reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Pentium 4 potřetí - 90nm Prescott

, , článek
Pentium 4 potřetí - 90nm Prescott
Dnes je uveden první procesor vyráběný 90nm technologií. Kódové označení následníka současného Pentia 4 zní Prescott a do vínku si přinesl vyšší frekvence, větší cache a různé úpravy v pipeline. Jde o největší úpravu architektury NetBurst od jejího uvedení.
Pentium 4 potřetí - 90nm Prescott
Kompatibilita se základními deskami

Intel již několik let používá cílové hodnoty označované FMB (Flexible Motherboard). Ty mají zajistit, že současné základní desky budou připraveny pro v budoucnu uvedené procesory.

V minulosti vznikly tyto specifikace:

FMB 1 pro Willamette - 60A.
FMB 1 pro Northwood - 60A (procesory do 2.8 GHz včetně)
FMB 2 pro Northwood - 70A (procesory nad 2.8 GHz)

V době přípravy procesorů Prescott byla definována specifikace FMB 1.0 pro Prescott. Ta zněla na maximálně 78A. Zhruba v polovině minulého roku se ale ukázalo, že značné problémy s úniky proudu u nové, ne zcela vyladěné výrobní technologie donutí Intel přehodnotit FMB hodnoty. Proto vznikla specifikace FMB 1.5. Ta zní na 91A. Základní desky vyráběné od jara roku 2003 s čipsety i875P a i865 měly být již připraveny pro Prescott. Problémem ale je, že tyto základní desky jsou postaveny podle FMB 1.0, tj. zvládají maximálně 78A (vyjma případů, kdy výrobce z vlastní iniciativy napájení předimenzoval). Takové starší základní desky jsou sice schopny podpory Prescottu, ale jen do frekvence 3.0 GHz! Přitom jsou zároveň schopny uspokojit jak Northwood 3.4 GHz, tak i Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz. Pro podporu Prescottů 3.2 a 3.4 GHz je nutné vlastnit motherboard postavený podle FMB 1.5 - takové se začaly objevovat až na podzim.


Asus P4C800 a Prescott - podporoval, nepodporoval a teď už zase podporuje

Existuje ale i možnost, jak dát Prescott 3.4GHz na motherboard podle FMB 1.0. Potřebujete k tomu však... známého ve velkoobchodě. Prescotty jsou, stejně jako jádra Northwood a Gallatin, vyráběny s Multiple VID, tj. mají různé hodnoty VID (a tedy i Vcc Max a Icc Max). Konkrétně jsou dostupné čipy od 1.25V do 1.4V. Výše uvedené gigantické hodnoty spotřeby platí pro nejhorší variantu - čipy s 1.4V. Naopak čipy s 1.25V budou výrazně méně žravé a dá se očekávat, že 3.4 GHz Prescott s 1.25V VID bude velmi dobrou volbou. Problém ale je, jak v obchodě odlišit různá VID. Protože Intel nechce, aby se prodávaly jen procesory s nízkým VID a ty méně povedené s vyšším mu ležely na skladě, hodnotu VID jednoduše neuvádí. Tu uživatel zjistí až v okamžiku, kdy procesor zastrčí do základní desky. Jinými slovy abyste získali ten správný Prescott, musíte otestovat mnoho procesorů. Naprostá většina jich totiž s VID 1.25V dodávána nebude. A to je přesně okamžik, kdy se vám bude hodit známý ve velkoobchodě.

Použití procesorů Prescott ve starých základních deskách neodpovídajících elektrické soustavě VRD 10 (desky kompatibilní s čipy Willamette) je vyloučeno už jen z toho důvodu, že Prescott využívá šestibitou identifikaci napětí, kterou tyto desky nezvládají.

Brzy uváděné desky s paticí LGA775 by měly již ovládat specifikaci FMB 2.0 pro Prescott. Ta počítá s proudovým odběrem až 119A (soustava VRD 10.1).

Shrnutí

Dnes uváděný procesor Prescott je již třetí verzí Pentia 4. Je vyráběn nejnovější technologií 90nm a má k dispozici dvojnásobné množství datové cache L1 a unifikované cache L2. Kromě toho také umí instrukce SSE3 a má některá další vylepšení v architektuře zvyšující výkon. Nevýhodou je naopak výrazně delší pipeline, která v některých případech může snížit výkon, a pomalejší cache. Nejhorší je ale spotřeba - ta je tak vysoká, že desky starší cca. půl roku nejsou schopny podpory Prescottů rychlejších než 3 GHz. Z dnes uváděných čipů se všechny pohybují okolo magického čísla 100W nebo ještě výše. Inu budeme si muset zvyknout, že 90nm technologie obrací trend a že budoucí procesory budou energeticky náročnější než ty současné.

Zároveň je dnes uveden procesor Pentium 4 3.4 GHz s dva roky starým jádrem Northwood - ten má sloužit jako nejrychlejší čip pro starší desky postavené podle specifikace FMB 1 pro Prescott (první várky desek s i875 a i865). A konečně Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz na jádře Gallatin je - i podle Intelu - stále nejrychlejší procesor v nabídce firmy. Nicméně vzhledem k jeho přemrštěné ceně je tento čip spíše papírovým koněm proti Athlonům 64 FX od AMD (... kterých se jistě taky prodá velmi mnoho).


Přechod na jádro Prescott má být velmi rychlý.

Dodatek - Celeron

Mnoho čtenářů bude jistě zajímat, jak to bude s procesory Celeron s jádrem Prescott. Ty by měly mít 256 kByte Level 2 cache a všechny výhody čipů Prescott. Ale patrně také i nevýhody. Podle neoficiálních informací bude tento nový Celeron dostupný ve dvou variantách: 533 MHz FSB pro socket 478 a 533 MHz FSB pro socket LGA775. Kromě příznivějšího výkonu oproti současným Celeronům lze také, bohužel, předpokládat podobnou spotřebu jako u Pentií 4 Prescott (obvody u "oříznutých" procesorů Intelu jsou totiž stále napájeny). Rovnou ale můžeme zapomenout na podporu těchto čipů v deskách starších než s čipsety i875 a i865. Prescott vyžaduje 6bit VID v rámci napájecí soustavy VRD 10. To starší desky neumí. Pokud byste přesto chtěli riskovat, i tak můžu rovnou vyloučit desky s čipsety i845 - ty byly stavěny podle Northwood FMB 1 (60A) a to je příliš málo. Jedinou výjimkou může být, společně s E7205 Granite Bay, čipset i845PE - tyto desky byly obvykle konstruovány podle Northwood FMB 2, tj. zvládají maximálně 70A. Proto by na tyto desky bylo možné umístit nejpomalejší z Celeronů nebo vytříděné kusy s nízkým VID.
reklama
reklama
reklama