Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Perseverance spatřil na Marsu pohybující se prašný vír

18.3.2021, Jan Vítek, aktualita
Perseverance spatřil na Marsu pohybující se prašný vír
Angličtina má pro prašný vír mnohem poetičtější název dust devil a přesně tento úkaz nyní na Marsu spatřil rover Perseverance. Tamní atmosféra je přitom mnohem tenčí než u nás na Zemi.   
NASA Perseverance už stačil na Marsu vyzkoušet svůj pohon a svá nová kola, která mají odlišný vzorek a mají být i odolnější než ta, jimiž je vybaven Curiosity. Ostatně ten už je má také značně "prošlapané" a plné děr. 
 
 
Nyní se ale můžeme podívat na zachycený prašný vír, který na animovaných záběrech pohybuje zprava doleva. Je to zkrátka malý vír v atmosféře, který pod sebou víří prach. Jak ale vzniká? 
 
 
Jde o podobný úkaz jako tornádo, ovšem jednak v mnohem menším měřítku a také s odlišným původem. Spíše by se dalo mluvit o tom, že na Marsu vznikla malá tromba, čili menší přízemní vír, který vzniká při přehřátí povrchu. Od toho se zahřála kapsa tamní atmosféry tvořené především oxidem uhličitým, která začala stoupat skrz okolní chladnější části atmosféry a pod ní se vytvořil vír. Nejde tak o jev, který bychom si měli spojit s bouřkou a prouděním vzduchu, které při ní vzniká. 
 
Je ale zajímavé, že takový vír může vzniknout na planetě, na níž dopadá mnohem méně intenzivní sluneční záření než na Zemi a má také oproti Zemi jen jednoprocentní hustotu atmosféry. Ale dobře víme, že na Marsu vznikají extrémní atmosférické podmínky, jaké na Zemi naštěstí nemáme. Jde především o velké prachové bouře, které jsou schopny někdy i obemknout celou planetu, ostatně ta poslední znamenala konec pro rover Opportunity, který kvůli ní přišel o energii ze svých solárních panelů a "prachovou zimu" už nepřežil. To pochopitelně roverům Curiosity a Perseverance nehrozí, neboť ty si vezou své vlastní nukleární zdroje. 
 
NASA také včera zveřejnila další zvukové nahrávky z Marsu, které pořídil právě Perseverance a tentokrát jde o záznam z prvních projížděk.