www.svethardware.cz
>
>
>
>

Pět důvodů, proč to internetu věcí bude ještě chvíli trvat

Pět důvodů, proč to internetu věcí bude ještě chvíli trvat
, , aktualita
Konzultační společnost McKinsey zveřejnila svou analýzu, ve které hodnotí stav Internetu věcí a uvádí pět důvodů, proč to podle ní bude v téhle oblasti ještě chvíli trvat, než dojde k nějakému většímu průlomu.
K oblíbeným
reklama
Internet věcí (Internet of Things), aby se pořádně rozběhl, bude potřebovat několik věcí, respektive splnění několika podmínek. Na celou záležitost se podíval tým McKinsey Global Institute pod vedením Jamese Manyiky. Podle nich bude pokrok v této oblasti po splnění několika podmínek a předpokladů.

Podle analytiků jsou klíčové tři oblasti: zlepšení základní infrastruktury (snížení nákladů, schopnější hardware, všudypřítomná konektivita), zdokonalení v oblasti potřebného softwaru a vývoj technologických standardů a technologických řešení pro interoperabilitu. Celkem ve své zprávě tým ze společnosti McKinsey uvádí pět nutných podmínek a hodnotí míru jejich splnění (rovnou přidávám svůj komentář):
  • Nejdůležitějším klíčem k IoT je interoperabilita – podle McKinsey tady ještě není. Jednoduše řečeno, v téhle oblasti neexistují univerzálně platné standardy (protokoly, rozhraní apod.). Zatím to spíš vypadá, že každý z potenciálních tvůrců standardů chce místo spolupráce urvat maximum pro sebe. Týká se to společností jako je Amazon, Apple, Google, IBM, Intel, Microsoft, Qualcomm, Samsung a mnoha dalších. Každý chce vyhrát, potenciálně jde o hodně peněz.
  • Levnější a úspornější hardware – podle McKinsey byl učiněn určitý pokrok. Internet věcí bude potencionálně zahrnovat miliardy připojených zařízení. Pokud nebude k dispozici dostatečně (tzn. hodně) levný hardware, pokrok v dohledné době nenastane. Totéž prý platí pro spotřebu. Ta je zajímavá jak z pohledu jednotlivého vlastníka zařízení, tak z pohledu souhrnu všech zařízení.  • Zásadní význam má všudypřítomná konektivita – podle McKinsey tak daleko nejsme. Myslí se tím v globálním měřítku. Konektivita je prý problémem především v méně rozvinutých zemích. Já bych (spolu s mckinseyovci) řekl, že třeba u nás a zřejmě i v řadě rozvinutých zemí je konektivita dostatečná v urbanizovaných oblastech, na venkově to už může být horší.
  • Analytický software a analytici jsou nezbytní – podle McKinsey se na tom pracuje. Aby ohromná kvanta dat (big data), která bude internet věcí produkovat, dávala smysl, bude potřeba software na jejich analýzu a jeho obsluha (analytici). Na druhou stranu mám pocit, že abych z mobilu nastavil něco doma (třeba kotel), na to analytiky opravdu nepotřebuji. Prostě se nemohu zbavit dojmu, jestli se tahle oblast nepřeceňuje.
  • Soukromí, důvěra a bezpečnost – podle McKinsey tohle bude párty pro právníky. Navážu na předchozí bod, pokud mají uživatelé IoT být ochotni sdílet svá data, musí dostat nějaké záruky. Jde o ochranu osobních dat před zneužitím, o důvěru k subjektu, kterému zpřístupníte svá data a celkově o zajištění ochrany soukromí a bezpečnosti. Tohle bude opravdu pastva pro právníky, předpokládám, že hlavně v USA. Docela by mě zajímalo, jestli stačí současné zákony, nebo jestli budou zapotřebí nové.
Tím je přehled od společnosti McKinsey vyčerpán a já jen doplním svůj hlavní dojem, či pocit. Když jsem se v devadesátých letech poprvé seznamoval s internetem, vůbec jsem nedokázal odhadnout, jaký fenomén z toho všeho bude. Myslím, že s IoT to bude podobné, těžko dnes dokážeme předvídat, co z toho za pár let bude. Ale trochu se toho bojím.

Zdroj: ZDNet
reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů