Mobily a řadiče.
Odpovědět0  3
Threadrippery opravdu nejsou myšleny jako herní procesory, ty jsou dělány pro vysoký mnohojádrový výkon na pracovních stanicích. V podstatě jsou to osekané serverové Epycy.
Odpovědět6  0
Kam se dostanou Core Ultra 9 se 45W TDP, to mě taky zajímá. Jestli to bude 120 W nebo 150 W...

(Já vím, že je to na výrobci notebooku.)
Odpovědět3  0
Spíš se s tebou už nikdo nechce bavit, každý klaun časem omrzí.
Odpovědět6  0
Otázka je, má­-li MS zajištěné kapacity 5nm TSMC. Na druhou stranu, když to bude dávat vyrábět jen pro svoji potřebu...
Odpovědět0  0
Výkon na jádro vás začne zajímat ve chvíli, kdy používáte software, licencovaný na jádro. A takových je na serverech hodně.
Odpovědět2  0
Ono to tak rychle nepůjde. Potřebujete taky software.

Ale ano, i podle mě je RISC­-V budoucnost ­(pokud se ARM nevzdá licenčních poplatků a centrálního řízení vývoje­) a je na čase na něm makat už seriózně, místo dosavadních nesmělých pokusů.

Jinak výkon na jádro je pořád menší, než u ­"zastaralého­" amd64, a ten ještě půjde zvýšit.
Odpovědět4  0
To by ho zabil dvakrát rychleji, no.
Odpovědět2  0
Osobně si myslím, že kupovat dnes Windows noťas s ARMem je dnes předčasné a člověk si tím zadělá na potíže. Počkat ještě tři roky a pak to hodnotit znova.

Tím se loučím, za chvíli se sem přijde vyblít Z_kurvy_syn ­(pardon, on si tak anglicky říká, já to nevymyslel­) a bude po diskusi.
Odpovědět14  0
To zní jako ­"Provozujte vlastní bordel, nebudete za to muset platit­".
Odpovědět3  4
Přesně, člověk se musí ptát, kolik energie to spotřebuje na trvalý ohřev, obzvlášť v zimě, kdy solárka moc neprodukují.
Odpovědět2  1
Mimochodem, v chlemtání piva jsme a vždycky jsme byli za Belgií.
Odpovědět2  0
Jaký výkon mají české procesory? Tuším někde ještě děláme 8086?
Odpovědět3  1
Holka samozřejmě, ty dělají kliky na kolenou, ne na špičkách.
Odpovědět0  0
Aplikace nenechávám žrát RAM a ukončuju je. Dvakrát do měsíce jej rebootnu. Nic se v mobilu se 4GB paměti neseká, všechno jde plynule. Pokud si zaplníte svých krásných 12GB RAM appkami, logicky se to bude sekat.
Odpovědět2  0
Proslýchá s, že Instincty chce i Microsoft. Jde nejspíš o to, že Nvidia nestíhá a začíná mít příliš dlouhé termíny.
Odpovědět3  0
Ale ony jsou ARM opravdu výkonnější ­- v GeekBench. Jinde bohužel hodně zaostávají.
Odpovědět8  0
Není to limitováno přírodním zákonem, ale existencí milionů aplikací pro x86 ­(amd64­). Bez dokonale funkční a hodně výkonné emulace to prostě nemůže fungovat. Apple má svých sto nebo dvě stě appek, ten mohl přejít na jinou architekturu vcelku snadno, udělal to za svou existenci několikrát.
Odpovědět5  0
Najdi si článek o tom, jak je to s benchmarkem GeekBench. Ve skutečnosti je ten Ryzen o 84% výkonnější. Dá si ten Apple k svačině.
Odpovědět5  0
AMD na trhu PC dávno je, jestli se nepletu. A že by mělo problém se udržet taky nepozoruji.
Odpovědět2  0
Kde si ji můžu koupit? Už jsou pro ni Windows 11 Pro for Workstations?
Odpovědět6  0