Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pětice nových chladících systémů Zalman

23.7.2003, Zdeněk Kabát, článek
Pětice nových chladících systémů Zalman
Známý výrobce chlazení pro všechny různé komponenty, společnost Zalman, vypustil hned pět nových chladících systémů. V článku jsou tyto produkty na chlazení HDD, CPU, grafických karet a systému rozebrány podrobněji.
Korejská společnost Zalman je proslulá svými řešeními na chlazení procesorů, grafických karet, počítačových skříní apod. a jistě zaujala mnohé svými několikasetgramovými pasivními chladiči pro Athlony XP. Nyní se objevily nové chladící systémy ZM-2HC1, ZM-WB2, ZM-80C, ZM-OP1 a NB47J, které přijdou na trh v nejbližších dnech.

Zalman ZM-2HC1 je chladič na pevné disky založený na heatpipes a svou bytelnou konstrukcí nejen že disk slušně uchladí, ale navíc nezpůsobuje žádné nadbytečné vibrace a omezuje tak hluk. Použitý materiál je hliník, měď a kaučuk. Rozměry chladiče jsou 146x146x36,5mm, hmotnost 260g a celkový povrch pro uvolňování tepla přesahuje 400cm2.
Zalman ZM-WB2 je vodní chlazení hned pro několik druhů procesorů a patic -  Pentium 4 (Socket 478), AMD Duron/Athlon/Athlon XP (Socket A) a Athlon 64 (Socket 754). Pro nejistý Socket 940 tento "vodník" určen není. Základna je z čisté mědi, což zajišťuje rychlé odvádění tepla, a hliníkový blok nad ní brání zrezivění mechanismu. V příslušenství naleznete různé redukce pro všechny tři typy patic a hmotnost se také různí – 450g pro Socket 478, a Socket 754 a 300g pro Socket A. Průměr chladícího bloku je 64mm a výška 31mm.Zalman ZM-80C-HP je skutečně unikátní řešení pro grafické karty – Karta je doslova obalena masivními chladícími bloky, které jsou spojeny na straně proti AGP konektorům pomocí heatpipes. Teplo z nich je odváděno chladičem ZM-OP1 (viz níže) a obrovské pasivy ochladí jak jádro, tak paměti. ZM-80C-HP lze připevnit na všechny karty se standardními dírami pro montáž větráku. Zajímavé je, že Zalman doporučuje ZM-OP1 pouze pro Matrox Parhelii a GeForce FX 5800 a vyšší, což znamená, že většinu GPU včetně nejrychlejších modelů ATi je možné uchladit pasivně. Celková hmotnost je 325g, heatpipes jsou měděné, pasivy hliníkové. Povrch pro uvolňování tepla je cca 1200 cm2.Zalman ZM-OP1 je větrák s dvojitým kuličkovým ložiskem, který podstatně zvyšuje efektivitu chlazení ZM-80C-HP. Velikost větráku je 80x80x15mm a zařízení pracuje ve dvou režimech – v tichém se točí větrák rychlostí 1400 ot./min. a hluk je cca 20dB, zatímco v normálním režimu jsou otáčky 2800 ot./min. a hlasitost 33dB.Zalman NB47J je poslední novinkou od korejského výrobce a jedná se o hliníkový heat-sink pro NorthBridge všech čipových sad (připevňuje se standardně dvěma diagonálními šrouby). NB47J je pasivní chladič s velkým povrchem pro uvolňování tepla, jeho rozměry jsou 37x37x47mm a hmotnost 54g.
Zdroj: Digit-Life