Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PCI-SIG dokončuje specifikace PCIe 6.0: opět dvojnásobná propustnost

7.10.2021, Jan Vítek, aktualita
PCI-SIG dokončuje specifikace PCIe 6.0: opět dvojnásobná propustnost
Jak dobře víme, vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech nabral rychlý spád a sotva se mezi desktopy pořádně uhnízdilo rozhraní PCIe 4.0, můžeme vyhlížet brzký nástup verze PCIe 5.0, zatímco specifikace PCIe 6.0 už jsou prakticky hotovy.
Organizace PCI-SIG totiž ohlásila, že vytvořila tzv. Final Draft specifikací rozhraní PCI Express 6.0, což znamená, že ty jsou v podstatě hotové, a prakticky tak končí jejich vývoj. Veškerý hardware podporující PCIe 6.0 ve verzi 0.9 také bude podporovat i finální verzi 1.0 této technologie. Verze 0.9 odpovídá právě stádiu Final Draft, po němž už nejsou povoleny žádné funkční změny a členové PCI-SIG se už poté zabývají spíše jen kontrolou standardu z hlediska patentů a duševního vlastnictví, než nakonec přijde Final, čili verze 1.0. 
 
 
My ale můžeme počítat s tím, že se v běžném hardwaru s rozhraním PCIe 6.0 jen tak nepotkáme a půjde spíše o technologii, po níž skočí výrobci serverového hardwaru určeného zvláště pro HPC či superpočítače. Máme tu totiž další zdvojnásobení propustnosti rozhraní. 
 
Dnes tak nejčastěji narazíme na PCIe 3.0 zvládající bitrate 8 Gb/s (GT/s) na linku, což je rozhraní, které je tu s námi už od roku 2010. Až v předminulém roce pak reálně nastoupilo PCIe 4.0 se 16 Gb/s na linku, a to ve světě PC díky procesorům Zen 2 a čipsetu AMD X570. 
 
Nyní otěže přebírá opět Intel a už za pár týdnů dostane na trh procesory Alder Lake s podporou PCIe 5.0 na hlavních CPU linkách, které budou teoreticky využitelné pro napojení grafické karty, ale také M.2 SSD (samozřejmě ale přes případné redukce pro sloty PCIe x16) a zde už počítáme se 32 Gb/s na linku. 
 
PCIe 6.0 tak dosáhne opět dvojnásobné propustnosti, čili 64 Gb/s, čili 128 GB/s oběma směry v případě slotu x16. Využije se tu pulzní amplitudová modulace PAM-4, kterou dobře známe především díky pamětem GDDR6X na moderních kartách NVIDIA Ampere, čili jde o modulaci přenášející najednou dva bity díky tomu, že může v jeden čas nabýt čtyř stavů. 
 
 
Už nyní by se tak mohl začít prodávat hardware kompatibilní s PCIe 6.0, respektive "PCIe 6.0 Ready", který by byl až dodatečně certifikován pro dané rozhraní v době, kdy bude opravdu existovat verze 1.0. Můžeme ale opravdu počítat s tím, že PCIe 6.0 zůstane na dlouhou dobu standardem určeným pro hardware, který jeho propustnost opravdu využije a kde bude mít smysl akceptovat zvýšené nároky na implementaci i ceny. Na druhou stranu má být efektivita, čili propustnost na watt, vyšší než v případě PCIe 5.0 a kvalita šíření signálu s využitím retimerů velice podobná. A i zde se počítá s plnou zpětnou kompatibilitou až k verzím PCIe 1.x. 

Zdroj: THW