Podle analytiků jsou klíčové tři oblasti: zlepšení základní infrastruktury (snížení nákladů, schopnější hardware, všudypřítomná konektivita), zdokonalení v oblasti potřebného softwaru a vývoj technologických standardů a technologických řešení pro interoperabilitu. Celkem ve své zprávě tým ze společnosti McKinsey uvádí pět nutných podmínek a hodnotí míru jejich splnění (rovnou přidávám svůj komentář):
- Nejdůležitějším klíčem k IoT je interoperabilita – podle McKinsey tady ještě není. Jednoduše řečeno, v téhle oblasti neexistují univerzálně platné standardy (protokoly, rozhraní apod.). Zatím to spíš vypadá, že každý z potenciálních tvůrců standardů chce místo spolupráce urvat maximum pro sebe. Týká se to společností jako je Amazon, Apple, Google, IBM, Intel, Microsoft, Qualcomm, Samsung a mnoha dalších. Každý chce vyhrát, potenciálně jde o hodně peněz.
- Levnější a úspornější hardware – podle McKinsey byl učiněn určitý pokrok. Internet věcí bude potencionálně zahrnovat miliardy připojených zařízení. Pokud nebude k dispozici dostatečně (tzn. hodně) levný hardware, pokrok v dohledné době nenastane. Totéž prý platí pro spotřebu. Ta je zajímavá jak z pohledu jednotlivého vlastníka zařízení, tak z pohledu souhrnu všech zařízení.

- Zásadní význam má všudypřítomná konektivita – podle McKinsey tak daleko nejsme. Myslí se tím v globálním měřítku. Konektivita je prý problémem především v méně rozvinutých zemích. Já bych (spolu s mckinseyovci) řekl, že třeba u nás a zřejmě i v řadě rozvinutých zemí je konektivita dostatečná v urbanizovaných oblastech, na venkově to už může být horší.
- Analytický software a analytici jsou nezbytní – podle McKinsey se na tom pracuje. Aby ohromná kvanta dat (big data), která bude internet věcí produkovat, dávala smysl, bude potřeba software na jejich analýzu a jeho obsluha (analytici). Na druhou stranu mám pocit, že abych z mobilu nastavil něco doma (třeba kotel), na to analytiky opravdu nepotřebuji. Prostě se nemohu zbavit dojmu, jestli se tahle oblast nepřeceňuje.
- Soukromí, důvěra a bezpečnost – podle McKinsey tohle bude párty pro právníky. Navážu na předchozí bod, pokud mají uživatelé IoT být ochotni sdílet svá data, musí dostat nějaké záruky. Jde o ochranu osobních dat před zneužitím, o důvěru k subjektu, kterému zpřístupníte svá data a celkově o zajištění ochrany soukromí a bezpečnosti. Tohle bude opravdu pastva pro právníky, předpokládám, že hlavně v USA. Docela by mě zajímalo, jestli stačí současné zákony, nebo jestli budou zapotřebí nové.
Zdroj: ZDNet