No nevim, kremik ma ucinnost cca 20% a uz ted dramaticky meni evropsky trh s elektrinou. Ukazuje se, ze v kontextu cim dal castejsich zapornych letnich cen na vnitrodennim trhu je daleko cennejsi ekonomicka akumulace.
Uz ted na strechu bezneho rodinneho domu date panely, ktere nasobne prevysuji jeho vladstni spotrebu. V tomto ohledu nevidim velky smysl pro hledani panelu s vyssi ucinnosti.
Odpovědět1 0
"Uz ted na strechu bezneho rodinneho domu date panely, ktere nasobne prevysuji jeho vladstni spotrebu."
No to ano, ale když svítí slunce. Pokud chcete vyrábět energii navíc, protože ji chcete akumulovat na dobu, kdy slunce nesvítí, tak logicky potřebujete vyrábět více, než je aktuální spotřeba.
Vyšší účinost znamená, že na celý solární systém je potřeba méně materiálu a zabere menší plochu.
Odpovědět2 0
Ale jo, jako chapu, ze je potreba rozvijet se ve vsech smerech, ale game changer od par procent ucinnosti panelu necekam.
Akumulace energie at uz elektricke, nebo dlouhodobeho skladovani tepla ma uplne jiny potencial na promenu trhu.
Odpovědět2 0
Vyšší účinnost je samozřejmě důležitá, protože cena panelu většinou zůstává stejná i při vyšší účinnosti. Před 10 lety byla účinnost 17%, v budoucnu se tyto panely budou vyměňovat panely s o 100% vyšší účinností. V zimě skoro nesvítí, takže v tuto dobu se vyplatí předimenzovat panely a člověk získá větší část roku energetickou nezávislost. V létě v době, kdy nejvíce svítí, bude elektřina prakticky zadarmo.
Odpovědět1 0
Cena panelu bohuzel zustava stejna, ale kvuli dotacim. Kamarad dela projektaka velkych instalaci. Par mesicu zpatky mi rikal, ze vozi 1kwp z ciny od 4 tis. No ale proc by to prodavali levneji, kdyz dotace je 10 tis.?
Takze se pojdme podivat, co bude za 10 let v roce 2033. Cena kremikovych panelu bude jeste niz, protoze linky budou davno amortizovane. Budete mit se stestim akorat zpatky investici z roku 23. Vsude bude tolik solarnich elektraren, ze denni proud bude prakticky zadarmo.
Budete za techto podminek opet investovat kvuli 5% ucinnosti navic?
Odpovědět0 0
Bude to více než o 5%. Z 17% klesne účinnost na 15% a nové panely budou mít účinnost 30%. Jestli se to vyplatí? Kabely, držáky, atd... můžou zůstat stejné, střídač bude asi nutné upravit. Ale celková investice nebude tak vysoká jako při instalaci nové FVE.
Odpovědět1 0
Nevim co mate za panely. Ja kupoval Munchen Solar, kde vyrobce garantuje degradaci z 20% na 16% po 30 letech.
Odpovědět0 0
Perovskity většinou vydrží ani ne 1000 hodin, takže jsou v podstatě nepoužitelné.
Odpovědět0 0
Máš s tim nějaké zkušenosti? Já bych to nechal na vědcích, aby si s tím poradili.
Odpovědět0 0
Taky nechápu proč se to tady objevuje, když je to nepoužitelné v praxi. To už je realističtější full self driving od Elona :D
Odpovědět0 0
A právě vědci si s životností perovskitových článků zatím neporadili, takže se perovskitové články neprodávají.
Odpovědět0 0